Підсуковий урок з вивчення частин мови, святковий урок до Дня української писемності і мови (11 листопада), або до Дня рідної мови (21 лютого). Діти повторюють частини ови, співають українські пісні, ожна танцювати. Проводила разом з усіма учнями початкових класів, тому що у мене було лише семеро учнів. Виховує цей урок патріотичні почуття гордості за свою Батьківщину, любов до своєї української мови. Використовувала інтернет, пісні також брала звідти.
Урок-свято
1-4 класи
Тема: Наша мова солов*їна
Мета:
- дати поняття про українську мову як рідну мову українського народу, державну мову;
- формувати інтерес до рідного слова, до пізнання нового в мові;
- розвивати творчі здібності дітей та їх зв*язне мовлення;
- виховувати любов і почуття гордості за свою мову, бажання її вивчати і берегти.
Обладнання:
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Вступне слово вчителя
- Наш урок не зовсім звичайний. Про що він? Відгадайте загадку-буріме і вона підкаже вам тему нашого уроку:
Дзвінка, ласкава,
Тепла, мила, золотава,
У тобі минуле і обнова –
(українська рідна мова)
2. – Правильно. Молодці. За кожну правильну відповідь ви будете отримувати квітку – жовту або синю. Як ви гадаєте, а чому саме такий колір квіток?
- Не забувайте про дисципліну на уроці.
- Мені дуже хочеться, щоб кожен з вас прийняв участь уплетені віночку з ваших відповідей.
ІІ. Повідомлення мети уроку
Любіть Україну, як сонце любіть,
Як вітер, як трави і води,
В годину щасливу і в радості мить,
Любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну,
Красу її вічно живу і нову і мову її солов*їну.
(відкрити дошку, на якій написано: Наша мова солов*їна храм Батьківщина
Скоромовка
Сів шпак на шпаківню,
Заспівав шпак півню:
Так, як ти, не вмію я.
(Пісня «Моя Україна». Н.Бучинська)
ІІІ. Пояснення нового матеріалу
-Діти, у мови є помічники. Вони завітали до нас у гості. Давайте їх уважно послухаємо.
1. Мова
Як путівець між нивами, - проста,
Барвиста, наче далеч веселкова.
Такою увійшла до нас в уста
І в долі заясніла наша мова.
З роси, проміння, шуму колосків
Я вам дарую чисте першослово,
Аби з ясних слов*янських берегів
У світі засвітилися дніпрово.
Є в світі слів багато,
Але дорожчі всіх іменники:
Син, мати, оселя, дім, поріг!
А ще слова: родина
І ненька Україна.
Не забувайте їх.
Мово, мово моя! Мово кольорова!
Ой яке барвисте кожне твоє слово.
Синій, червоненький, любий, дорогенький,
Щирий, добрий, золотий – ось прикметник я який.
Є добрий друг в іменника,
В числівника й прикметника.
А звуть його займенником –
така ось арифметика.
Як втомляться іменники
У реченнях стоять,
До себе звуть займенників
Від втоми рятувать.
Трудитись, працювати,
Любити і чекати,
Сіяти, ростить, збирати,
Вирости – до зір дістати.
Скільки різних діє справ
На сьогодні я почав.
Можу вам порахувати
Скільки є озер, морів,
Скільки є зірок на небі,
Скільки в морі кораблів.
Зустрілося слово,
Спинилося слово:
Зникло в степу
І з*явилось, як мрево:
Виходило вдаль
І верталося знову:
2. – А хто першим, на вашу думку, познайомив вас з рідною мовою? (Мама)
І тихо мовляться слова,
І шепче зірка вечорова,
І чуть, як засина трава
У колисковій рідній мові.
(«Колискова»)
3.- З раннього дитинства і до глибокої старості людина пов*язана з мовою. Нею можна передавати свої почуття, думки. Чи більше знаєш, тим зрозуміліше висловлюєш свою думку.
Не бійтесь заглядати у словник:
це пишний сад, а не суне провалля,
збирайте, як розумний садівник,
достиглий овоч у Грінченка і Даля,
не майте гніву до моїх порад
і не лінуйтесь доглядати сад!
ІУ. Фізкультхвилинка
«Україно, ми – твоя надія»
У. 1. – А скільки у мові нашій є чарівних слів, від яких тепліє на душі. Народ український недарма говорив, що «від теплого слова і лід розмерзається».
- Які чарівні слова ви знаєте? Перевіримо загадочками. (Гра «Ключики»)
(Пісня «Червона калина» (матуся навчила)
У полі ранкову стрічати зорю.
Матуся навчила людей шанувати
І вірно любити Вкраїну свою.
П-в: Та червона калина, мов святий оберіг.
Споришева стежина приведе на поріг.
Там матуся співала колискові пісні.
На добро дарувала вишиванку мені.
Стежину топтати у ріднім краю.
Матуся навчила утоми не знати
І вірно любити Вкраїну свою.
2. – Конкурс «Узагальнення». Я читаю набір слів, а ви називаєте що це.
1) Щедра, багата, барвиста, рідна, українська, хлібна – (земля)
2) Багата, чарівна, мелодійна, українська, рідна, солов*їна – (мова)
3 клас
Мова і пісня у нас солов*їна.
Квітне в садочках червона калина.
Рідна земля для нас всіх – Україна.
Нею квітне поле і гудуть діброви.
Можеш призабути запах рути-м*яти,
Але рідну мову мусиш пам*ятати.
та не смій зректися маминої мови.
Бо я к відречешся, - кине тебе пісня,
Будеш ти без неї, наче вишня пізня.
Ви її пісенну, дивну, мов садок, плекайте.
Бо хто мову батьків забуває,
Хто марнує і нищить її,
Той і душу свою зневажає
І розтопчує мрії свої.
2 клас
Матінка єдина,
Та, що любить нас і дбає,
Розуму навчає.
Навіть сиротини,
Наша мати солов*їна –
Рідна Україна.
Є і буде жити
Божа Мати - наша Ненька,
Мати всього світу.
4-Б клас
Добром світитись завше буду.
Я слову рідному клянусь:
Його ніколи не забуду.
Наш корінь роду – стародавній.
До всіх з любов*ю я прийду,
Бо з козаків учуся славних.
«Вітчизна», «Незалежність», «Воля».
В мого народу щасна доля.
Мазепи і Шевченка дух
Живе в мені, тривожить палко.
Свій розум, працю серця, рук
Віддам країні до останку.
До світла, правди і свободи.
Благословіть же назавжди
Нас, ясні зорі й тихі води.
(Пісня «Добрий ранок, Україно!»)
УІ. Підсумок уроку
У цьому краї пізнати світ.
Спасибі, нене, що нас навчила
Дзвінкої мови з дитячих літ.
Із мови починається мій рід.
Мова ласкава, мамина, єдина –
Щебече соловейком на весь світ.
(Пісня «Мова єднання»)
Найчарівніше з усіх.
Ти під ним відчуєш волю
І дитячий спогад снів.
Як побачиш синє море, степ безкрайній в далині,
Закохаєшся в дівочість
Української землі.
П-в: Краща мова єднання – це українська.
Нам Україну народила.
Краща мова кохання – це українська.
Сила небес їй дала крила.
І красою вразим всіх.
Бог нам дав єдине щастя,
А у злі нам жити гріх.
Не цураймося ніколи
Усім серцем полюбить,
Бо життя – безкрайнє поле.
Все життя – безкрайня мить