Урок-телепередача "Безособові дієслівні форми на -но, -то"

Про матеріал
Мета уроку:  поглибити знання учнів про дієслово як частину мови;  навчити розпізнавати й утворювати безособові дієслівні форми, вживати їх у мовленні;  розвивати творчу уяву, зв’язне мовлення, вміння оперувати лінгвістичними термінами, застосовувати знання в нестандартних ситуаціях, збагачувати словниковий запас учнів;  виховувати любов до свого роду, батьківської хати, рідного слова, потребу пізнавати мовні глибини.
Перегляд файлу

 

Тема. Безособові дієслівні форми на –но, -то, вживання їх у мовленні

Мета:

  • поглибити знання учнів про дієслово як частину мови;
  • навчити розпізнавати й утворювати безособові дієслівні форми, вживати їх у мовленні;
  • розвивати творчу уяву, зв’язне мовлення, вміння оперувати лінгвістичними термінами, застосовувати знання в нестандартних ситуаціях, збагачувати словниковий запас учнів;
  • виховувати любов до свого роду, батьківської хати, рідного слова, потребу пізнавати мовні глибини.

Обладнання: підручник, мультимедійна система, комп’ютерна презентація, картки із завданнями, аудіозапис народної пісні «Ой у полі жито…».

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: урок-телепередача

 

Структура уроку:

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань
  3. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
  4. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу учнями
  5. Застосування отриманих знань
  6. Закріплення матеріалу
  7. Підсумок уроку
  8. Домашнє завдання

 

 

 

 

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

- Доброго дня, дорогі друзі. Увага! Увага! Телекомпанія «Хвиля 71» розпочинає свою роботу. В ефірі телепередача «У гостях у дієслова» і я, її ведуча, Олеся Олександрівна. Сьогодні я запрошую вас скористатися вашим життєвим досвідом і уявити себе в ролі працівників телебачення. Щоб легше нам працювалось, давайте подаруємо один одному посмішку і своє сердечко, на якому напишіть побажання товаришеві. А я дарую вам всім своє серце із побажанням: «Жити. Творити. Світ берегти. Світити людині на цілі світи» (І. Драч)

    У цій студії ви були неодноразово. Але працювати сьогодні будемо з такими рубриками:

  • Рубрика «Події останньої доби»
  • Рубрика «Сьогодні в ефірі»
  • Рубрика «Погляд на проблему»
  • Рубрика «Діло майстра величає»
  • Рубрика «Веселі перегони»
  • Рубрика «Підсумки»
  • Рубрика «На завтра»

Звичайно, кожна рубрика матиме свої завдання.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Отож заглянемо у рубрику «Події останньої доби» і пригадаємо, що ви вчили. Будь-яка передача має своїх репортерів.

  1. «Актуальне інтерв’ю» з нашим репортером «Учениця», який поставить вам кілька питань:
  • Що називається дієприкметником?
  • Яку синтаксичну роль може виконувати дієприкметник?
  • На які дві групи за значенням поділяються дієприкметники?
  • Що виражають активні і пасивні дієприкметники?

Дякую нашому репортеру і всім, хто взяв участь у інтерв’ю.

Під час інтерв’ю учень записує на дошці родове дерево дієприкметника

       З давніх-давен в українців існує правило, що зобов’язує кожного знати свій рід до сьомого коліна. Перше коліно – я. Друге – батько й мати. У третьому – 2 бабусі і 2 дідусі. У четвертому – 4 прадіди і 4 прабабці. У п’ятому – 8 прапрадідів і 8 прапрабабусь. У шостому – 16 пращурів і 16 пращурок. У сьомому коліні ми нараховуємо 32 прапращури і стільки ж  прапращурок. Разом –64. 
         Ця цифра в міфології слов’ян знаменує Всесвіт. Людину, яка не знала своїх предків, не шанували. Аби цього не сталося, батьки, матері, діди та бабусі ще змалечку прилучали нащадків до вивчення свого родового дерева.

      А від кого веде свій рід дієприкметник? Опрацювання родового дерева дієприкметника

                            Родовід дієприкметника     

 Ознаки дієслова:                       Ознаки прикметника:

вид                                           залежить від іменника або займенника.

      час                                            Питання;                         

Залежні слова                            Число;

                                                        Рід;                                     

                                            Відмінок

Індивідуальна робота на картках (4учні)

Картка №1

Перебудуй речення таким чином, щоб дієприкметниковий зворот стояв перед означуваним словом

Ялинки, посаджені школярами минулого року, помітно підросли.

Вінок, сплетений із польових квітів, прикрашав ніжне дівоче обличчя.

Волосся, заплетене у дві важкі коси, було темно-каштанового кольору.

 

Картка №2

 Перебудуй речення таким чином, щоб дієприкметниковий зворот стояв після означуваного слова

Привертають увагу відвідувачів обладнані за сучасними вимогами навчальні кабінети.

На столі стоять налиті по вінця глечики з молоком.

Від цехів від’їжджають завантажені цеглою машини.

Картка №3

Перебудуй речення таким чином, щоб дієприкметниковий зворот стояв перед означуваним словом

Замок, обрамлений зеленими кронами столітніх дубів, пишається своєю красою.

Туристи, вражені красою гірського пейзажу, поспішали зняти все побачене на відеокамеру.

Яри, порослі густими чагарниками, ніколи не бачили сонця.

Картка №4

Перебудуй речення таким чином, щоб дієприкметниковий зворот стояв після означуваного слова

Скошена вранці трава пахне гарячим літом.

Весело дзюрчить оточений вербами струмочок.

Пронизаний променями сонця вранішній туман поволі розсіюється.

 

  1. «Розумне перо» (словниковий диктант)

Учні записують у зошити

                           Четверте листопада

                             Класна робота

Досліджений, припинений, нездійснений, одержаний, поширений, невблаганний, потрісканий, нескорений, незрівнянний, заквітчаний, прослуханий, зроблений, призначений, зірваний, збудований, небажаний, подоланий, нездоланний, прочитаний, розораний, нескінченний, нездійсненний

 

Взаємоперевірка (обмін зошитами)

  • Хто не допустив жодної помилки?
  • У кого 1-2 помилки?
  • 3-4 помилки?
  • Хто зробив більше помилок, отримує завдання додому – підібрати по 3 приклади слів на ту орфограму, де припустились помилки.

 

!!! Чи потрібна була нам ця рубрика? Що вона дала?

 

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Рубрика «Сьогодні в ефірі»

 Тема нашого уроку «Безособові дієслівні форми на –но, -то, вживання їх у мовленні». Чи можете ви дати відповідь на питання:

  • Що ви очікуєте від цієї рубрики?

Отже, метою нашого уроку є:  навчитися утворювати дієслівні форми на –но, -то; зясувати для чого вони вживаються у мовленні; підвищити свій рівень грамотності, культури мовлення.

ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу учнями

Рубрика «Погляд на проблему»

  1. Лінгвістичне спостереження (усно). Погляньте на речення двох колонок. Визначте, в якій із них є дієприкметник, а де безособова дієслівна форма. Якими членами речення є такі дієслівні форми?

А у річці скаламучена вода.                         А у річці скаламучено воду.

Блискавками небо перевите.                         Блискавками небо перевито.

(Виступають і присуд., і означ.)                   (Тільки присудок)

  • Чи мають речення другої колонки особу, яка виконує дію? (Ні)
  • То який висновок можемо зробити? (Дієслівні форми на –но, -то виражають дію невідомої особи, тому вживаються у безособовому реченні у функції присудка).
  • А для чого вживаються безособові дієслівні форми? (Вони підкреслюють результата дії, а не саму дію).
  1. Лінгвістична діагностика
  • Що означає слово «діагностика»?
  • Перед вами 2 речення, знайдіть у них дієприкметники, перебудуйте речення у безособове з дієслівною формою на –но, -то (письмово)

Скільки складених пісень, легенд, переказів є про рідну батьківську хату. А в саду запах зотлілого листя.

  • Чому неможливо це зробити у другому випадку? (Активний дієприкм.)
  • Який висновок можемо зробити? (Тільки пасивні дієприкм.)

V. Застосування отриманих знань

Рубрика «Діло майстра величає»

  1. Я – майстер.(Робота біля дошки). Впр. 121, с. 41. Утворіть від дієприкметників безособові дієслівні форми на –но, -то. Розберіть усі слова за будовою.

Заряджений, списаний, розкиданий.

Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі рідній поклоніться

За щасливий день вчорашній.

                                 Всі до сонця потягніться,

                                 Вліво, вправо нахиліться,

 

Веретеном покрутіться,

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

 

  1. Я – майстер.(Робота біля дошки) Впр. 123, с.41. Спишіть сполучення слів, замінюючи в них пасивні дієприкметники безособовими дієслівними формами на –но, -то. Складіть і запишіть з двома утвореними словосполученнями (на вибір) речення. Підкресліть члени речення

Скошена трава, збудований гараж, зоране поле, розказаний вірш, напрасована сорочка, прокладені дороги, виголошене звернення.

 

 

  1. Розшукуємо. Виписати безособові дієслівні форми із пісні.

(Аудіозапис пісні «Ой у полі жито копитами збито»)

( Збито, вбито, затягнено, вкрито)

  • Чого навчились у цій рубриці?

VI. Закріплення матеріалу

Рубрика «Веселі перегони»

  1. Я – редактор. Впр. 126, с.43. Прочитайте речення, поясніть суть допущених помилок. Відредаговані речення запишіть
  1. Бур’ян зібраний і картоплю викопано. 2. Посуд вимито й уроки вивчені. 3. Увесь сніг з дороги прибрато вчасно. 4. Яскраве світлове шоу показане й настрій людей піднято
  1. «Передай естафету»

Кожен ряд отримує картку. Завдання: по черзі записати в картку дієслівну форму, яка підходить до іменника і по завершенню прокричати всією командою : «Завдання виконано!»

Цвях…     забито                                    

Пшеницю…    посіяно

Міст…         збудовано

Слово…      сказано

Воду…         розлито

Пісню…       складено

Життя…       прожито

Книгу…        прочитано

Довідку…     видано

Відповідь…   отримано

 

 

  • Чи цікава ця рубрика для вас?

VІІ. Підсумок уроку

Рубрика «Підсумки»

  1. Рефлексійна вправа «Запитуйте – відповідаємо»

На уроці я навчився…

… зрозумів…

… не вмів, а тепер вмію…

… переконався…

Треба ще попрацювати…

Мені (не) сподобалось…

Найбільш корисною була рубрика…

 

VIII. Домашнє завдання

Рубрика «На завтра»

Вивчити параграф 10, виконати вправу 121, с. 65

  • скласти 4-5 речень із дієслівними формами на –но, -то, зробити синтаксичний розбір

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

doc
До підручника
Українська мова 7 клас (Голуб Н.Б., Шелехова Г.Н., Новосьолова В.Н., Ярмолюк А.В.)
Додано
20 березня 2020
Переглядів
1067
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку