Урок "Світ хоку Мацуо Басьо"

Про матеріал
Урок побудовано за інноваційною технологією творчих майстерень та проектною технологією з елементами медіоосвіти. Тип уроку: реалізація навчального проекту"Шкільна газета". Етап практичної роботи та презентації отриманих результатів.
Перегляд файлу

Болдирєва Валентина Володимирівна, учитель-методист російської мови та зарубіжної літератури КЗ «Валуйська загальноосвітня 1-3 ступенів школа    № 2  Станично- Луганського району Луганської області».

 Використання елементів медіаосвіти , проектної технології і технології творчих майстерень в процесі викладання зарубіжної літератури.

Урок зарубіжної літератури ,6 класс

Тип уроку:

Реалізація навчального проекту «Шкільна газета». Етап практичної роботи та презентації отриманих результатів..

 

Урок побудовано за інноваційною технологією творчих майстерень, що

передбачає не лише роботу учня зі словом, отримання нових знань, а й

усвідомлення особистих внутрішніх змін, аналіз руху власних думок,

почуттів, емоційних станів та проектною технологією з елементами медіаосвіти.

Тема: Світ хоку Мацуо Басьо.

Цілі:

Розвивальні: На прикладі хайку Мацуо Басьо показати поетичне бачення

світу, сприйняття природи як цілісної системи, усвідомлення тісного зв' язку

між людиною та навколішним середовищем; презентація позитивного

мислення для підтримки творчого настрою учнів. За допомогою

компетентнісного підходу поглиблювати знання та вміння учнів 6 класу.

Розвивати усне мовлення, творчу уяву.

Навчальні: узагальнити знання учнів з культури Японії, її стародавніх звичаїв, особливостей світогляду японського народу; поглибити уявлення про хайку як жанр японської поезії; прищеплювати інтерес до культури народів світу, виховувати прагнення до пізнання життя, повагу до самобутньої японської культури, літератури; розширювати світогляд учнів, розвивати навички зв'язного мовлення, компоративногo аналізу віршу, формувати навички роботи з медіазасобами, навички самостійної роботи в Інтернеті, навички колективної співпраці, продовжити формування навичок

дизайнерської, журналістської направленості, вміння роботи з комп'ютером.

Патріотичне виховання: виховувати бажання бути конкурентоздібною

особистістю у сучасному світовому европейському просторі. Знати і поважати культуру інших європейських держав.

Очікувані результати: учні узагальнять свої знання та навички з теми,

роздивляться особливості хайку, презентують свої мініпроекти, реалізують

наробки у вигляді випуску сторінок шкільної гaзети.

Обладнання: ноутбуки, проектор, «дерево очікувань», стікери, мережа Інтернет, фліпчарт, кольоровий принтер.

Словник до теми: ікебана(чол..рід), орігамі, бонсай, сакура, нецке, Фудзіяма, хоку=хайку (сер.рід,незм.), Мацуо Басьо.

                                          Хід уроку

1.Мотивація навчальної діяльності:

День добрий, шановні учні!

Добрий день ,вчителю!

Сьогодні ми завершуємо чарівну подорож до Японії- надзвичайно цікавої

країни, що подарувала світові зірку зарубіжної літератури - поета Мацуо

Басьо.

Уявіть, що ви- в японській школі. Якими б словами ви привітались?

Вправа «Ланцюжок»:

-Я прокинувся (-лась) і збираюся працювати!

Таке вітання невипадкове. Японці вважають, що «хороша людина- працьовита людина».

Тож і я тепер впевнена ,що ви всі- хороші люди і збираєтесь плідно працювати на уроці.

2.Постановка мети і завдань уроку

На дошці- сходинки. Це сходинки до вершини знань, одного з символів Японії- гори Фудзіями. Піднявшись по цих сходинках, ми виконаємо основні

завдання уроку. Давайте разом зійдемо по них.

Тож, під час уроку ми:

-повторимо вивчене про Японію, японську культуру

-презентуємо отримані знання та вміння

-дослідимо особливості хайку як жанру літератури

-навчимося відчувати хайку

-підготуємо до друку колонки спецвипуску шкільної газети

-надрукуємо номер газети

І, таким чином,

-узaгальнимо вивчене з теми.

 

А тепер ще раз зануримось у світ Японії.

