Тема. Новітня Україна: на шляху до незалежності. Українська революція. Голодомор
Мета: охарактеризувати становище України у складі СРСР у перші десятиліття існування цієї держави, з'ясувати причини та наслідки української революції, проаналізувати діяльність Михайла Грушевського як державного діяча, розвивати увагу, пам'ять, мислення, навички роботи з історичною картою та візуальними джерелами, зв'язне мовлення; виховувати зацікавленість до вивчення історії своєї Батьківщини.
Проголошення Акта Злуки УНР та ЗУНР
Мітинг на честь створення радянського уряду у Харкові
Генеральний секретаріат Центральної Ради
Гетьман Павло Скоропадський
Конспект уроку
з історії України
для 5-го класу
на тему
«Новітня Україна: на шляху до незалежності. Українська революція. Голодомор»
Підготувала
учитель історії та правознавства
Комунального закладу
«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів
Зміївської районної ради
Харківської області»
Вистороп Тетяна Василівна
2018
Тема. Новітня Україна: на шляху до незалежності. Українська революція. Голодомор (Слайд 1)
Мета: охарактеризувати становище України у складі СРСР у перші десятиліття існування цієї держави, з’ясувати причини та наслідки української революції, проаналізувати діяльність Михайла Грушевського як державного діяча, розвивати увагу, пам'ять, мислення, навички роботи з історичною картою та візуальними джерелами, зв’язне мовлення; виховувати зацікавленість до вивчення історії своєї Батьківщини. (Слайд 2)
Обладнання: підручник «Історія України (Вступ до історії) 5 клас» (В. С. Власов), мультимедійна презентація, проектор, роздатковий матеріал
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
Памятник Богдану Хмельницькому у Хмельницькому (1955 р.)
Я ніколи не посмію цього забути... Хліборобів, які в снігу на колінах жебрають шматок хліба.
Малькольм Маггерідж
План
27 лютого 1917 р. у Петербурзі внаслідок революції було повалено владу царя. Ця подія відкрила для України нову сторінку. У березні 1917 р. українські партії створили Українську Центральну Раду (УЦР), яку очолив уже відомий вам Михайло Грушевський. (Слайд 6)
Центральна Рада обрала новий уряд – Генеральний Секретаріат на чолі з Володимиром Винниченком. У листопаді було проголошено Українську Народну Республіку (УНР). (Слайд 7) Ці події увійшли в історію під назвою Українська революція.
Для Української революції ж причин було кілька: (Слайд 8)
В цей час у Росії до влади прийшли більшовики. В таких умовах доводилося дбати про оборону. У грудні 1917 р. у Харкові українські більшовики проголосили Україну радянською республікою і створили свій уряд. Вони захопили Лівобережну Україну і почали наступ на Київ.
9 січня 1918 р. ЦР проголосила незалежність УНР.
9 лютого більшовицькі війська захопили Київ. Уряд УНР звернувся по допомогу до Німеччини та Австро-Угорщини.
29 квітня 1918 р. владу в Україні захопив гетьман Павло Скоропадський. Однак уже 14 грудня він був змушений зректися влади. Війна закінчилася перемогою більшовиків. (Слайд 9)
13 листопада 1918 р. було проголошено Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР). (Слайд 10)
22 січня 1919 р. у Києві відбулося урочисте проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР. Цей день увійшов в історію як День соборності України, який ми святкуємо і нині. (Слайд 11)
На дошці фотодокументи часів Української революції 1917 р.
З грудня 1919 р. розпочалася доба Української Соціалістичної Радянської Республіки (УСРР). З кінця 1922 р. вона входить до складу Союзу Радянських Соціалістичних Республік – СРСР.
Нова влада проголосила курс на індустріалізацію.
Індустріаліза́ція — історичний процес техніко-економічного переходу від аграрного до промислових способів суспільного виробництва, який проходить через машинну стадію виробництва товарів і послуг. (Слайд 14)
Сподіваючись на краще життя, люди працювали по 10-12 годин на добу. На початок 30-х рр. ХІХ ст. постали такі заводи-гіганти, як «Запоріжсталь» (16 листопада 1933 р.), «Криворіжсталь» (1932 р.), «Азовсталь» (11 серпня 1933 р. ) та ХТЗ (1 жовтня 1931 р.). (Слайд 15) У Запоріжжі почала працювати гідроелектростанція Дніпрогес – найбільша на той час у Європі. (Слайд 16)
З 1929 р. у селах почалося примусове створення колгоспів. (Слайд 17) У селян забирали все майно, а самі вони перетворювалися на безправних наймитів. Тих, хто чинив опір більшовики оголошували куркулями і цілими сім’ями вивозили до Сибіру. (Слайд 18)
Однак найбільшим лихом тих часів залишається Голодомор 1932 – 1933 рр. (Слайд 19)
Доповніть речення:
Я зрозумів…
Мені не ясно…
Хочу більше дізнатися про…