Тема. Сторінка поетичної майстерні. А.Костецький «Дивна звичка» (скорочено).
Мета: привернути увагу учнів до звучності й мелодійності віршованої мови; викликати бажання творити римовані рядки; повправляти учнів у складанні рим ; вдосконалювати навички свідомого,вибіркового читання; розвивати вміння зв’язно висловлювати думки; поповнювати словниковий запас учнів; розкрити гумористичний характер творів; виховувати взаємоповагу у стосунках із ровесниками та старшими, виховувати інтерес до поезії, влучного образного слова, уміння критично оцінювати свої здібності та роботу.
Обладнання: презентація до уроку, завдання для роботи в групах, в парах, портрети українських поетів, вірш в малюнках, «чарівний» клубочок, український віночок та вишивані рушники (замість сонячних промінчиків), кольорові стрічки зі словами.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу.
1. Привітання.
Ось і дзвоник пролунав,
Для навчання час настав.
Дітки, сядьте всі рівненько,
Ручки покладіть гарненько,
Бо урок у нас читання
Чарівний і незвичайний.
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймося не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
То ж гаразд, часу не гаєм
І урок вже починаємо
2. Мовна розминка (Слайд 2)
- Сядьте всі рівненько, Почнемо наш урок з мовної розминки.
2.1.Робота над чистомовкою.
Шу- шу- шу - чистомовки я пишу.
Ят – ят – ят – їх пишу для всіх малят.
Ки –ки –ки - всі говорять залюбки.
Ло – ло –ло - щоб чисте мовлення було.
2.2. Скоромовка (Слайд 3)
Лелі
Глянь:
В лелечій
У оселі
В білих
Льолях
Милі
Лелі.
Лелі,
Леленьки
Малі
У кубельці,
У теплі.
- Молодці! Ось ми і готові розпочати урок літературного читання.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
(Слайд 4)
- Я прочитаю вам вірш, а ви спробуйте з виділених букв скласти слово.
-Рішучість до нас на урок завітала,
Аж ось енергійність її наздогнала.
Завзяття з умінням до класу прийшли
Й любов до знань із собою взяли.
Терпіння й активність теж не забарились
І творчість, звичайно, до класу з'явилась.
Якщо об'єднати ці риси в єдине ціле,
То можна сміливо нам братись за діло.
Якщо ж вони стануть усі в один ряд,
То вийде відмінний у нас…………. (Результат).
(Слайд 5)
голівки - щоб думати;
оченята - щоб все бачити;
вушка – щоб все чути;
уста - щоб говорити, посміхатися, відповідати;
ручки – щоб їх піднімати, на уроці працювати;
серце - …... (щоб усе відчувати і сприймати)
- А навіщо нам серце? (Відповіді учнів, технологія "Мікрофон").
- Так, щоб відчути щось нове та неповторне — красу і творчість.
Найголовнішого очима не побачиш, найголовніше можна відчути тільки серцем.
Тож сьогодні на уроці мені б дуже хотілося побачити саме таку роботу, в яку ви вкладаєте не тільки свої вміння, а й душу.
IІІ. Актуалізація опорних знань.
(Створення віночку. Замість промінчиків паперові рушнички з орнаментом. Діти на рушничках записують слова, що характеризують українську мову.(Мелодійна, рідна, співуча, солов’їна, ніжна, веселкова, тепла.))
У ч и т е л ь Як приємно, друзі, Що у нашій мові
Є слова чудові,
Теплі і добренькі, різнокольорові.
Злі слова й холодні — темнокольорові.
Зростаймо, любі діти, серед добрих слів,
Серед шепоту дібров і рідних гаїв,
Щоб талант і щастя кожен з вас зустрів!
ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
Технологія асоціативний кущ.
- Діти! А як ви розумієте рядки з вірша «Є слова теплі і добренькі, холодні і різ-
нокольорові і т.д…..» з чим у вас асоціюються наприклад слова:
Теплі (Мама, сонечко, вогонь, чай)
Лагідні (Квіточка, мишенятко, кицюня, зіронька)
Ввічливі (Дякую, перепрошую, будь ласка, пробачте)
Кольорові (Веселка, листочок, небо, пшениця)
|
|
|
— Давайте, діти, вирушимо до країни слів,
В рядки багатолиці,
Попросим добрих чаклунів
Відкрить нам таємниці.
