Урок "Світ живої природи"

Про матеріал
Урок допоможе дітям у цікавій формі узагальнити і систематизувати знання з теми "Жива природа"
Перегляд файлу

                                                                                          

Тема:  Світ живої природи

 

Мета:

● формування предметних компетентностей: узагальнити і систематизувати знання дітей про рослини і тварини, як об’єкти живої природи; організувати діяльність учнів для сприй­мання, осмислення і запам'ятовування знань про групи рослин і тварин; формувати вміння спостерігати за тваринами та рослинами, уміння працювати в групах; розвивати спо­стережливість, пізнавальний інтерес, пам'ять, мовлення, увагу, уміння аналізувати, робити висновки, пояснювати; вихо­вувати дбайливе ставлення до природи, почуття відповідальності.

формування ключових компетентностей: спілкування державною мовою, уміння навчатися впродовж життя, соціальні та громадянські компетентності, компетентності в природничих науках і технологіях.

            

Обладнання: малюнки рослин і  тварин, таблиці, роздатковий матеріал, презентація, відео, схеми, картки, конверти з завданнями для групової роботи, плакат з наліпками, записи голосів тварин і птахів.

 

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.

 

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна, технологічна

 

 

             Хід уроку

 

І. Вступна частина

 

1. Організація класу

Дзінь-дзелень,

дзінь-дзелень!

Починаймо новий день.

Сядьте рівно, посміхніться,

До сусіда поверніться.

Спинку гарно порівняйте

І урок розпочинайте

2. Барометр настрою.

 

            

 

Сонячний зайчик

     Уявіть собі , що сонячний зайчик зазирнув вам у вічі. Закрийте їх. Він побіг далі по обличчю. Ніжно погладьте його долонями: на лобі, на носі, на роті, на щоках, на підборідді. Погладжуйте акуратно, щоб не злякати, голову, шию, живіт, руки, ноги. Він не бешкетник -- він любить і пестить вас, а ви погладьте його і подружіться з ним.

-  Який настрій викликає у вас зайчик?

 

3. Вправа «Очікування»

- Чого ви очікуєте від цього уроку?

- Яким він буде для вас?

- Сподіваюся, наші очікування справдяться, тож подаруйте посмішку один одному і починаємо працювати.

 

II. Основна частина

 

1. Вправа « Погода»

- Сьогодні до нас на урок завітала  моя колега – вчителька лісової школи Тітонька Сова. Вона дуже хоче перевірити, чи багато вже знають мої учні. Готові до  виконання  завдань? Тоді вперед! Давайте спочатку  розкажемо їй про свої спостереження за погодою!

 

  • Яка зараз пора року?
  • Який місяць?
  • Чи гріє сонечко?
  • Який стан неба?
  • Який вітер?
  • Які опади ви  спостерігали по дорозі до школи?

 

2. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні на уроці ми згадаємо і повторимо все, що вивчили про живу природу та створимо лепбук «Світ живої природи»

 

Ти поглянь, мій добрий друг,

Що знаходиться навкруг?

Сонце сяє золоте,

Небо ясно - голубе,

Місяць з зірочками сяє

Вітер з квіточками грає,

 

 

Хмарка в небі пропливає.

Вода прозора, мов сльоза,

Повітря чисте і трава,

Комахи, звірі і птахи

Людина і погода –

Усе це навкруги….( природа).

 

3. Актуалізація опорних фонових знань.

• Що таке природа?

• Яка буває природа?

• Що належить до неживої природи? Чому?

• Що належить до живої природи? Чому?

 

4. Вступне слово вчителя.                                                                     

Тваринний і рослинний світ — надзвичайно цікавий. Словом «тварина» ми називаємо і маленьку мурашку, і вели­чезного слона, а до рослин відносимо і

тоненьку стеблинку, і величезного дуба. Скрізь, куди не поглянь, побачиш безліч рослин і тварин. Ви­соко в небі літають птахи. Навколо квітів кружляють комахи. Миші та полівки шарудять у траві. У ґрунті риються кроти і черви. Ніхто не знає напевно, скільки видів рослин і тварин є у світі.

— Тварини і рослини, — це живі організми.

  • Які ознаки властиві живим організмам?

Чим відрізняються тварини від рослин?

 

5. Створення проблемної ситуації

(початок роботи над лепбуком)

За високими горами

За дрімучими лісами

Королівство є велике,

Навкруги квітками вкрите.

Всі живуть тут і радіють,

Сади ,ліси тут зеленіють,

Пташині чути голоси,

Багато навкруги краси.

Живуть у лісі звірі, птахи,

Маленькі, чарівні комахи,

Озерце поруч невеличке,

В якому прозора водичка.

Всі дружно, мирно проживали,

Один одного не ображали.

 

 

Аж раптом з неба наче впала,

Чаклунка –  і все  зачарувала.

