Конспект уроку з літературного читання для 2 класу на тему "Сербська народна казка. Жбан меду" складено мною особисто. Він містить шість етапів уроку. На уроці використано багато ігор, які подобаються малечі. Вони залюбки, граючись, навчаються новому. Фізхвилинку "Перетворення" я використовую на своїх уроках дуже часто. Вона подобається моїм дітям. Вони з великим задоволенням входять у дивовижні ролі та чудово їх виконують. Маски тварин ми власноруч виробляли на уроці трудового навчання. До уроку додається презентація "Сербська народна казка. Жбан меду."
1
Конспект уроку з літературного читання
для 2 класу на тему:
«Сербська народна казка. Жбан меду.»
Вчитель І категорії
Бориспільської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів №8
Ануфрієнко Інна Валеріївна
Мета: *вчити учнів правильно висловлювати свої думки, удосконалювати діалогічне мовлення, вміння читати в особах, правильно інтонуючи репліки, техніку читання, використовуючи різні види роботи над текстом; вчити давати характеристику головним дійовим особам, порівнювати вчинки та поведінку персонажів;
*розвивати читацькі навички, пізнавальні інтереси, увагу, пам’ять, творчу активність, зв’язне мовлення, винахідливість;
*виховувати спостережливість, любов до читання, дружелюбність.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: *зображення лисиці і вовка (реальних і казкових);
*картки зі словами до словникової роботи;
*презентація до уроку;
*картки зі словами – характеристиками головних героїв;
*мікрофон;
*текст казки «Жбан меду» з розмальовкою;
*маски лисиці та вовка, казкових героїв.
Хід уроку
І. ОМ. Емоційний настрій уроку. Слайд 1 «Добрий день!»
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, добрим людям,
І тоді обов’язково наш урок
Цікавим буде!
Хай сьогодні в кожне серце
Наш урок додасть тепла,
Собі, друзям посміхнемось,
Побажаємо добра!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Розгадування ребусу «Казка». Слайд 2 «Ребус»
Сідаємо рівно, слухаємо уважно!
А що ми будемо робити,
А що ми будемо читати,
Ви зможете усі сказати,
Як спробуєте ребус розгадати.
(Діти розгадують ребус)
Правильно. Це казка.
2. Бесіда. Слайд 3 «Казка»
Сьогодні ми з вами продовжуємо працювати з казками. А що ми знаємо про казки?
1 уч. Казка-це світ чарівний й незвичайний.
Казка-це диво, сповнене краси.
Поринь у казку- це ж бо так цікаво,
Це справді свято, радість для душі.
2 уч. Казка-це цікава вигадана історія про події, яких не може бути в реальному житті. Рослини і тварини в ній уміють розмовляти і робити все те, що й люди.
3 уч. У казках трапляються чарівні пригоди, існують незвичайні речі, діють чаклуни і чародії.
4 уч. Казка навчає мудрості, добра, мужності, кмітливості, терпіння. Це вірний помічник у житті.
Правильно, діти. Казка з’явилася дуже давно, коли ще не було телевізорів, інтернету і навіть книжок. Тоді казки передавались із уст в уста. А що це позначає? (Діти відповідають)
Правильно, це усна народна творчість.
3. Перевірка домашнього завдання. Яку казку ви читали вдома? Чому навчила вас ця казка? Вибіркове читання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Слайд 3 «Карта»
1. Слово вчителя. Сьогодні ми з вами познайомимося з сербською народною казкою. Сербія знаходиться не дуже далеко від України. Нашими спільними сусідами є Румунія і Угорщина. Подивіться на карту. Сербський народ душевний і відкритий, він також, як і український народ, має безліч народних казок. З одною із них ми сьогодні познайомимося. А хто буде героями казки, ви дізнаєтеся, відгадав загадки.
2. Відгадування загадок. Слайд 5 «Вовк і Лисиця»
Гострі зуби, сильні лапи,
Дуже схожий на собаку,
І полює дуже ловко,
Що, впізнали, друзі,…(вовка)
В темнім лісі проживає,
Довгій хвіст руденькій має.
Їй на місці не сидиться,
І зовуть її …(лисиця)
-Що ви знаєте про цих тварин?
3. Наукова хвилинка. Вчитель виставляє на дошку малюнки вовка і лисиці у природі.
Вовки мають сильний батьківський інстинкт, вихованню вовченят приділяють багато уваги. Вовчиця ніколи не залишає дітей самих. Батько-єдиний годувальник великої сім’ї. Вовченят буває від 6 до 13. Вовчиця, відчувши небезпеку переносить у зубах вовченят на нове місце.
