Автор: Лапузіна О.В., учитель української мови та літератури Гружчанського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ» Конотопської районної ради Сумської області
Урок
Тема: Безсполучникове складне речення: смислові відношення між його частинами
Мета:
навчальна: поглибити в учнів знання про безсполучникове складне речення; ознайомити з основними ознаками, смисловими відношеннями між частинами безсполучникових складних речень;
розвивальна: розвивати вміння знаходити ці синтаксичні конструкції у висловлюваннях, правильно інтонувати їх, аналізувати будову безсполучникових складних речень, смислові відношення в них;
виховна: виховувати почуття поваги й любові до рідної землі.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний момент
Зима
Одяглися люди в шуби,
Натопили тепло груби.
Білки гріються в дуплі,
Миші – в норах у землі.
Сплять ведмеді в теплих лігвах,
Сосни в інею застигли.
І під кригою на дні
Сплять у річці окуні.
А під снігом в підземеллі,
В земляній м’якій постелі,
Де немає світла дня,
Причаїлося зерня.
Там не холодно зернинці –
Спить вона, мов на перинці,
Й тихо снить хороші сни
Про веселі дні весни.
Н. Забіла
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда за питаннями
2. Дослідження-коментування
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
2. Колективне опрацювання опорної схеми
3. Робота за підручником
4. Творче спостереження з елементами зіставлення
1. Мені здається, що пейзажі в нас на Україні якоїсь приголомшливої краси й величі (Ю. Яновський).— Мені здається: пейзажі в нас на Україні якоїсь приголомшливої краси й величі.
2. Біжить за вітром пшениця, немов табун лисиць, і блищать на сонці хвилясті хребти (М. Коцюбинський).— Біжить за вітром пшениця, немов табун лисиць, блищать на сонці хвилясті хребти.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота біля дошки і в зошитах
2. Гра «Змалюй пейзаж словами»: доповнити запропоновані речення так, щоб утворилися складні безсполучникові речення.
VІ. Підсумок уроку
Гра «Незакінчене речення»:
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати § 24 (с.136-138), виконати вправи 293, 294*; творче завдання: скласти твір-акварель до теми «Прихід весни»**