  Подивіться на дошку. Що ви бачите на ній?  (сонце,озерце,каміння).

  • До якої природи ми відносимо це?(неживої).
  • Але куди ж зникло все живе - ліси, сади, звірі, комахи?

- Засумувало сонечко, озерце, небо, журно стало навколо. І тільки зла чаклунка радіє

– Діти, щоб  зняти чари злої чаклунки та повернути всю красу живої природи, без якої неможливе життя, ми повинні  подолати багато перешкод і виконати її завдання. Якщо ми справимося із цими перешкодами, то тоді повернемо всю  красу живої природи. А етапи своєї роботи будемо фіксувати у лепбуці.

 

6. Завдання «Групування рослин»

 

- А я пропоную згадати на які групи поділяються рослини відгадавши загадки.

 

Вони повітря очищають,

вдень від спеки захищають

ще й від вітру в час негоди,

є частинкою природи.

Хто ж вони такі?..(Дерева)

(Учитель вивішує табличку з написом "Дерева".)

 

Он її навколо скільки!

Від ласкавого тепла.

Двір і лан, і луг вкрива

Росяна густа... (трава).

(Учитель вивішує табличку з написом " Трави".)

 

- Про яку групу рослин не було загадано загадку? (Кущі)

 

(Учитель вивішує табличку з написом " Кущі".)

 

7. Технологія «Метод Прес»                                                            

— Діти, з яких частин складаються рослини? (Ко­рінь, стебло, листя, квітки, плоди, насіння.)

— Чим відрізняються дерева, кущі й трав'янисті рослини? (Стеблом.)

— Яке стебло у дерева? Куща? Трав'янистої рос­лини?

— Доведіть до якої із цих груп належить тополя, калина, кульбаба?

 

8. Вправа «Мозковий штурм».

 

- Зараз я вам роздам малюнки, на яких зображено рослини. Ви уважно їх
розглянете. А тоді прикріпите на дошці під відповідною табличкою, до якої групи належить ця рослина і доведете свій вибір. (Учні виконують завдання).
 

9. Складання схеми «Роль рослин у житті людини»

●їжа

●одяг

●меблі

●папір

●краса

●ліки

●чисте повітря

 

- Ми розчарували рослинний світ

 (на малюнку з‘являються дерева, кущі, квіти)

 

Музична фізкультхвилинка «Раз, два, три»

І направо, і наліво,

Щоб нічого не боліло.

Один і два, три і чотири —

Набираємося сили.

Нахилились, повернулись,

До товариша всміхнулись.

 

https://www.youtube.com/watch?v=9GU7Kn_b6oc

 

10. Вправа «Мікрофон»

— Тварин дуже багато. Тварини, що відрізняються між собою формою тіла,

розміром, забарвленням, зовнішнім виглядом, належать до різних видів.

За певними ознаками серед них також виокремлюють різні групи.

Згадаймо їх.

 

• Сом, карась, щука, лящ — це... (риби).

• Яка істотна ознака комах? (6 лапок.)

• Журавель, горобець, ластівка — це... (птахи).

• Собака, ведмідь, вовк — це... (звірі).

• Бджола, муха, сонечко — це... (комахи).

• Яка істотна ознака птахів? (Тіло вкрите пір'ям.)

• Яка істотна ознака звірів? (Тіло вкрите шерстю і годують дітей молоком .)

· Яка істотна ознака риб? (Тіло вкрите слизькою лускою)

 

11. Гра  «Чарівне сито».

• Як називають тварин, які живуть поруч із люди­ною? (Свійські.)

• Як називають всіх інших тварин, що самі піклуються про себе? (Дикі.)

Діти достають з сита малюнок тварини і доводять яка вона дика чи свійська

( розчарували комах, будова комах)

 

12. Гра з цеглинками Лего «Яка тварина зайва?»

Діти за допомогою цеглинок лего визначають зайву тварину.

 

1. корова, собака, кішка, вовк, кінь, вівця

2. страус, сова,  ведмідь, півень, ластівка, горобець

3. вовк, їжак,  ведмідь, лисиця, хом‘як, білка

 

13. Робота в групах.                  

  • Візьміть на парті конверти і виконайте завдання.

 

Завдання для 1 групи 

З’єднай стрілочками тварину з місцем її проживання.

 

 

 

Завдання для 2 групи 

Розподіли птахів на перелітних і осілих

E:\відкритий урок природознавство 1кл\A4\1463667768.jpg   E:\відкритий урок природознавство 1кл\звірі\2015_01_913_2.jpg  E:\відкритий урок природознавство 1кл\четвертушки\Без названия (4).jpg  E:\відкритий урок природознавство 1кл\четвертушки\Без названия (1).jpg E:\відкритий урок природознавство 1кл\четвертушки\da712339ecf08d2992aa2f02b000d2a1.jpg

 

E:\відкритий урок природознавство 1кл\четвертушки\Без названия (2).jpg E:\відкритий урок природознавство 1кл\четвертушки\images (1).jpg  E:\відкритий урок природознавство 1кл\четвертушки\Без названия.jpg E:\відкритий урок природознавство 1кл\четвертушки\Без названия (3).jpg

Завдання для 3 групи

Що тварини дають людям?