Хитра лисиця не лише в казках, а й у повсякденному житті. Не раз спостерігали, як лисиця обдурює птахів: перекинеться на бік, відкине лапи - лежить, не ворухнеться, ніби мертва. Підлетіть поцікавитись сорока чи ворона – дивись і попаде хитруні в лапи.
4. Гра «Хто більше?». Вчитель виставляє малюнки казкових героїв «Лисиця і Вовк» на дошку.
Назвіть казки, героями яких є лиса або вовк.
«Рукавичка», «Лисичка-сестричка», «Лисичка-сестричка та вовк-панібрат», «Лисичка-суддя», «Сірко», «Лисичка і Журавель», «Лисиця і глечик», «Лисиця та рак», «Коза-дереза», «Колобок», «Пан Коцький» і т.п.
5. Робота в парах. Скоромовка. Гра «Один-один». Слайд 6 «Скоромовка»
У лисички-лисенята,
У вовчихи-вовченята.
6. Вправа «Передбачення». Слайд 7 «Жбан меду»
Давайте прочитаємо назву казки.
А зараз послухайте перші два речення. - Як ви гадаєте, що буде далі у казці?
(Діти висловлюються)
7. Гра «Будь уважним!». Вправа на розширення кута зору. Словникова робота.
жбан
кахлі
грубка
злагода
скортіло
припічок
комірчина
(Вчитель дає подивитися на слова, потім закриває, а діти називають слова, які запам’ятали)
Які слова запам’ятали.
- Хто з вас знає значення якогось з цих слів?
8. Пояснення значень слів.
*Глиняний, дерев’яний або металевий посуд.
*Керамічні плитки.
*Закриті димохідні ходи від печі, що служить для опалювання приміщення.
*Мирні, дружні стосунки.
*Захотілося.
*Виступ для лежання, прибудований до печі.
*Будівля для зберігання харчів, хатніх речей.
9. Читання казки вчителем. Слайд 8
Слухаємо казочку уважно і спостерігаємо, чи справдилися ваші припущення щодо продовження казки.
10. Хвилинка відпочинку. Слайд 9 «Фізхвилинка»
— Ви втомились? Саме час — дружно відпочити
І добру фізхвилинку в гості запросити.
Фізхвилина «Перетворення».
Ось ми в казку завітали
І тваринками всі стали (всі діти вдягають маски)
Тут лисиці, білки, вовки,
Зайці, миші та курча,
Ведмежа та козеня.
Любимо гуляти, ніжками стрибати.
Спинку ставимо рівненько,
Шийку тягнемо височенько.
Ми навшпиньки станемо,
До сонечка достанемо.
Всі присіли, встали враз,
Знов чекає праця нас. (Всі діти знімають маски)
11. Перевірка первинного сприймання. Слайд 8
- Назвіть персонажів казки.
- Куди постійно бігала Лисичка?
- Чи здогадався Вовк, куди ходила Лисиця?
12.Читання казки учнями.
А зараз ви будете казкарями і будете виразно читати казку.
Питання, на яке ми будемо відповідати після прочитання казки таке:
- Як називала Лисиця своїх похресників? Чому?
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Вибіркове читання. Знайдіть у тексті і прочитайте:
- Куди Вовк і Лисиця заховали жбан меду?
- Як виявили винуватця?
2. Гра «Який? Яка?». Вчитель прикріпляє картинки з характеристиками до героїв на дошці.
Лисичка Вовк
Ледачкуватий, лукава, довірливий, брехлива, розумна, наївний.
- Кожну рису героя підтвердить.
3.Читання казки в особах.
Діти читають казку у масках героїв.
4. Гра «Мікрофон». Слайд 10 «Мікрофон»
- Чому Вовк повірив Лисиці?
- Чи співчував ти Вовкові? Чому?
- Яким повинен бути справжній друг?
5. Гра «По стрілочках». Слайд 11 «Прислів’я»
Складіть і поясніть прислів’я.
V. Підсумок кроку. Гра «Незавершене речення». Слайд 12
*Я вчився…
*Я дізнався…
*Мені сподобалося…
*Казка вчить нас…
VI. Домашнє завдання. Читати в особах казку «Жбан меду», розфарбувати розмальовку до казки. Слайд 13
Висновок Слайд 14
Не можемо без казки у світі ми жити,
Бо казка нас вчить, як потрібно дружити,
Як зло подолати, як хитрих провчити,
Як чуйних, і добрих, й сміливих любити!