Презентація «Японія».

3.Актуалізація опорних знань.

Ви вже багато знаете про Японію із попередніх уроків.

Будь ласка, презентуйте свої знання. За допомогою вправи «Ти-молодець»

Вправа «Ти-молодець»

довідався, що Японія знаходиться на островах у Тихому океані.

-Ти молодець!

-Я знаю, що в перекладі назва Японії означає «країна гір»

-Ти молодець!

-Я познайомився із основними символами Японії

-Ти молодець!

-Я зрозуміла основні принципи японської релігії

-Ти молодець!

-Я дослідив особливості садово-паркового мистецтва

-Ти молодець!

-Я знайшов відомості про самураїв

-Ти молодець!

-Я з’ясувала, як складаються хайку

-Ти молодець!

-Я знаю біографію поета Басьо

-Ти молодець!

розібрався , що таке боротьба сумо

-Ти молодець!

А чи добре ви пам’ятаєте символи Японіі ?

Гра «Оплески»

Я буду називати символи різних країн, а ви плескатиме у долоні ,як почуєте

символ Японії.

Калина,сакура , олива, берізка, кімоно, піца, самурай, бонсай, верба, хайку,

лавр, півонія, лелека, ікебана, дракон ,нецке, панда, орігамі.

 

Добре, ви підтвердили, що добре володієте матеріалом з теми. Але ж працюючи над проектом, ви мали змогу отримати і практичні навички.

Презентуйте їх, будь ласка за допомогою вправи "Передай іншому"

Вправа «Передай іншому» (передають м'ячик)

-Ми створювали макет Фудзіями ( найвищої гори Японії, яку японці дуже

шанують і пестливо називають Фудзі.

-Ми навчилися робити орігамі ( традиційне японське мистецтво: з

квадратного аркуша паперу шляхом складання виходять різні фігурки та

предмети.

-Навчилися робити ікебани ( прикладне мистецтво комбінування квітів та

гілок у вазі. Ці композиції не продаються і не даруються, вони виготовляються для себе, для своєї родини.)

-Розробили візитівку поета ( відомості про життя і творчість поета, роль у

зарубіжній літературі).

ослідили історію нецке (мініатюрної скульптури, невеликого різного брілка на традиційній японській одежі кімоно )

-Навчилися складати хайку та ілюструвати їх.

-Навчилися працювати у програмі Mikrosoft Publisher i створювати в ній друковані матеріали, створювали буклети і візитівки, присвячені Мацуо Басьо (видатному японському поету, майстру хайку).

-І ще ми дослідили сакуру як біологічний вид і створили презентацію у програмі PowerPoint і пpoпоную її пepeглянути.

Проект «Сакура»- презентація учениці.

Я пропоную саме сакуру обрати символом нашого уроку.

Розташуйте у вигляді її пуп'янків свої очікування від уроку. У кінці уроку ми

знов повернемося до цього дерева. Якщо ваші сподівання справдяться,

пуп'янки сакури перетворяться на рожеві квітки здійснених сьогодні ваших очікувань.

Вправа «Дерево очікувань»

Вміння захоплюватися миттєвою красою природи є особливістю національного характеру. Тільки в Японії можна бути присутнім на таких

святах, як день милування квітучою сакурою, свято споглядання повного

місяця, першого снігу, червоного листя клена або хризантем.

Ви довели свою компетентність у цій темі, а тепер згадаємо , що ми знаємо

про хайку. Допоможуть нам магічні камінці. У Японії каміння має символічне значення. Японці розміщують камені в домі і насолоджуються ними. Камінь, злегка пофарбований у зелений колір, символізує вишукану зелень весни, а червонуватий відтінок символізує відтінок в'янення. Чорний колір каменя пробуджує в уяві густу тінь, білий- простір засніжених пагорбів. Камені вважають джерелом мудрості. Спробуємо за їх допомогою висловити свої мудрі думки.

Так, я знаю ,що хайку-улюблений вид поезії Мацуо басьо. Які думки про

хайку повідомите ви?

Інтерактивна вправа «Камінці мудрості»

(кладуть камінець і говорять відомості).

1.Хайку-це неримований 3-рядковий вірш, у якому зображуються природа

і людина у нерозривній єдності.

2.В оригіналі хайку-певна кількість складів: 5-7-5-всього 17.