Самі давайте зробимо крок і спробуємо стати... (ой, а ким?)...
3. Гра «Шифрувальник». (Слайд 6)
— А зараз я попрошу вийти до дошки тих учнів, у кого на парті є аркуш паперу з буквою. (Діти з буквами виходять до дошки і стають в рядочок.)
О ЕТ И П М А
—Яке слово ми прочитали? (Поетами)
Хто такі поети? (Автори віршів)
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Підготовка до сприйняття нового матеріалу. (Слайд 7)
(Учениця зачитує уривок з казки.)
—Як, на вашу думку, чи всі можуть бути поетами? (Відповіді дітей.)
—Але кожен може спробувати складати вірші.
2. Гра «Добери риму».
(Запис на дошці)
Квіти — діти, ...
лисичка – сестричка,…
гілка — білка, ...
крок – урок, …
коса – роса,…
ліс — ніс, ...
сонечко – віконечко.
калина – …алина
колос – …олос
пічка – …ічка
лис – л..с
день – …ень
дах – … тах
сонце – …іконце
горобець – …олодець
4.Поетична хвилинка.
— Давайте спробуємо свої сили й доповнимо вірш своїми словами. Увага на екран.
(Слайд 8)
1.Гра «Добери риму»
— Я читатиму вірш, а ви доповнюйте його.
На лугу травичка нова.
І скубе її... (корова).
А в квітках сидять... (хрущі),
Бо уже гримлять... (дощі).
Відгримлять — і геть... (підуть).
Для нас райдуги... (зійдуть)!
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Допитливими
Спостережливими
Уважними
Мрійливими
Багато читати
Уявляти прочитане і запам’ятовувати влучні слова
Не обминати увагою незвичне
Цікавитися природою
Любити малювати
1 група – теплі.
2 група – лагідні.
3 група – ввічливі
4 група – кольорові
1 група – Теплі слова.
Правда ж, мамо, я великий?
Сам взуваю ….(черевики),
Зашнуровую …. (шнурочки),
Сам вбираюся в ….(сорочку),
Сам лице і руки…(мию),
Сам зачісуватись …(вмію),
І не плачу я …(ніколи),
Бо ходжу я вже до …(школи).
Довідка : черевики, шнурочки, сорочку, мию, вмію, ніколи, школи.
2 група – Холодні слова.
М’ячик …(скаче),
Дощик …(плаче),
А ми віршики …(складаємо),
Дружно рими …(добираємо).
Довідка :скаче, плаче, складаємо, добираємо.
3 група – Ввічливі слова
Вітер з пожовклим листком
Грається в котика – мишки.
То поженеться …(біжком),
То підкрадається …(нишком),
Ну, а коли …(спійма),
Буде, дітки, …(зима) .
Довідка : біжком, нишком, спійма, зима.
4 група – Кольорові слова
Мене за довгий …(язичок)
Батьки поставили в …(куток).
Поклявсь я татові і …(мамі)
Язик тримати за …(зубами).
Мабуть, в куток я знову стану:
Заліз язик мій у …..(сметану).
Довідка : язичок, куток, мамі, зубами, сметану.
(Діти підбирають рими до вірша. По закінченні кожна група зачитує вірш.)
V. Фізкультхвилинка
В цьому класі всі ми друзі (3 хлопки)
Ви і ти і ми і я (3 хлопки)
Добрий день, сусіде, справа
Добрий день, сусіде, зліва
Ми одна сім’я (3 хлопки)
В цьому класі всі ми друзі (3 хлопки)
Ви і ти і ми і я (3 хлопки)
Посміхнись сусіду справа,
Посміхнись сусіду зліва,
Ми одна сім’я (3 хлопки)
В цьому класі всі ми друзі (3 хлопки)
Ви і ти і ми і я (3 хлопки )
Обніми сусіда справа,
Обніми сусіда зліва,
Ми одна сім’я (3 хлопки).
VІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
А сьогодні я пропоную вам прочитати вірш «Про хлопчика, в якого була дивна звичка». Автором цього вірша є вже відомий вам український поет Анатолій Костецький. Народився в Києві, в сім’ї вчителів. У 5 років хлопець сам читав і писав, навчився грати в шахи й плавати. Ще в дитячому садочку, коли його, малого, не раз і не два турбували дорослі запитаннями «Ким ти хочеш бути?», і у відповідь чули: «Письменником». Відтоді він не розлучався
зі спортом, книгою, пером. Мрія маленького Анатолія здійснилася. Сьогодні ми знову знайомимось із його творчістю.
– Зараз я пропоную вам прочитати цей вірш з допомогою малюнків.
(На дошці вчитель прикріпляє зображений вірш в малюнках.)
1.Читання вірша хором.
2. Читання вірша за бажанням.
— Прочитайте рими, які добирав хлопчик.
Уроки — ... (сороки).
Поїв — ... (корів).
До дошки — ... (ложка).
Вдома — ... (солому).
Два — ... (ква).
Секрету - …(поетом)
3) Робота з прислів’ями.
3.1. Робота в парах.
(Завдання на кожній парті)
Яка головонька, що і де казати.
Треба знати, така й розмовонька.
- Давайте заслухаємо, які прислів’я вам вдалося скласти?
(Діти зачитують прислів’я)
3.2. Підбір прислів’я до вірша.
(Слайд 13)
- Подивіться на екран. Яке з запропонованих прислів’їв можна дібрати до цього вірша?
Умій сказати, умій і змовчати.
Треба знати, що і де казати.
Ввічливість нічого не коштує, але багато дає.
Яка головонька, така й розмовонька.
- Поясни значення висловлювання: «Треба знати, що і де казати».
- Як на вашу думку хлопчик добре відповідав дорослим?
- Чи дотримувався він правил спілкування?
- Давайте згадаємо, які правила спілкування ви знаєте.
3.3.Золоті правила спілкування.
VІ. Підсумок уроку
(Слайд 9)
Учням пропонується продовжити речення « Сьогодні на уроці я…»
– Дізнався … (значення слова – рима, що А.Костецький з дитинства мріяв стати поетом)
– Зрозумів … (що потрібно багато читати, бути спостережливими, уважними, мрійливими, допитливими)
– Навчився… (підбирати рими, читати в особах)
– Отримав…(задоволення від уроку, знання, гарний настрій, бажання вчитися)
(Слайд 14)
Вивчити напам’ять вірш с.48-49
Творче завдання (за бажанням):
Гра «Чарівний клубочок».
(___________________________________________________)
Додаток
до
уроку
1 група
Теплі слова.
Правда ж, мамо, я великий?
Сам взуваю __________________,
Сам лице і руки _______________,
Сам зачісуватись ______________,
І не плачу я ___________________,
Бо ходжу я вже до _____________.
Довідка : черевики, мию, вмію, ніколи, школи.
2 група
Холодні слова.
- Прочитати вірш, вставляючи слова з довідок.
М’ячик ______________________,
Дощик _______________________,
А ми віршики _________________,
Дружно рими _________________.
Довідка :скаче, плаче, складаємо, добираємо.
3 група
Ввічливі слова
Вітер з пожовклим листком
Грається в котика – мишки.
То поженеться _________________,
То підкрадається _______________,
Ну, а коли _____________________,
Буде, дітки, ____________________.
Довідка : біжком, нишком, спійма, зима.
4 група
Кольорові слова
Мене за довгий ____________________
Батьки поставили в _________________.
Поклявсь я татові і _________________
Язик тримати за ____________________.
Мабуть, в куток я знову стану:
Заліз язик мій у ____________________.
Довідка : язичок, куток, мамі, зубами, сметану.
Скаже : - як ?
йому !
Скаже :-Ти ?-
їй тут же: - 100!
каже:-Йди до !
і тут: - ! –
:- Що ти ? –
у відповідь: - !
Додаток 4