Методична розробка уроку з біології
І курс
Тема: Віруси та їхня будова. Життєві цикли.
Мета: ввести поняття «Вірус», «вірусологія», «бактеріофаг», «віріон», «капсид», «капсомери», вивчити будову, класифікацію вірусів; з’ясувати їх вплив на живу та неживу природу; розвивати пізнавальну та комунікативну компетентність; формувати уміння порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати в учнів позитивне відношення до навчання через мотивацію учбової діяльності, шляхом розкриття практичного значення теми.
Форма навчального заняття: урок-лекція.
Методи навчання: розповідь-пояснення, пояснювально-ілюстративний, проблемного викладу матеріалу, робота з підручником, таблицями, схемами, репродуктивні бесіди, аналізування ілюстрацій.
Обладнання: презентація до теми, опорні схеми уроку, ілюстрації, схеми, мультимедійний проектор.
Хід навчального заняття
№п/п |
Етапи уроку |
Діяльність вчителя |
Діяльність учнів |
1. |
Організація класу до проведення уроку |
Налаштовує клас на роботу, перевіряє готовність до уроку. |
Готуються до уроку, чергові подають інформацію про відсутніх. |
2. |
Підготовка учнів до засвоєння нових знань: а)актуалізація опорних знань
б)мотивація навчально-пізнавальної діяльності |
Замислювались ви над тим, що людству з самого початку його існування загрожували серйозні вороги. З’являлися вони несподівано, без зброї, але стріляли влучно і часто сіяли смерть. Їх жертвами стали мільйони людей, які загинули від віспи, чуми,грипу, енцефаліту. Це істоти які знаходяться на межі між живим та неживим, вони не мають клітинної будови. Девізом нашого уроку я обрала слова Луі Пастера «Відкриття приходить лише до тих, хто готовий до їхнього розуміння». Я пропоную вам зробити сьогодні таке відкриття, адже ми познайомимося з дивним і цікавим світом живих істот, навчимось розпізнавати їх серед інших організмів. Тут на слайді ці організми гарні. Симетричні. Але за їхньою оболонкою ховається підступництво. Ці організми кожний рік уносять життя багатьох людей. Цей рік теж не винятковий. Отже, сьогодні на уроці піде мова про неклітинні форми життя … віруси.
|
Пригадують знання з життєвого досвіду, раніше вивченого матеріалу з будь-якого іншого предмету
Розглядають слайд із зображенням вірусів |
3. |
Тема уроку |
Отже, тема нашого уроку «Віруси та їхня будова. Життєві цикли.»Ми повинні вивчити будову, властивості, механізм проникнення вірусів у клітину. З'ясувати роль вітчизняних вчених у розвиток вірусології. Навчитися бути обережними, щоб зберегти своє здоров’я. Ми також довідаємося, що ховається під наступними назвами ..... Вірус, Вірусологія, Бактеріофаг. Запишіть будь ласка план уроку:
|
Переписують тему із слайда в зошит |
4. |
Вивчення нового матеріалу: а)сприймання інформації
б)уточнення та розширення інформації |
Діти, а що ви вже знаєте про віруси, яке місце вони займають в органічного світі?
імперія Неклітинні царство Вира (від лат. virus — отрута).
Зверніть увагу на діаграму (слайд 5), що характеризує порівняльні розміри мікроорганізмів. Величина вірусів варіює від 20 до 300 нм (1 нм = 10-9м). І відмінними рисами вірусів у порівнянні з іншими мікроскопічними збудниками інфекцій служать не розміри або обов'язковий паразитизм, а ... Ось це ми зараз і з`ясуємо. 1. Розпочнемо з історії відкриття та досліджень вірусів. (слайд 6). Уперше віруси були описані ботаніком Дмитром Йосиповичом Івановським у 1892 році.Івановський вивчав природу хвороби, що вразила тютюнові плантації Криму. Листя на рослині мало жовті плями,не зважаючи на нормальні природні умови. Учений виявив, що збудний тютюнової мозаїки проходить крізь фільтр, що затримує бактерії. Він показав, що профільтрований крізь такий фільтр екстракт рослини тютюну, заражених тютюновою мозаїкою, зберігає здатність спричиняти захворювання у здорових рослин. В 1898 році голландець Бейеринк увів термін «вірус» (від лат. – «отрута»), щоб позначити інфекційну природу певних профільтрованих рослинних рідин. 2. Яка ж будова вірусу? Віруси тривалий час залишались недослідженими через дуже малі розміри. Тільки поява електронного мікроскопа дала змогу вивчити їхню будову. Зріла вірусна частинка (або віріон) складається з нуклеїнової кислоти (ДНК або РНК), оточеної білковою оболонкою (капсидом). Деякі віруси мають також зовнішню оболонку, яка містить ліпіди. Жодних інших структур віруси немають, у них немає власного обміну речовин, вони можуть розмножуватись тільки в середині клітин, використовуючи їхній білок синтезуючий апарат, речовини і енергетичні ресурси. Віруси відрізняються від мікроорганізмів такими особливостями:
Віруси, що уражають бактерії, називаються бактеріофагами (слайд 10). Вони спричиняють руйнування бактерій та інших мікроорганізмів. Бактеріофаги складаються з ікосаендричної головки з молекулою ДНК або РНК всередині, що прилягає до стрижня, на кінці якого є основна пластинка з хвостовими відростками. 3. Отже, як власне відбувається зараження вірусами? Його можна поділити на декілька етапів. 1 етап (слайд 11). Зараження клітини вірусами починається з адсорбції вірусу на клітинній мембрані, яка відбувається через взаємодію поверхневих білків вірусу з мембранними рецепторами клітини. 2 етап (слайд 12). Адсорбовані віруси потрапляють в клітину за допомогою ендоцитозу або шляхом злиття з клітинною мембраною. Всередині зараженої клітини відбувається реплікація вірусного геному і синтез структурних вірусних білків, із яких збираються нові віруси. 3 етап (слайд 13). Заражаючись вірусом, клітина активує спеціальні механізми противірусного захисту, відбувається перепрограмування клітини. Вона починає синтезувати сигнальні молекули – інтерферони, що активують системи імунітету. Пошкодження, спричинені розмноженням вірусу в клітині, виявляються системами внутрішнього клітинного контролю, і така клітина сама себе вбиває під час апоптозу або програмованої клітинної смерті. Виживання вірусу залежить від його здатності долати системи противірусного захисту. Тому велика кількість вірусів у ході еволюції набула здатності пригнічувати синтез інтерферонів. Крім того віруси прагнуть створити в клітині найбільш сприятливі умови для свого розмноження. 4 етап (слайд 14). Деякі віруси можуть переходити в латентний (прихований) стан і активізуватися лише за певних умов. При цьому вірус успадковується дочірніми клітинами і нерідко включається у клітинний геном. Якщо клітини потрапляють у несприятливе середовище, то вірус стає активним і починає розмножуватись. 5 етап (слайд 15). Як тільки вірусні нуклеїнові кислоти і вірусні білки синтезовані в достатній кількості, починається збирання вірусів. Включення нуклеїнових кислот у вірусні капсиди у РНК-вмісних вірусів відбувається у цитоплазмі, а у ДНК-вмісних вірусів у ядрі. 6 етап (слайд 16). На останньому етапі репродукції віруси повинні вийти із зараженої клітини і не зв’язуватись знову з її поверхнею. Вірус, що активно розмножується, не завжди вбиває клітину-хазяїна. Багато вірусів виходять із клітини шляхом відбрунькування від клітинної мембрани. У цьому випадку клітина продовжує жити і продукувати вірус. Цікава хвилинка(слайд 17,18,19)
У геномі людини виявлено близько 20 000 відбитків вірусів.
|
Слідкують за викладом матеріалу
заповнюють опорний конспект
розглядають слайди
заповнюють опорний конспект
розглядають слайди
розглядають слайди
заповнюють опорний конспект
Висловлюють власні знання отримані з додаткових джерел інформації або життєвого досвіду |
5. |
Закріплення знань а) відтворення інформації
б)узагальнення інформації в поняттях |
Бліц-опитування з питань, запропонованим на початку уроку:
Пригадайте, чим відрізняються віруси від інших організмів? Чому в перші часи після зараження вірусів немає клінічних проявів хвороби?
|
Пригадують почуте на уроці і відповідають на питання |
6. |
Домашнє завдання |
Обов'язкова частина
Додаткові завдання для допитливих: підготувати повідомлення:
|
Записують завдання в щоденниках |