3.Для хайку характерні: стислість, лаконічність, асоціативність, увага до

найменшої деталі, простота.

4.Хайку-це поезія згадки, натяків, символів, людських переживань, емоцій, відчуттів, спогадів.

5.Хайку вимагає від читача уяви, небайдужості, залучення власного

життєвого досвіду.

6.У хайку картини природи такі, якими є насправді, а почуття глибоко

приховані і вгадуються через натяк на стан природи. Тут використовуються

не тільки прийоми живопису, а й звукові образи. Можна сказати, що хайку

це не тільки жанр літератури, а й окремий вид мистецтва.

7. Хайку- це не опис. Треба не описувати, а називати речі простими

словами і так, немов би називаєш іх вперше.

8. Важливе місце в поезії хайку займає зв’язок з порою року- осінню,

зимою, весною і літом. Тому у класичних хайку необхідний елемент- це

«сезонне слово», котре зв'язує вірш із порою року.

9. Хайку заборонено писати на політичні, релігійні теми та на тему кохання.

 

Дякую, я зібрала врожай мудрих думок про хайку. Ви ,певне, втомилися ,тож

перш ніж глибше зануритися у світ хайку, перепочинемо у саду каменів.

-Учителю,що то за сад, ніколи про такий не чула . Хіба сад без дерев буває?

Учитель:

Так, буває , і в японському місті Кіото є такий незвичайний сад, це його

згадувала учениця у своїй презентації. У Японії його називають «Сад каміння», «Філософський сад». На білому піску стоять на певній відстані один від одного 15 чорних необроблених каменів. Особливість цього саду в тому, що відвідувачі бачать лише 14 каменів. Один з них завжди залишається

невидимим. Для японців цей сад – символ істини. Тож запрошую вас у віртуальний сад каменів.

(сідають на карімати)

Валеопауза: «Сад каменів» ідеоролик)

Вам сподобалось бути в саду каменів? А чи знаєте ви , що такий сад є і в

Києві. Я пропоную завітати до нього (відеоролик)

Цікаво, ви згодні ? Тоді давайте затримаємся тут і пограємо.

Гра «Відповідності»

(із м'ячем)

Фудзіяма- гopa

Сакура- вишня

Бонсай- карликове дерево

Самурай- воїн

Ікебана- композиція із гілок і квітів

Opiгaмi- виріб з паперу

Хайку- вірш без рими

Басьо- майстер хайку

Суші- страва із рису і риби

Кімоно- національний одяг японців

Сумо- боротьба

Час відпочинку закінчився, пора до роботи. Повертайтеся до робочих місць.

 

4.Вивчення нового матеріалу.

Для жителів Японії є традиційним відчуття прекрасного, пошук краси та

гармонії у всьому, що їх оточує, любов до природи , якій японські діти

навчаються з дитинства. А починають вони із вміння слухати, складати і

розуміти хайку. Японська поезія- як перлина, що схована у мушлі. Треба

докласти зусиль, аби зрозуміти її. Басьо говорив, що «хайку не можна складати із різних шматків , його треба кувати, як золото». Спробуємо створити власні фанфіки на хайку Басьо.

Гра «Фанфік»

Із далеких літ

скільки всього нагадав

(цей вишневий цвіт)

Довгий, довгий шлях-

І ніхто не йде навстріч,

(Лише осіння ніч)

Учні зошити дістають..

А з чиєї сумки -

(Скажи, ранок весняний)

 

Вправа «Кольори хоку»

Хайку не містять повчання, не мають прямих оцінок. Призначення хоку

- створити поетичну картину, яка викличе певний настрій, розбудить уяву,

збентежить душу, а все інше домалює і домислить сам читач. Автор хоку

ніби запрошує нас з вами до творчої співпраці, ніби каже нам: «Пофантазуйте

і поміркуйте разом зі мною і вам відкриються дивовижні таємниці.»

Хайку треба відчувати. Тож візьміть кольорові кружальця і передайте свої

відчуття від слухання хайку кольором.

(хайку- на слайді, кольорові кола- піднімають, коментують вибір :

Я обрав ,тому що

Я малюю ,бо

Я вважаю, що до цього хайку краще підходить

Мені здається , що треба обрати)

Ну от, я сподіваюсь, ви тепер краще розумієте, що таке хайку.

