Урок "Стебло – вісь пагона. Внутрішня будова стебла."

Про матеріал
Ознайомити учнів із різноманітністю стебел, розглянути внутрішню будову стебла, показати взаємозв’язок будови стебла у зв’язку з його функціями. Розвивати вміння порівнювати, аналізувати.
Перегляд файлу

Тема уроку: Стебло – вісь пагона. Внутрішня будова стебла.

 

Мета уроку: Ознайомити учнів із різноманітністю стебел, розглянути

внутрішню будову стебла, показати взаємозв’язок будови стебла

у зв’язку з його функціями. Розвивати вміння порівнювати,

аналізувати. Виховувати бережливе відношення до природи.

 

Обладнання: лупи, мікроскопи, мікропрепарати внутрішньої будови стебла, спили гілок дерев; таблиці: «Будова гілки липи», «Різноманітність стебел»; гілки дерев, витримані декілька днів у підфарбованій воді.

 

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.

 

 

 

Хід уроку.

І.Організація класу.

  Прийом: «Гарний настрій» - діти дарують одні одним Чарівні слова.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

I. Перевірка домашнього завдання. (Біологічний диктант).

 

1. Надземний вегетативний орган рослин називають ... (пагоном)

2. Пагін складається зі... (стебла) і... (листків).

3. Місце прикріплення листків до стебла називають ... (вузлом)

4. Частину пагона між вузлами називають... (міжвузлям)

5. Зачатковий пагін із дуже вкороченими міжвузлями називають ... (брунькою)

6. Із ... (вегетативної) бруньки розвивається стебло і листки, а з ... (генеративної) — квітки та суцвіття.

 

 ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Ми дізналися про будову пагонів, як їх розпізнати за зовнішнім виглядом. Але що є віссю пагона? Яка його будова? Ми спробуємо дізнатись на сьогоднішньому уроці.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Стебло — осьова частина пагона. Розповідь вчителя з елементами бесіди. Прийом "Моя опора" Учні записують основні функції стебла у зошитах.

Основні функції стебла:

— об’єднує всі частини пагона;

— забезпечує транспортування води, мінеральних та органічних речовин;

— здійснює фотосинтез (якщо зелене);

— запасає поживні речовини.

2. Різноманітність стебел. Робота з гербарним матеріалом та живими рослинами. Учні записують в зошиті приклади рослин із різноманітними стеблами.

1. Трав’янисті (жито, кукурудза)

2. Дерев’янисті (береза, тополя)

3. Напівдерев’янисті (полин)

4. Види стебла за формою

Округлі (пшениця)

Тригранні (осока)

Чотиригранні (кропива)

Багатогранні (щавель)

5. Види стебла за розташуванням у просторі

Прямостоячі (овес, жито)

Виткі (квасоля, берізка)

Чіпкі (огірок, горох)

Повзучі (суниця, перстач).

 

3.Вправа «Досліди». Інстуктаж БЖД. Учні виконують поздовжній розріз гілки липи та розглядають поперечний розріз стебла.

1.Відокремлення кори та розгляд сочевичок при допомозі лупи.

2.Знаходження луб’яних волокон під корою, та випробування їх на міцність.

3.Виявлення вологої поверхні (зруйнованих клітин камбію) під луб’яними  волокнами  даного стебла.

4. Розгляд деревини, визначення її щільності та променів, що проходять крізь

неї.

5. Знаходження клітин серцевини.

6.Формування висновку про внутрішню будову стебла.

7. Визначення віку гілки за річними кільцями.

4. Вправа «Доведи».  Демонстрування попередньо закладених дослідів.

 

Дослід 1.

Рух по стеблу води і мінеральних речовин.

 Попередньо закладений дослід – пагін бальзаміну вставлений в забарвлену воду. Розрізають стебло з нижньої частини і визначають якою частиною  рухалася забарвлена вода.

 


 

 

 

 

Дослід 2.

Рух по стеблу органічних речовин.

 Попередньо 3 тижні назад, зрізалася гілка тополі чи верби, на якій робився кільцевий надріз і кільце кори знімалося до деревини і така гілка ставилася в воду. На ній  зявлялося потовщення у вигляді напливу, а потім додаткові корені. Діти обґрунтовують чому корені появилися вище від надрізу – у лубі

є ситовидні трубки, якими рухаються органічні речовини з листків в  інші

органи і під час зрізу кільця ситовидні трубки перерізаються, а тому органічні  речовини тут нагромадилися. Отже органічні речовини рухаються по ситовидних трубках.

Прийом: «Моя думка».

Формування висновку учнями про рух речовин по стеблу.

 

5. Внутрішня будова стебла.

Учні за допомогою лупи розглядають поперечні зрізи гілок дерев і з допомогою вчителя вчаться розрізняти шари.

Кора — зовнішній вузький шар.

Деревина — щільний, найширший шар, на якому добре видно річні кільця.

Камбій — шар твірної тканини, який міститься між корою і деревиною.

Серцевина — внутрішній шар стебла, що складається з великих клітин із тонкими оболонками, де відкладаються поживні речовини.

 

 

  Розгляньте під мікроскопом готовий мікропрепарат поперечного зрізу стебла. Порівняйте побачене під мікроскопом з малюнком у підручнику і на таблиці. Замалюйте побачене в зошиті та підпишіть основні структурні елементи внутрішньої будови стебла.

 


 

6. Ріст стебла в товщину.

У товщину рослина росте завдяки поділу клітин камбію. Ці клітини починають ділитися навесні, коли відновлюється рух соків, активно діляться влітку, збільшуючи шар деревини, а наприкінці осені камбій вступає у період спокою.

Отже, річні кільця — це шар деревини, світла чи темна ділянка, що утворюється протягом активної пори року, завдяки діяльності камбію. За кількістю річних кілець можна визначити вік дерева; ширина кілець свідчить про кліматичні умови життя рослини, про затінення дерева чи його недостатнє живлення.

V. Узагальнення навчального матеріалу.

1. Найдавнішим типом розгалуження стебла:

А. моноподіальне Б. дихотомічне В. симподіальне

2. Тригранні стебла мають такі рослини: А. кропива Б. щавель В. осока

3. Циліндричні стебла мають такі рослини: А. татарник Б. айстри, троянди В. щавель

 4. Прямостояче стебло мають такі рослини: А. лобода, очерет Б. квасоля, очерет В. лобода, перстач гусячий

5. Луб утворюється: А. луб’яні волокна Б. луб’яні волокна, ситоподібні трубки В. кора й луб’яні волокна

 6. Між корою і деревиною є особливий шар: А. камбій Б. луб В. ситоподібні трубки Середній рівень

7. Стебла бувають: А. трав’янисті Б. дерев’янисті В. напівдерев’янисті

8. За формою поперечного розрізу стебла бувають: А. тригранні, багатогранні, округлі Б. чотиригранні, плоскі В. двогранні

 9. За розташуванням у просторі розрізняють такі стебла: А. прямостоячі, чіпкі Б. прямостоячі, виткі В. прямостоячі, виткі, чіпкі, повзучі

 

VІ. Домашні завдання.

Опрацювати матеріал підручника.

Творче завдання: Запропонуй рослини з різними стеблами для озеленення, зроби відповідний малюнок.

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Мельникова Ольга Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
11 лютого 2020
Переглядів
3690
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку