Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 11-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Створення нової системи міжнародних відносин
Мета: сформувати в учнів та учениць уявлення про створення нової системи міжнародних відносин; створити умови для розуміння причин конфронтації у післявоєнні роки; проаналізувати причини створення ООН; розглянути Загальну декларацію прав людини; охарактеризувати нову систему міжнародних відносин; порівнювати дві системи, які виникли після війни; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власну думку; удосконалювати навички роботи з підручником та картами; формувати інтерес до вивчення теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
показувати на карті кордони країн після Другої світової війни;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни;
-
характеризувати нову систему міжнародних відносин;
-
аналізувати причини створення ООН, двох систем, які виникли після війни;
-
висловлювати власну думку щодо значення прав людини.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, історичні карти, відеоматеріали, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Актуалізація опорних знань.
-
Вправа «Шифрування».
а
|
б
|
в
|
г
|
ґ
|
д
|
е
|
є
|
ж
|
з
|
и
|
і
|
ї
|
й
|
к
|
л
|
м
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
15
|
16
|
17
|
н
|
о
|
п
|
р
|
с
|
т
|
у
|
ф
|
х
|
ц
|
ч
|
ш
|
щ
|
ь
|
ю
|
я
|
|
18
|
19
|
20
|
21
|
22
|
23
|
24
|
25
|
26
|
27
|
28
|
29
|
30
|
31
|
32
|
33
|
|
-
33 16 23 1 (Ялта)
-
20 19 23 22 6 1 17 (Потсдам)
-
15 19 18 25 7 21 7 18 27 12 33 (конференція)
-
22 23 1 16 12 18 (Сталін)
-
28 7 21 28 11 16 16 31 (Черчилль)
-
21 24 10 3 7 17 31 23 (Рузвельт)
-
Що об’єднує слова-відгадки?
-
Якою була основна мета даних конференцій?
-
Пригадайте, які головні рішення було прийнято на них та розподіліть їх у дві колонки.
-
4-11 лютого 1945
-
17 липня – 2 серпня 1946 р.
-
Й. Сталін, Г. Трумен, В. Черчилль.
-
Й. Сталін, Ф. Рузвельт, В. Черчилль.
-
участь СРСР у війні проти Японської імперії
-
кордони Польщі на сході по лінії Керзона з незначними відхиленнями на користь Польщі
-
схвалено принцип розчленування Німеччини, її окупаційного режиму та репарацій
-
затверджено принцип одноголосності постійних членів Ради Безпеки ООН у засадничих справах (право «вето» великих держав).
-
програма «чотирьох Д» — денацифікація, демілітаризація, демократизація, декартелізація
-
розподіл флоту Третього Рейху між СРСР, США та Великою Британією;
-
передача Радянському Союзу міста Кенігсберг (Калінінград) і суміжної з ним території;
-
заснування Ради міністрів закордонних справ п'яти держав (СРСР, США, Великої Британії, Франції та Республіки Китай).
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Робота в малих групах.
-
Групи отримують пазли.
-
Зберіть зображення. Що ви отримали?
-
Що вам відомо про роль цих держав у формуванні післявоєнного світу?
Сьогодні ми довідаємося, які саме відносини були між цими країнами та визначимо їх роль у формуванні міжнародних відносин після Другої світової війни.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота в малих групах.
-
Опрацюйте матеріал підручника та виконайте завдання.
1-ша група – складіть план до тексту.
2-га група – складіть 7 запитань до тексту.
3-тя група – випишіть прикметники, іменники та дієслова, що передають головний зміст прочитаного.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. та заповніть схему.
(Причини переходу від співробітництва до конфронтації).
-
Робота зі схемою.
-
Розгляньте схему.
-
Пригадайте, коли було створено ООН? (24 жовтня 1945 р.)
-
Визначте завдання ООН. (збереження миру та безпеки, захист прав людини, підтримання поваги до міжнародних зобов’язань держав і сприяння розвитку народів світу)
-
Визначте головні завдання кожної структури ООН.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте текст підручника та виконайте завдання.
-
Виправте помилки.
Редакційний комітет з прав людини складався з 15 осіб. Його очолила Елеонора Гардінг. Робота над документом тривала понад 5 років. Загальну декларацію прав людини було прийнято 20 грудня 1958 р. Документ складався з 35 статей, що стали основою міжнародних договорів. Загальна декларація прав людини увійшла до Книги рекордів Гіннеса, як документ, до якого найчастіше вносять поправки.
-
Складіть три запитання до тексту.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Бесіда за запитаннями підручника.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Займи позицію».
-
Займіть свою позицію щодо стосунків США та СРСР у післявоєнний період.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати матеріал підручника.