Тема. Сучасні наземні й космічні телескопи. Астрономічні обсерваторії.
Мета уроку: ознайомити учнів із сучасними технологічними досягненнями в телескопобудуванні, ознайомити із завданнями, які покладені на астрономічні обсерваторії;
розвивати пізнавальну активність учнів; пам'ять; формувати позитивне сприйняття знань про Всесвіт;
виховувати патріотичні почуття через ознайомлення з досягненнями вітчизняної науки і техніки, виховувати зацікавленість у вивченні Всеcвіту, його законів та їх практичне значення.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
Наука – це організовані знання, мудрість – це організоване життя.
Іммануїл Кант
Неможливе сьогодні стане можливим завтра
К.Е.Ціолковський
І. Організаційна частина
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Що таке телескоп?
(Телескоп − прилад для спостереження віддалених об'єктів)
2. Хто перший сконструював телескоп?
(Галілео Галілей у 1609 році)
3. Якого типу телескопи були побудовані перщими?
(Першими було сконструйовано лінзові телескопи рефрактори).
4. Хто сконструйовав перший рефлектор?
(І. Ньютон у 1671 році)
5. Коли розпочалася телескопічна ера в астрономії?
( у 1609 році)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Якими були дзеркала для телескопів?
Телескопи тривалий час були великими, важкими і дорогими пристроями. Сучасні технологічні досягнення в телескопобудуванні жозволяють використовувати тонкі, легкі дзеркала.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Сучасні наземні телескопи (презентація)
2. Унікальні українські телескопи: УТР-2 та ГУРТ (презентація)
3. Орбітальні телескопи (презентація)
4. Астрономічні обсерваторії (презентація)
5. Обсерваторії України (презентація)
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Які типи телескопів використовують в астрономії і хто першим сконструював кожен із них?
2. Де розташовано найбільші телескопи?
VІ. Рефлексія
Інтерактивна вправа ,,3 – 2 – 1 “
VІ. Домашнє завдання. Опрацювати § 3(тема 2, с.39)