Конспект уроку
Тема:Світ невидимий. Дивовижна глина. Яку невидиму силу має слово?
Підготувала вчитель
початкових класів:
Дорош І. М.
Мета:поглибити знання дітей про народні промисли України;викликати інтерес до розвитку гончарства;
вчити ліпити із пластиліну посуд;
активізувати пізнавальну діяльність дітей;
розвивати самостійне мислення,уміння досліджувати,уяву,доказове та зв’язне мовлення,пам’ять,увагу,дрібну моторику,критичне мислення,навички вільного спілкування;
виховувати інтерес до народних промислів,культурної спадщини українського народу,пошану до людей праці,естетичний смак.
Очікувані результати навчання:
Дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
висловлює та аргументує власну думку,поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
підтримує діалог з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
зіставляє почуте з власним досвідом,висуває власні гіпотези;
ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації , яка викликає сумнів або є незрозумілою;
оцінює свій внесок та внесок інших у досягнення спільних цілей;
визначає, коли він/вона працює найкраще;
знає ремесла українців;
шанує працю гончаря;
створює та оздоблює виріб, дотримуючись логічної послідовності,за зразком чи власним задумом.
Хід уроку
I. Ранкова зустріч
1. Емоційне налаштування
Добрий день,добрий день - ми вітаємось,
Одне одному усміхаємось!
Усміхнімось всім довкола:
Небу,сонцю,квітам,людям.
І тоді обов’язково
День до вас привітним буде.
2.Гра «Мікрофон»
- Яке сьогодні число, день, місяць?
- Який настрій у вас?
( У кого гарний настрій піднімаємо зелену цеглинку, хто ще не прокинувся – червона цеглинка)
- Побажайте гарного дня без слів.
- Що змушує тебе злитися?
- Що ти хоті би змінити в школі?
- Які сюрпризи ти любиш?
3.Вправа «Скринька з чарівними словами»
- У скриньці багато маленьких сердечок. Це для вас побажання від мене.
II. Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання
- Діти,давайте пригадаємо,в якій області ми опинилися з жевжиками?
- Що потрібно забрати в скриню з Полтавщини?
( Опішнянську кераміку)
- Давайте пригадаємо, як виглядає Полтавщина.
(перегляд відео про Полтавщину)
2.Вправа «Відгадай»
У землі ховається,
У руках змінюється,
Вогнем загартовується,
На посуд перетворюється.
(глина)
3.Повідомлення теми уроку
- Так,це глина. Сьогодні ми поговоримо про цей чарівний матеріал і про один із видів декоративно-прикладного мистецтва – гончарство. Це старовинне й неймовірно цікаве мистецтво, яким надзвичайно вправно володіють ,зокрема ,гончарі Полтавщини, а саме – Опішні. Побуваємо в Опішні й дізнаємося, як виготовляють глиняний посуд. (фото глини)
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Перегляд відео про Опішню ( розповідь вчителя)
2. Читання з позначками
- Прочитайте цікаві факти про гончарство.(роздруківка у кожного учня на столі).
Читаючи, робіть позначки:
+ - відома інформація
- - відома інформація
! – інформація, що здивувала
? – хочу більше про це дізнатися
3. Перегляд відео про гончарство
- Що таке гончарство?
4. Хмара слів
- Чи була в тексті інформація ,вже відома нам?
- Які факти були для вас новими?
- Про що захотіли більше дізнатися?
5.Розповідь вчителя
В Україні є два відомі центри кераміки - це селища Опішня та Косів. Вироби із цих гончарських центрів мають спільні риси , але водночас і важливі відмінності. Славнозвісний опішнянський посуд вирізняється плетивом мальованого рослинного орнаменту. Елементами опішнянського розпису є ягоди, листя, декоративні квіти, метелики, кривулини, рисочки, крапочки тощо. Опішня славиться також декоративною скульптурою та дитячою іграшкою.
6. Перегляд відео « Мандри. Опішня. Музей гончарства».
- Перегляньте відео та запам’яайте , у якій послідовності відбувається процес створення глиняного посуду (фото керамічного посуду на дошці).
7. Фізкультхвилинка
8.Вправа « Паспорт Опішні»( роздруківка).
- Перевірте себе і запишіть потрібну інформацію.
9. Вправа « Пригадай назву посуду»
(онлайн - завдання)
- Поміркуйте, який посуд для чого потрібний?
Учень 1 :
Куманець-фігурна посудина для напоїв(показує фото)
Учень 2:
Макітра-конусоподібний посуд для сходження тіста, перетирання маку макогоном або подрібнення інших харчових продуктів(показує фото)
Учень 3:
Глечик – посудина із широким горлечком для рідини.
Учень 4:
Полумисок – різновид столового посуду, що має вигляд неглибокої миски або глибокої тарілки.
10. Творча робота.
- Уявіть себе гончарями . Тож натхненно розпочнемо роботу. Під час ліплення треба мати гарний настрій. Тому що глина вбирає в себе всі думки майстра. І ці самі думки потім випромінює виріб. Виліпіть його з пластиліну і прикрасьте візерунками в опішнянському стилі. А виготовляти посуд ми будемо під чудову музику.
11. Презентація робіт
IV. Підсумок уроку
1.Рефлексія
- З яким настроєм ви закінчуєте урок?
- Що нового ви дізнались?
2. Закінчи речення:
- Сьогодні я дізнався/дізналася….
- Зрозумів/зрозуміла…
- Здивувався/здивувалася….
- Із задоволенням ….