Систематизувати знання дітей із розділу, розвивати навички читання, діалогічного і монологічного мовлення, виховувати бажання поповнювати свої знання, вивчати творчість українських письменників. Підсумок теми.
Урок – телепередача «Казки маленькі, а розуму в них багато»
Мета: Систематизувати знання дітей із розділу, розвивати навички читання, діалогічного і монологічного мовлення, виховувати бажання поповнювати свої знання, вивчати творчість українських письменників. Підсумок теми.
Обладнання: картки – блискавки,малюнки жука і солов’я, мікрофон, матеріал до казки «Весняна казка: аудіозапис, малюнки лисички, сонечка, зайчика, весни.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вчитель. В ефірі – дитяча телепередача «В гостях у казки». З вами її постійна ведуча – Світлана Миколаївна.
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго – вчора, сьогодні, щодня...
Хай не псується годинник на вежі.
Хай буде все на землі, як належить:
Сонце - як сонце, літо – як літо,
Дощик – як дощик, діти – як діти.
Кожному дому щастя бажаю.
Маку – цвітіння, житу – врожаю,
Небові – миру, голубу – неба,
Кожній дитині всього,що треба.
Хай усміхаються діти щодня.
Доброго ранку! Доброго дня!
- Сьогодні у нашій передачі беруть участь діти, які хочуть стати в майбутньому акторами та телеведучими. І ми спостерігатимемо за їхньою роботою в різних студіях.
Отож, сьогодні ми потрапимо до «Комп’ютерної студії», «Інформаційної», «Театральної» та до студії «Юних дикторів»
II. Робота в « Комп’ютерній студії".
1. Орфоепічні вправи.
- Якщо ви хочете бути справжніми акторами, працювати будемо за всіма акторськими правилами. Актори, ведучі повинні багато читати, швидко орієнтуватися у запропонованих текстах, чітко і виразно промовляти слова. Адже по телебаченню вас не тільки бачать, але і чують. Тому чітко і голосно промовте:
ГА – ХА, ЗІ – СІ, ВУ – ФУ, АБ –АП, ТИ – ШИ, ГУ –КУ і навпаки.
- Чисто промовте чистомовку.
2. Чистомовка.
Шу-шу-шу - чистомовки я пишу.
Ят-ят-ят - їх пишу для всіх малят.
Ки-ки-ки – і говорять залюбки.
Ло-ло-ло – щоб чисте мовлення було.
- Швидко промовте скоромовку.
3. Скоромовка.
Бубоніла діду баба:
бо з кульбаби полетять
сто малих кульбабенят.
III. Робота в студії «Юних дикторів»
- А зараз робота в студії «Юних дикторів».
1. Відгадування загадок.
1) Страшний та рогатий, 2) Тьох, тьох, тьох, тіву-тів!
Чорний та крилатий. Лине радісно з гаїв.
По дорозі гук. То співаночка чия?
Хто ж то лізе?... (Жук) Ну, звичайно ж,... (солов’я).
«Соловей і жук», тому послухайте деяку інформацію про автора цієї казки.
2. Цікаві відомості про В. Сухомлинського( розповідають диктори).
Василь Олександрович Сухомлинський.
Народився Василь Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селі Василівка Кіровоградського району в незаможній сім’ї. Батько Олександр Омелянович працював столяром і теслярем, майстрував колеса і музичні інструменти. Мама Оксана Юдівна, працювала у колгоспі, а зимовими вечорами сиділа над своїм шитвом і розказувала дітям казки. У цій родині, крім Василя, було ще троє дітей.
Василь вчився добре, старанно, любив читати, гарно малював. Він ріс жвавим і допитливим хлопчиком.
Під час Другої світової війни, Василь Сухомлинський був на фронті. Двічі пережив поранення.
Після закінчення Полтавського педагогічного інституту Василь Сухомлинський 35 років працював вчителем і директором школи. Він вів щоденник, у якому записував спостереження за учнями. А потім ці розповіді ставали книгами. Для дітей він написав півтори тисячі художніх мініатюр – казок, оповідань.
Уже в лікарні, хворий Василь Сухомлинський, не переставав думати про школу. Коли діти з квітами прийшли до нього в палату, поглянув у вікно, промовив: «Діти йдуть до школи, а я йду із життя...». Помер Сухомлинський 2 вересня 1970 року і похований на кладовищі всього за 300 метрів від школи, якій віддав усе своє життя.
- А зараз уважно, вдумливо прочитайте казку.
3. Читання казки вчителем.
4. Читання казки окремими учнями.
4. Тестування.
Тест «Що з двох правильне»
1. Цей твір – це...
а) казка; б) оповідання.
2. У саду співав...
а) Жук; б) Соловейко.
3. Соловейко хотів, щоб...;
а) Жука краще зовсім не було;
б) Жук допоміг йому співати.
4. Жук і Соловей спитали думку...
а) хлопчика;
б) дівчинки.
5. Кого дівчинка хотіла залишити?
а) Солов’я і Жука; б) Солов’я.
6. Автор хотів сказати цією казкою, що у світі мають залишитися...
а) живі істоти;
б) ті, які гарно співають.
- А зараз я, як основна телеведуча нашої телепередачі «В гостях у казки» пропоную пограти в гру «Дочитай речення до кінця».
5. Гра «Дочитай речення до кінця».
Учитель показує картки – блискавки. Учні у тексті знаходять і читають вголос кінець речення.
Слова на картках: «Його пісня...», «А коло...», «Ти не...», «Полетіли...», «Хай собі...».
6. Читання казки різними способами: «дощиком», «телефоном», «буксиром».