( розчарували риб, особливості будови)

 

14. Загадки про звірів Хто це?

1.Влітку медом ласував,

Досхочу малини мав.

А як впав глибокий сніг,

Позіхнув і спати ліг.

Бачив чи не бачив сни,

А проспав аж до весни.

(Ведмідь)

2. Влітку сіренький,

А взимку біленький,

Довгі вуха має,

Швидко стрибає.

(Заєць)

3. Хвіст пухнастий,

хутро золотисте,

в лісі живе,

курей в селі краде.

(Лисиця )

4. Літає крилами, а ходить ногами,

Падає вниз догори ногами.

(Кажан)

5. Ця тварина добра дуже,

Познайомся з нею, друже!

В морі плаває, пірнає,

Із води людей спасає.

Виринає із глибин

Щирий помічник — …

(Дельфін)

 

-Як одним словом можна назвати цих тварин?

-Чому вони звірі?

-Щоб їх розчарувати потрібно виконати ще одне завдання злої чаклунки.

 

15. Капустинка запитань «Так чи ні»

 

(Вчитель читає твердження, а діти відповідають «так» або «ні» сигнальними картками. Синій колір – так, червоний - ні).

 

- Тварини – це частина живої природи. (Так)

- Тіло вкрито пір’ям – це істотна ознака комах. (Ні)

- Дикорослі рослини – це рослини, які вирощують люди. (Ні)

- Тварини, яких люди розводять у своєму господарстві називають дикими. (Ні)

 - Синиця – це перелітний птах. (Ні)

 - Бджола – це комаха. (Так)

 

 - Синиця – це зимуючий птах.(Так)

 - Тварини, які самі добувають їжу і влаштовують житло називають дикими. (Так)

 - Комахи мають 10 ніг. (Ні)

 - Істотна ознака комах – це 6 ніг. (Так)

 - Риби дихають киснем, розчиненим у воді. (Так)

- Риби можуть жити як у солоній, так і у прісній воді. (Так)

  - Найчисленніша група тварин – це комахи. (Так)

- Їжак – це звір (Так)

 

( розчарували звірів)

 

Хвилинка відпочинку. Дидактична гра  «Упізнай за голосом».

(розпізнати на слух голоси тварин і птахів)

 

16. Гра «Характери тварин»

Хто серед тварин:

● найголовніший

● найхитріший

● найсильніший

● найсміливіший

● найдобріший

 

17. Складання схеми «Роль тварин в жит­ті  людини» .       

●їжа

●одежа і взуття

●помічники і друзі

●ліки

 

( розчарували птахів, будова птахів)

 

- Ми розчарували тваринний світ. У лепбуці з‘являються комахи, риби, птахи, звірі

 

18. Узагальнення знань. Екологічне виховання                         

 

- Ми - люди, не можемо існувати без світу живої природи, без рослин і тварин, без світу неживої природи.

Все на землі, все треба берегти –

І птаха й звіра, і оту рослину,

Не чванься тим, що цар природи ти –

Бо врешті, ти його частинка.

 

Друже мій, люби життя,

Люби людей, природу,

 

А кривду кинь у забуття,

Як камінь в тиху воду.                     

                 

- Люди – це частина живої природи і тому нам потрібно берегти оточуючий світ

 

Перегляд відео

https://www.youtube.com/watch?v=q-WqdNS8JL0

 

- Людина відповідає за все живе на Землі. Ви ще маленькі, але вже можете вносити свій вклад в справу охорони природи.

 

( на малюнку з‘являються люди)

  • Що ви можете зробити для збереження довкілля?

 

 

ІII. Заключна частина

Отже, ми перемогли злу чаклунку, повернули все живе.

 

1.Рефлексія

 

  • Закінчіть речення: «Найцікавішим було для мене те...»

 

  • Чи задоволені ви своєю діяльністю на уроці?

 

  • Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?

 

  • Чи сподобався вам наш лепбук?

 

2. Вправа «Дерево вражень»

 

- На початку уроку ми висловлювали свої очікування від уроку. Справдилися вони чи ні, зараз дізнаємося. Прикріпіть до зображення дерева листочок зеленого кольору, якщо ваші очікування справдилися, ви гарно працювали і чудово почуваєтеся; жовтого кольору – якщо вам не  все вдалося; червоного – якщо ваші сподівання не справдилися, вам не вдалося працювати на повну силу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Я досліджую світ, Розробки уроків
НУШ
Додано
22 березня 2021
Переглядів
488
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку