Урок "Ступені порівняння прикметників, їх творення"

Про матеріал
Конспект уроку для 6 класу. Це урок формування практичних умінь і навичок. Його метою є узагальнення, систематизація та закріплення знань учнів про ступені порівняння прикметників. а також удосконалення вмінь правильно вживати їх у мовленні. Під час уроку учні повторюють способи творення вищого й найвищого ступенів порівняння прикметників, виконують практичні вправи, працюють з текстом. Значна увага приділена розвитку мовленнєвих навичок, логічного мислення та творчої активності здобувачів освіти.
Перегляд файлу

Тема. Ступені порівняння прикметників, їх творення

          Мета: закріпити та узагальнити знання учнів про ступені порівняння прикметників, формувати вміння їх розрізняти, утворювати, правильно та доречно вживати в мовленні; розвивати культуру усного і писемного мовлення, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної мови

 Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок

 Хід уроку: 

І. Організаційний момент

Девіз творчих та винахідливих:

Видумуй, пробуй, твори!                                                                                       Розум, фантазію прояви!                                                                                       Активним і уважним будь                                                                                                    І про кмітливість не забудь!

 ІІ. Перевірка домашнього завдання

Прийом «Гарячий стілець» (один учень виходить до дошки і сідає на стілець, учні по черзі дають йому запитання за вивченою темою).

 ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку                                                                        

 ІV. Вивчення нового матеріалу

Складні випадки утворення вищого ступеня порівняння якісних прикметників: вузький – вужчий, низький – нижчий, поганий – гірший, великий – більший.

 V. Робота з підручником (ст. 159)

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

Робота біля дошки

Від поданих слів утворіть просту форму вищого ступеня порівняння прикметників. Вказати на складні випадки її утворення.

  • Близький –
  • важкий –
  • дорогий –
  • малий –
  • дужий –
  • тяжкий

Гра «Будь уважний»

Кожен учасник гри виготовляє для себе з цупкого паперу по 3 картки розміром 10 на 15 см. На одній пише літеру ш, на другій – щ, на третій – жч. Учитель читає вголос прикметник із наведеного нижче списку і, вказуючи по черзі на кожного з учасників гри, пропонує швидко підняти картку з відповідними літерами, що пишуться у слові, яке означає вищий ступінь цього прикметника, і голосно прочитати його.

Слова для гри: дорогий, дешевий, тонкий, товстий, короткий, слабкий, дужий, м’який, солодкий, важкий, легкий, глибокий,  швидкий,низький, високий, молодий, вузький, широкий, близький.

 Вибірковий диктант

Із поданого вірша випишіть сполучення з якісними прикметниками. Визначте їх ступені порівняння. Чого навчає цей вірш?

Найогидніші очі порожні,                                                                                                        Найгрізніше мовчить гроза,                                                                        Найнікчемніші дурні вельможні,                                                                 Найпідліша брехлива сльоза.                                                                  Найпрекрасніша мати щаслива,                                                                     Найсолодші кохані вуста,                                                                                Найчистіша душа незрадлива,                                                                  Найскладніша людина проста.                                                                           Але правди в брехні не розмішуй,                                                                                Не ганьби все підряд без пуття,                                                                       Бо на світі той наймудріший,                                                                           Хто найдужче любить життя. 

                              (В. Симоненко)

 Проблемне запитання:

Чи можна утворити ступінь порівняння від прикметників типу босий, голий, хворий, глухий? (Відповіді дітей)

Отже, не мають ступенів порівняння якісні прикметники, що вказують на абсолютну ознаку: лисий, глухий, кульгавий, мертвий, босий, голошиїй, голомозий.

 Виконання вправи 386.

VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання.

Складіть діалог на тему «Ступені порівняння прикметників».

VІІІ. Домашнє завдання

П. 46. Випишіть з художньої літератури 6 речень із прикметниками вищого і найвищого ступенів порівняння.

 

docx
Додано
22 січня
Переглядів
171
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку