Урок:"Сучасна писанка в різних регіонах України."

Про матеріал
Проект: "Пианкарство" для 6-го класу. Основна технологія виготовлення писанок.
Перегляд файлу

ТЕМА: Сучасна писанка в різних регіонах України.

Мета: Розширити і поглибити уявлення дітей про історію походження писанки, про народну символіку; ознайомити із традицією описування писанки як оберегу, розповісти про основні символічні знаки писанки, їх магічне значення, роль кольорів. Розвивати окомір, естетичні смаки, творчу уяву, просторове та технічне мислення. Виховувати бажання створити власноруч писанку використавши різноманіття технологій виготовлення.

Обладнання: види писанок, інструкційні картки, зразки «Види писанок різних регіонів України», інструкційні картки та мультимедійна презентація з символами писанок.

Хід уроку.

1.Організаційний момент: привітання, перевірка присутності та готовності учнів до уроку. Створення позитивного емоційного настрою до роботи.

2.Актуалізація знань учнів.

Скласти та записати на дошці асоціативні слова, які виникають до слова : ПИСАНКАРСТВО

3. Мотивація навчальної діяльності.

Напевно, кожна людина хоч раз у своєму житті намагалась зробити писанку власноруч. Хтось просто опускав яйця у фарбу, чи наклеював наліпки, а комусь вистачало наснаги та терпіння виготовити справжній шедевр – розмалювати писачком. А чи спробували Ви власноруч долучитися до дійства писанкарства?

 4.Повідомлення теми і мети уроку.

Вивчення нового матеріалу.

Традиційно в Україні писанки виготовляли лише жінки (зараз цим займаються не залежно від статі). Які матеріали потрібні нам для виготовлення писанки? Для виготовлення писанки знадобиться писачок, фарби, яйце, віск (бажано бджолиний), свічка та посуд, для розведення фарби. Сьогодні ми з вами поговоримо про Українську писанку. Писанка — важливий предмет пов’язаний поклонінням плодоріддю, з ритуалом величання весняного відродження життя на землі. Яйце символізує сонце і відродження. Наші предки вірили, що писанка має магічну силу — вона приносить добро, щастя, достаток, захищає людину від усього злого. Господарі закопували писанки в землю, бо вірили, що сила яйця сприятиме щедрим жнивам, розкладали писанки на могилах батьків та дідів, закопували у могили дітей, дарували один одному закохані хлопці й дівчата тощо.

Існує чотири основних види: крапанки, дряпанки, крашанки та писанки. Кожен вид має свої особливості та правила виготовлення.

Крашанки. Це найпростіший спосіб виготовлення фарбованих яєць. Раніше для їх приготування господині збирали лушпиння від цибулі та варили в ньому яйця (інколи для декору до яйця прив’язували листочки петрушки чи дрібні листочки смородини, які залишали на готовому яйці білі відбитки-листочки). Також як барвники використовувались відвари трав, кори дерев.

Цікавим підвидом крашанок є техніка «під мармур» – до яйця хаотично прикріпляють шматочки сухих фарб, шматочки різнокольорового паперу чи тканини, загортають в полотно, обв’язують ниткою та відварюють в окропі. Готова писанка мало досить цікаве забарвлення чимось схоже на мармур.

Крапанки. На яйце наносять писачком воскові краплі та занурюють у світлу фарбу, потім знов ставлять цятки і занурюють в фарбу темнішого кольору. Коли на крапанці вже будуть цятки всіх бажаних кольорів, загальне тло вкривають темною фарбою (найчастіше темно-вишневою, темно-зеленою або чорною). Після цього віск розтоплюють над свічкою та обережно обтирають яйце від залишків воску м’якою тканиною.

Дряпанка. Якщо у вас немає під рукою писачка, то можна по експериментувати драпанками. Берете крашанку темного кольору та занурюєте її в темну фарбу. Як яйце висохне наносите олівцем орнамент та продряпуєте його голкою (шилом чи цвяхом – що є в господарстві).

Колись фарби для писанок майстрині виготовляли власноруч. Наприклад, жовту фарбу отримували з кори яблуні-дички, яку відварювали та настоювали. Також жовтий колір давав відвар з гречаної соломи (відвар полови – бурий колір). Зелений колір отримували з полови конопляного насіння, а чорний – з лушпиння соняшника, чорнильних горішків дуба. Брунатний колір давали лушпиння цибулі, настій дубової кори та кори вільхи. Для отримання червоного кольору настоювали звіробій (пізніше цей колір добували з трісочок сандалового дерева, що привозили з Бразилії українські емігранти). До природних барвників (для кращого зафарбовування) додавали галун: алюмінієвий робив кольори яскравішими, а залізний – давав темніші кольори. Для розведення фарби використовували воду, яку вдосвіта набирали з трьох джерел та до якої додавалась ще й освячена вода. У писанкарстві найчастіше використовували 7 основних кольорів (червоний, жовтий, помаранчевий, зелений, вишневий, коричневий, чорний), але можливі й інші кольори (залежно від регіону кольорова гама писанок розширювалась).

Червоний. Символізує добро, радість життя, для молоді – щасливий шлюб. За церковною традицією яйце червоного кольору є символом Воскресіння, жертовності, небесного вогню.

Жовтий. Символ небесного світила (сонця), тепла та врожаю (колір стиглого зерна). Яйця цього кольору оберігали від злих сил та лихого. Також жовтий був кольором багатства.

Зелений. Колір весни, воскресіння природи, надії та життя. Символізував пробудження природи від довгого зимового сну.

Бурий, коричневий. Символізує землю та її приховану життєдайну силу.

Чорний. Колір ночі, всього невідомого та таємного. Зазвичай використовується як тло, підкреслює силу інших кольорів. Він символізує нескінченність життя людини, буття після смерті.

Білий. Колір чистоти, символ вирію (раю). Білі символи на писанці символізували безгрішне життя.

Блакитний. Уособлював небо, повітря, воду, чистоту та здоров’я. На писанках він символізував насичення та небесну божественність.

 

 

 

 

 

 

Знаки та орнаменти на писанкахhttp://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/82675925.png

 

 

 

 

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/pysanky0.jpg

 

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/img12.jpg

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/sontse.jpgСонце

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/xrest.jpgЙого зображали на писанках у вигляді кола, восьмираменної зірки (яку ще називали ружею, існували прості, бокові, повні та сторцеві ружі), хреста, тринога (зображення трьох променів, що виходили з однієї точки та були закручені в один бік, його ще називали тригвер, трикверт), свасти (сварги, гачковий хрест).

Хрест Давній символ сонця, вогню, душі. Вважається «божим знаком». Хрест – це перетин двох ліній: вічності (вертикальна) та часу (горизонтальна). Є символом буття та небуття, початку та кінця. У християнстві він уособлює страждання та радість Воскресіння, спокуту гріхів.

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/kvity-e1522576772554.jpghttp://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/zorya.jpgЗоря, Ружа- Цей символ зображували у вигляді п’яти- шести- семи-, восьмираменна зірки. Шестикутна – знак шести сторін горизонту співвіднесених з небом, а також знак року: дві половинки по шість місяців. Восьмикутна зірка містить в собі косий хрест, прямий хрест, а також лівосторонню і правосторонню свасті. Вона вважається символом кохання (писанка з ружею в подарунок вважалась освідченням в почуттях).

Квіти В українській традиції цей символ пов’язаний з дітьми. Тому жінкам, які довго не могли завагітніти, радили писати писанки з квітами та дарувати їх дітям.

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/sosonka.jpgГілка-сосонка Зелені дерева, гілки і листя – символ життя, весняного оновлення після зимового сну, вічної молодості, здоров’я та росту.                                               Завиток, Змій, Спіраль

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/spiral.jpgЦе символи життєвої сили та зародження життя. Писанки з цими орнаментами дарували на здоров’я.

 

S-подібний знак вічності

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/szhyttya.jpgЗнак єднання протилежностей. Символізує знак єдності (першопочатку та вінця завершення) у боротьбі тепла й холоду, дня і ночі, світла й темряви, чоловіка і жінки

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/hvyli.jpg     Безконечник (кривулька)Символізує воду, її плинність. Також вода є втіленням життєдайного жіночого начала, джерелом сил природи. У християнстві вода символізує очищення (обряд хрещення). На писанках окрім кривульок та безконечників її зображували зиґзаґами та хвилястими візерунками.

 

40 клинців (48 клинців)

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/klynky.jpgСимволізує впорядкування, зупинку перед випробуванням, родючість. На писанці може бути й більше 40 клинців-трикутників (на деяких їх більше 60). Число 40 є символічним в житті людини: 40 тижнів жінка носить дитину, у християнстві: 40 днів триває Великий піст, 40 років блукання в пошуках Землі обітованої.

Дерево життя

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/derevo.jpgСимволізує Всесвіт, у якому для кожної істоти є своє місце, де кожне явище підпорядковане правилам. У цьому образі поєднуються уявлення про час, простір, життя та смерть. Світове дерево можна розділити на кілька частин: крона (небесний світ, тут традиційно зображають птахів, бджіл та небесні світила: сонце, зорі, місяць), стовбур (земний світ: великі тварини, а також люди), коріння (підземний світ та вода: тут зображають змій, жаб, риб, водоплавні птахи). На писанках його зображують у вигляді вазону з уквітчаним деревцем, що символізує рід, родину (батько, мати та діти).

Грабельки, Гребінці, Трикутнички з гребінцями

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/grabelky.jpgТакож є символами води, уособлюють хмари та дощ. Писанки із грабельками писали в посуху, щоб викликати такі бажанні дощі, які мали принести гарний врожай.

Качині лапки, Божа ручка, рукавичка, дідові пальці

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/lapky.jpgПодібні символи уособлювали владу, заступництво, цілісність.

 

 

Сварга

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/svarga.jpgСимволізує сонце. Є два різновиди орнаменту: правостороння – символізує схід сонця, добро, пробудження природи навесні, позитивну чоловічу енергію та лівостороння – захід сонця, руйнування, деградацію, зло, негативну жіночу енергію. Сваргу також була уособлення вдачі, довголіття, родючості, здоров’я та життя. На писанках її зображали у вигляді ламаного або гачкового хреста (у деяких регіонах цей орнамент ще називали п’явками, півнячими гребінцями, качиними шийками).

Виноградна лоза

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/vynograd.jpgЗа християнською традицією – символ духовного відродження та давній символ роду.

Дубовий листок

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/dubb.jpgСимволізує силу, довголіття, терпіння. У поєднанні з жолудями – символ духовної та тілесної зрілості.

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/baranci.jpgБаранець

Символ смирення, невинності, безмежної любові, родючості. На писанках орнамент «баранячі ріжки» уособлює молоді пагони рослин.

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/ptahy.jpgПташка

Птах символізує людську душу (за повір’ями душа прилітає пташкою до новонародженого та відлітає на небеса, коли людина вмирає). Вона є провідником між небом та землею, охоронцем від злого, символом любові, вірності та злагоди.

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/piven.jpgПівень

Символ світла, яке побороло темряву (Христа), провісник дня та сторож добра проти зла.

 

Риба

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/2-9.jpgУособлює воду, життя та здоров’я, а також новохрещення.

Кінь

http://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/olen.jpghttp://lviv1256.com/wp-content/uploads/2018/04/kin.jpgСимвол невпинного руху сонця, чоловічої основи в природі. За християнською традицією уособлював безстрашного вісника віри, який летить у світ, готовий на смерть.

Олень Вважається охоронцем істини, провідником душ померлих. За давніми віруваннями олень на своїх рогах виводив сонце на небосхил. 

5  Формування вмінь та навичок.

Практична робота.

 Створення ескізного малюнка для писанки на основі символів.

6  Рефлексія

1 Дізнались ви щось нового на уроці?

2.Де можна використати набуті знання?

7 Завершення уроку.

Завдання (у вигляді реферату чи групового дослідження):

 Зробити ескіз( малюнок) традиційної писанки з різних регіонів України.

Дослідницький міні – проект 1 : «Писанки - міфи та реальність»

Дослідницький міні – проект 2 : «Писанки – західного Поділля»

Дослідницький міні – проект 3 : «Писанки - Київщини»

Дослідницький міні – проект 4 : «Писанки - Херсонщини»

Дослідницький міні – проект 5 : «Писанки - Одещини»

Дослідницький міні – проект 6 : «Писанки - Запоріжжя»

Дослідницький міні – проект 7 : «Писанки – Північної Буковини»

Дослідницький міні – проект 8 : «Писанки - Волині»

Дослідницький міні – проект 9 : «Писанки - Поділля»

Дослідницький міні – проект 10 : «Писанки - Полтавщини»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Практична робота: Конструювання малюнка писанки методом фантазування або біоформ.

Завдання: Уявіть себе юними художниками і створіть ескізний малюнок на основі символів, які ви знаєте.

Хід роботи

 Виконуючи практичну роботу учні дотримуються такої послідовності:

-         Обрати один з видів розпису писанок;

-         Зробити замальовки в зошиті для формування майбутнього виробу;

https://naurok.com.ua/uploads/files/135113/43373/45450_html/images/43373.024.png-         Виконати роботу відповідно до запропонованої техніки.

Ескіз – це попередній начерк, що фіксує задум художника.

Описание: svp_p03.gif

 

 

 

 

Похожее изображениеhttp://2.bp.blogspot.com/-8Wp4ubCU6kk/VNPnKLBWTuI/AAAAAAAAAFU/OVyNAi0pt90/s1600/5.jpghttp://2.bp.blogspot.com/-4MAgr6pnmhc/VNPnJOat_uI/AAAAAAAAAFM/MUDCyHuz94w/s1600/2.jpghttp://1.bp.blogspot.com/-8BmrvAu-ogM/VNPnKYm3syI/AAAAAAAAAFY/waJHnS8MrA4/s1600/6.jpghttp://1.bp.blogspot.com/-DM0zQHpt1w8/VNPnJj1XdRI/AAAAAAAAAFQ/ctpNvS2Cjdg/s1600/4.jpghttp://2.bp.blogspot.com/-9n6uhA1M41U/VNPnJmebANI/AAAAAAAAAF8/vSdvggbKJGI/s1600/3.jpghttp://4.bp.blogspot.com/-YTS8MKk80tU/VNPnK--uR1I/AAAAAAAAAFc/opurOfNGU78/s1600/7.jpg

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
30 березня 2019
Переглядів
8550
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку