Тема. Дія віднімання. Властивості дії віднімання та їх використання для обчислень.
Мета. Узагальнити знання учнів про дію віднімання, її властивості; вивчити правило віднімання суми від числа; повторити види простих задач на віднімання; вправляти учнів у виконанні обчислень на табличне та позатабличне віднімання; повторити прийоми письмового віднімання трицифрових чисел; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати навички взаємоконтролю, увагу, мислення; виховувати дружні стосунки у співпраці.
Обладнання: схеми до задач, числа – картки, м'яч, переставний і сполучний закони додавання.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок.
Будемо добре працювати,
Хороші результати будемо мати.
ТОМУ:
Міркуємо – швидко!
Відповідаємо – правильно!
Лічимо – точно!
Пишемо – гарно!
ІІ. Перевірка домашнього завдання
- Із завдання № 381 зачитати результати у порядку зростання.
(54; 58; 59; 85; 360; 434; 540; 707.)
Задача № 380.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Хоч до а додати в,
Хоч до в додати а,
То одне і те число
Ми одержим. От дива!
Назвемо закон такий
Не простий - … (переставний)
- Обчисли зручним способом:
255 + 1 + 19 + 15 = 290
370 + 40 + 130 = 540
- Яким законом скористувалися? (Сполучним)
2. Каліграфічна хвилинка.
І продовжимо без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
Цифри пишемо рівнесенько,
Щоб було гарнесенько!
IV. Повідомлення теми та мети уроку
V. Вивчення нового матеріалу
24 + 16 = 40
40 – 24 = 16
40 – 16 = 24
1. 800 - 70= 730 (г) - задача на зменшення на кілька одиниць
2. 36 – 22 = 14 (кг) - задача на різницеве порівняння
4. 40 – 8 = 32 - задача на знаходження невідомого доданка
5. а – в = 80 – 65 = 15 (л) – задача на зменшення на кілька одиниць, сформульована у непрямій формі
6. 80 – 20 = 60 – задача на знаходження невідомого від’ємника
- Запишіть у зошити одну із задач.
2. Вправа № 385 (2 стовпчики з коментуванням)
8 – 7 = 8 – (5 + 2) = (8 – 5) – 2 = 1 (Подайте число 7 сумою)
14 – 8 = (14 – 4) – 4 = 10 – 4 = 6 (Віднімемо число 8 частинами)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА «Математичний таночок»
До 5 додати 5
Скільки будемо стрибать? (10)
Від 10 відняти 5
Скільки будемо кружлять? (5)
До 4 додавти 2
Затанцюємо гопака (6)
3. Вправа № 386. (Письмове віднімання)
- І варіант розв'яже другий вираз. (834 – (400 – 218))
- ІІ варіант – третій вираз. (834 – 400 – 218)
4. Робота над складеною задачею, №387
(На слайді скорочений запис.)
Б. – 818 кг
950 кг на ? більше
В. - ?
Відповідь: борошна дістали на 686 кг більше.
818 – (950 – 818) = 686 (кг)
VІ. Підсумок уроку.
По - латині це слово «менше» означає,
А у нас цей знак числа віднімає.
Мінус
Від числа число відняти –
Можна теж число дістати.
Знають учні й учениці
Третє це число - … (різниця)
Всі ви, діти, молодці,
Гарно працювали!
Але дзвоник пролунав.
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати.
Оцінювання.
VІІ. Домашнє завдання.
С. 64, завдання 388, 389.