Замислимося над тим ,що для кожногo з нас хайку.

Інтерактивна вправа «Конструктор слова»

На дошці 2 набори слів:

1ожливо,на мою думку, я вважаю, напевне, вірогідно, може, безперечно,

без сумніву.

2.Політ думки, відлуння душі, застигла думка, музика у слові, застигла

музика, сплячий метелик, квітка сакури, натхнення, подих вітру, сонячний

промінь, відблиск на воді, місячне сяйво, місячна доріжка, місячна соната.

Складіть фразу, яка, на вашу думку, відображує сутність хоку для вас, скориставшись формулою:

1 + хоку-це+2

5.3акріплення·Практичний етап реалізації проектної діяльності.

Дякую вам за ваші думки, і, як результат проектної діяльності, я пропоную

видати спецвипуск шкільної газети на тему: «Японська культура. Мацуо

Басьо. Хайку».

Працювати ми будемо у групах. Об'єднайтеся в групи за допомогою кольорових фігур. Займіть свої робочі місця .

Завдання для першої групи:

Створити передову колонку. Ваше завдання- знайти і розмістити відомості

про Японію як країну, японську культуру, символи Японії.

Друга гpyпa буде висвітлювати відомості про Мацуо Басьо, його життєвий і

творчий шлях.

Завдання третьої групи- розповісти про хайку як улюблений жанр поезії

Японії.

Завдання четвертої групи- виготовлення останньої колонки гaзети «Наші

уявлення про хайку»

На виконання завдання- 10 хвилин. Готовність сигналізуете кольором фігури.

Відішліть електронну версію на принтер у секретаря школи , де його роздрукують і передадуть нам ваші роботи.

Ось і готова наша газета. (На дошці вивішуються роздруковані сторінки шкільної газети, виготовлені учнями)

6.Релаксація: «Гілка очікувань»

Прийшов час повернення до символу нашогo ypoкy- сакури. Якщо ваші

очікування справдились, замініть пуп'янок на квіточку.

Ось і розквітла наша сакура. Це означає, що всі наші очікування справдились, ми навчились підбирати матеріал, готувати макет газети та друкувати її, тобто виконали всі завдання уроку.

7. Оцінювання:

(Використовуються паперові  квіточки сакури).

Ви добре справились із всіма завданнями. На фліпчарті- ваші оцінки у

вигляді квіточок сакури ,які ви отримали протягoм теми. Це 9 балів. Сьогодні

я хочу відмітити роботу окремих учнів (додаю квітки).

Тепер ви оцініть, хто ,на вашу думку, сьогодні працював найкраще.

(Піднімають квіточку і називать ім'я. Цим учням додаються квітки сакури. Три учня, у кого найбільше квіточок, отримують оцінку «Профі». Ще три отримують- «Знавець», інші- «Учасник».

У балах:

«Профі» -12 балів

«Знавець» -10 балів

«Учасник» -9 балів

А тепер станемо у коло і поаплодуємо собі і оцінемо нашу роботу.

Вправа « Я-молодець. Ти-молодець. Ми- молодці!»

8.Підсумкове слово вчителя.

Я залишаю вам відкритий шлях до читання, обмірковування та визначення

своєї позиції у відношенні до нашої сьогоднішньої теми «Природа та людина», творів Мацуо Басьо.

 Вправа «Склади речення» (Збирають речення із розрізаних частин).

«Японські поети повторюють знову й знову: вдивляйтесь у звичне- і побачите несподіване, вдивляйтесь у непривабливе-і побачите привабливе, вдивляйтесь у просте-і побачите складне, вдивляйтесь у частинки-і побачите ціле, вдивляйтесь у мале- і побачите велике. Вдивляйтеся, вслуховуйтеся, не проходьте мимо. Побачити прекрасне і не залишитися байдужим-ось до чого закликас нас поезія хоку »

(Дослідник А. Долін)

Тож я закликаю вас не бути байдужими до прекрасного і плекати в своїх

душах любов до всього живого навколо нас.

9. Домашнє завдання.

Вивчити 3-5 хайку напам'ять , додати малюнки, есе, фанфік, кольорове творче сприйняття цих хайку.

 

docx
Додано
30 січня 2019
Переглядів
2756
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку