Урок "Особливості інтонації безсполучникових складних речень" створений відповідно до чинної програми з української мови в рамках теми "Безсполучникове реяення"
Автор: Лапузіна О.В., учитель української мови та літератури Гружчанського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ» Конотопської районної ради Сумської області
Урок
Тема: Особливості інтонації безсполучникових складних речень
Мета: навчальна:поглибити в учнів знання про безсполучникове складне речення, смислові відношення між його частинами; ознайомити з основними видами інтонації безсполучникових складних речень;
розвивальна:розвити вміння правильно інтонувати ці синтаксичні конструкції, визначати взаємозалежність інтонації і смислових відношень між частинами безсполучникових складних речень;
виховна: виховувати почуття поваги й любові до рідної землі.
Тип уроку: формування умінь та навичок
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Відповідь: 1-б, 2-г, 3-а, 4-в.
2. Дослідження-коментування
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
2. Дослідження-відновлення
1. Вік живи, ... . (вік учись).
2. Любіть книгу: ... . (в ній мудрість народна).
3. З вовком жити — ... . (по-вовчи вити).
Коментар учителя. Нагадуємо, що позначає підвищення голосу; позначає зниження голосу; / позначає середню паузу в середині речення; // позначає тривалу паузу в середині або в кінці речення.
Якщо для безсполучникового складного речення характерна інтонація переліку, то між його частинами ставиться або кома, або крапка з комою; якщо характерне зниження голосу (тону) в кінці першої частини, то ставиться двокрапка; якщо характерне підвищення голосу (тону) в кінці першої частини, то ставиться тире.
3. Колективне опрацювання теоретичного матеріалу (робота з таблицею або робота за підручником, с.119)
Інтонація в безсполучниковому складному реченні
Вид інтонації |
Особливості інтонації |
Приклади |
Інтонація переліку |
Незначна пауза між частинами, які вимовляються з посиленням голосу і невеликим спадом перед паузою. Виражає логічну однорідність (одночасність, послідовність) і використовується здебільшого в безсполучникових реченнях, співвідносних із складносурядними |
Між туманними зорями ловили вітер вітряки, під туманними зорями лежала хліборобська сторона (М. Стельмах) |
Пояснювальна інтонація |
Виражає причинові, з’ясувальні, пояснювальні відношення. Вона характеризується зниженням голосу й виразною паузою перед тією частиною, що пояснюється. Друга частина вимовляється швидким темпом |
Усяк розумний по-своєму: один — спершу, а другий — потім (Нар. творчість) |
Інтонація зіставлення |
Характеризується виразною паузою між частинами, перша з яких вимовляється підвищеним тоном, а друга — зниженим. Однаковий логічний наголос робиться на зіставлюваних словах |
Пора пройде — інша прийде (Нар. творчість) |
4. Інтонаційний практикум з елементами класифікації
1. Два голуби гуде, голубка туркоче (Нар. творчість). 2. Защебетав соловейко — пішла луна гаєм (Т. Шевченко). 3. Мені здається: твої очі у мою душу світять з вишини (В. Сосюра). 4. Сонце зайшло, степові озера стали на якийсь час темно-червоними
(О. Гончар). 5. Вітер війнув — листя з клена жовте, жовтаво-золоте полетіло (П. Тичина). 6. Не русалонька блукає — то дівчина ходить (Т. Шевченко).
Відповідь: а – 1,4; б – 3; в – 2,5,6.
3. Робота за підручником
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота біля дошки і в зошитах
2. Гра «Хто швидше»: розгадати анаграми, з відгаданими словами скласти безсполучникові речення (з трьома одночасно)
VІ. Підсумок уроку
Гра «Скринька запитань»: наосліп обрати питання, дати на нього відповідь.
VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
VІІІ. Домашнє завдання
Повторити § 22, виконати вправи 228, 218 (ІІІ завдання)*, повторити відомості про розділові знаки в складносурядному реченні; написати етюд до теми «Лелеки прилетіли»**