На уроці учні вчаться складати таблиці додавання та віднімання чисел 8 і 9; удосконалюють обчислювальні навички; розв'язують задачі на зменшення числа на кілька одиниць; вдосконалюють вміння порівнювати числові значення відрізків;
розвивають математичну мову, пам'ять, логічне мислення.
УРОК МАТЕМАТИКИ
1 клас
Тема: Таблиці додавання і віднімання чисел 8, 9. Порівняння довжин відрізків.
Мета: - вчити складати таблиці додавання та віднімання чисел 8 і 9;
- удосконалювати обчислювальні навички;
Обладнання: мультимедійне обладнання.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I.Орг. момент
Пролунав шкільний дзвінок,
Починаємо урок.
Працюватимемо старанно,
Щоб почути у кінці,
Щоб у нашім 1 класі
Діти – просто молодці.


II. Повідомлення теми і мети уроку
III. Актуалізація та корекція опорних знань.
1. Графічний диктант
- Знайдіть у зошиті червону крапочку. Від неї починаємо:
1. Одна клітинка праворуч
2. Одна клітинка вниз
3. Дві клітинки праворуч
3. Одна клітинка вверх
4. Одна клітинка праворуч
5. Дві клітинки вниз
6. П’ять клітинок праворуч
7. . Дві клітинки вверх
8. Одна клітинка ліворуч
9. Одна клітинка вверх
10. Дві клітинка праворуч
11. Вісім клітинок вниз
12. Одна клітинка ліворуч
13. Дві клітинки вверх
14. Одна клітинки ліворуч
15. Дві клітинки вниз

16. Одна клітинка ліворуч
17. Дві клітинки вверх
18. Три клітинки ліворуч
19. Дві клітинки вниз
20. Одна клітинка ліворуч
21. Дві клітинки вверх
22. Одна клітинка ліворуч
23. Дві клітинки вниз
24. Одна клітинка ліворуч
25. Три клітинки вверх
26. Одна клітинка ліворуч
27. Чотири клітинки вверх
2. Каліграфічна хвилинка, повторення нумерації чисел.
- Для вас, діти, Гарфільд на дошці написав такі числа. Прочитайте їх.
3 9 1 5 8 7
-. Кошеня просить, щоб ви їх розташували в порядку спадання.
-. Що значить розташувати в порядку спадання?
(учень на дошці розташовує і зачитує))
- Підкреслити зайве число? (8)
- Доведіть свою думку. (Всі числа непарні, а 8 – парне число)
- Які числа називаються непарними?
- Назвати сусідів числа 8 (7 і 9)
- Назвати наступне 9 (10)
- Назвати попереднє 7 (6)
ІІ. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.
1. Усний рахунок.
а) Задачі – вірші.
- На травиці біля хати
Граються маленькі кошенята.
Три біленьких, наче сніг,
П’ять чорненьких. Скільки всіх? (8)
- Кошенят трьох хлопчик взяв,
Молока їм в мисці дав.
Один в кошику сидить –
Їсти хоче та й нявчить.
Годувати треба всіх –
Скільки разом буде їх? (4)
- Три кота у холодочку
Сірих мишок їли.
Проти кожного кота
Два кота сиділи.
Це задача, а не сміх –
Полічіть котів усіх. (3)
2. Повторення теоретичних знань
- Якщо просять:
● знайти суму, я виконую дію….
● знайти різницю, я виконую дію…
● збільшити на, я виконую дію….
● зменшити на, я виконую дію….
● якщо треба порівняти два числа, я виконую дію…
3. Математичний диктант.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Робота з підручником (№1 ст. 73)
Знайомство з таблицями додавання і віднімання чисел 8 і 9.
- Розгляньте квадратики і скажіть, як склали приклади:
1+8=9 9-8=?
2+8=? 10-8=?
1+9=? 10-9=?
Тренувальні вправи №2 ст. 73
(перший стовпчик на дошці колективно, а далі виконують за рядами: II стовпчик – I ряд, III стовпчик – II ряд, IV стовпчик – III ряд)
Після розв’язання обов’язково перевіряємо.
Фізкультхвилинка
- Діти, а на кого коти полюють, з ким не завжди товаришують? (З мишками).
- А наш кіт Гарфільд навпаки, дружить з мишками і запросив їх до себе в гості, погратися і потанцювати.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Розвязання задачі №3 на ст. 73 підручника
Збиралась Мишка в гості йти.
Які ж прикраси одягти?
Вже переміряла чимало.
У скринці залишилось мало…

- Полічіть, скільки прикрас Мишка вже переміряла. (Десять)
- А чи відома нам, скільки прикрас в скрині? ( Ні)
- Але що відомо? ( Що на 6 прикрас менше)
- Що треба дізнатися? (Скільки прикрас у скрині)
- Складіть задачу, поставте запитання.
- Як називається такий тип задачі? ( Задача на зменшення на кілька одиниць)
( На дошці розв’язуємо задачу колективно)
2. Геометричний матеріал
Виконання завдання №5 на ст. 73 підручника
- Виміряйте довжину кожного відрізка. (10см, 8см.)
- Який з них довший?
- На скільки сантиметрів довший?
- Якою дією розв’язують задачі, у яких порівнюють, на скільки одне число більше або менше за інше? ( Учні записують розв’язання і відповідь)
3. « Кругові приклади»
Виконання завдання №6 на ст. 73 підручника
- Які приклади називаються «кругові»?
- Скільки в цьому завданні числових виразів? (10 )
- У скільки стовпчиків ми їх розташуємо? (У два стовпчики)
- Скільки числових виразів буде в кожному стовпчику? (5 )
( Починаємо колективно на дошці, закінчують самостійно)
- Яка відповідь в останньому числовому виразі? (10)
- Як ви вважаєте, ви правильно виконали завдання? (Да)
- Чому? Доведіть. (Так як перший числовий вираз починається з числа 10, то останній числовий вираз повинен мати відповідь 10, тому що це «кругові приклади». У нас так і вийшло. Ми виконали це завдання правильно.)
4.* Завдання з логічним навантаженням
Виконання завдання №7 на ст. 73 підручника
( Відповідь: 8 дітей)
V. Підсумок уроку.
Хлопці з рибалки додому йшли.
Гарфільду рибку вони несли!
Одного карася дав Костянтин, вісім – Денис.
Скільки всього? Порахуйте, скоріш! (1+8=9 (р.))