IV. Фізкультхвилинка.
Все у лиски вже в порядку.
Вийшла лиска на зарядку.
Лапки вгору, лапки вниз,
Й роззиралася геть скрізь.
І на місці поскакала,
І вставала, й присідала.
Головою покрутила,
Вітрячка вона зробила,
Потім лапки опустила
І взялась собі до діла.
V. Робота в «Інформаційній студії»
- Сьогодні до нашої «Інформаційної студії» завітала знаменита дикторка Бабуся - загадуся. Вона принесла цікаві завдання для перевірки ваших знань по темі. Тому будьте уважні, активні та виховані.
Бабуся.
1. «По тому самому озеру плавав великий білий лебідь з довгою шиєю і чорним дзьобом. Одного разу зустрів лебідь сріблясту рибку і хотів її з’їсти...».
(Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку», М.Трублаїні).
2. « Покришив дрібненько, склав у високий глечик з вузькою шийкою...»
(«Лисичка і журавель», І.Франко.)
3. «Ну й Рябко наш молодець! Ну й розумні в мене діти!». («Вовк і козлята». Н. Забіла.)
4. « Лиска тихо промовля: - «Отакий, як в Солов’я!»
( «Як Лиска голосок собі кувала», В. Каменчук.)
5. «Якби мені знайти кого – небудь, хто вміє читати. Це, мабуть, дуже цікава казочка!»
(«Зайчаткова казочка», Ю.Ярмиш.)
VI. Робота в студії «Театральна».
Вчитель.
ВЕСНЯНА КАЗКА
Дія перша
Автор. А чи правда, а чи ні
Відбулось це навесні.
Хлопчик. Де ті квіточки ростуть?
Їх нема ні там, ні тут.
Завтра свято вже у мами
Та ще вкрите все снігами.
Автор. Коли чує: під кущем
Плаче хтось рясним дощем
(хлопчик знайшов Зайчика)
Хлопчик.
— Привіт, Зайчику біленький,
Чом ти плачеш, чом сумненький?
Зайчик (витирає слізки)
Вже набридла ця зима
Їжі взимку геть нема!
Кожушок весь обносився
Від зими я вже стомився.
Хлопчик. Твоя правда. Час весні
Панувати на землі!
Зайчик. Вона вчора мені снилась.
Хлопчик. Щось весна вже забарилась
Хотів квіток я нарвати
Й маму радо привітати
Але все ще під снігами
Що, не буде свята в мами.
Зайчик. А давай удвох підемо
І весну-красну знайдемо.
Її в гості ми запросимо
Щоб розтанули сніги
Й розквітло навкруги.
Хлопчик. Твоя правда. Я букет
Із квіток нарву вперед!
(Взявшись за руки, ідуть)
Автор. Вирушили друзі в путь.
Лісом певно ідуть
Чують, десь дзвенить водичка,
А на зустріч їм – лисичка.
Пісня «Я лисичка, я сестричка.»
Зайчик. Здрастуй, подруго лисичко
Ти куди ідеш, сестричко?
Лисичка. Я дізналась від струмочка
Що тече ось там, в гайочку,
Що Весна іде,
Всім дарунки роздає.
Зайчик. Яка радість!
Я новенький попрошу кожух сіренький.
Хлопчик. А я квіток весняних
Подарую мамі їх!
Лисичка. Треба в Сонечка спитати,
Де нам Весну зустрічати.
Воно теж з Весною дружить
І по ній давно вже тужить.
Хлопчик. Я іще із малечку
Знаю таку закличку
Зараз її заспіваю,
Сонце погукаю.
Закличка (співають діти)
«Вийди, вийди, Сонечко!»
З’являється сонечко
Сонечко.
— Добрий день! Ти молодець!
Я уже свій промінець
В гості до Весни послало,
Весну радо привітало
Я згори її вже бачу
Має щедру вона вдачу
Все розбуджує від сну
Зустрічайте й ви Весну.
Лисичка. Бачу, бачу, ось вона!
Вже іде сюди Весна!
Під музику Заходить Весна.
Зайчик (вклоняється)
Здраствуй, Весно-чарівнице!
Довго я тебе чекав,
Разом з друзями шукав.
Весна. Здраствуй, Зайчику біленький.
Здраствуй, хлопчику маленький
Здраствуй, Сонечко ласкаве
І лисичка, ось я з вами!
Щиро я усіх вітаю
Й подарунки для вас маю.
Тобі, Зайчику біленький, -
Кожушок новий сіренький
Знаю я й твоє бажання
Хочеш мамі в привітання
Назбирати тут квіток
Бачиш он отой гайок?
Там я вчора вже ходила
Всі квітки давно збудила.
Пам’ятай лише одне:
Навесні усе живе!
Хлопчик. От спасибі, я скоріше
Нарву квіточок побільше
Завтра мамі їх на свято
Подарую разом з татом
До побачення! Побіг
Бо іще пекти пиріг!
Зайчик (стурбовано)
Що робити? Твоїх слів
Він мабуть, не зрозумів
Квіточки хоч і мамі,
Але всі вони живі.
Весна. Не хвилюйтесь,
Ще не час.
Краще глянем, що там в нас.
(Всі виходять)
Друга дія
(Лісова галявина у квітках)
Автор. А ти часом у гайочку
Квіточки в швидкім таночку
Весело всі танцювали
І Весну-красну вітали.
Танець квітів.
Підсніжник. Ми – підсніжники маленькі.
Кульбабки. Ми – кульбабки молоденькі.
Разом квіти. Дуже любим ми Весну,
Вона будить нас від сну.
Хлопчик. Які гарні всі й красиві!
І жовтенькі є, і сині.
Я нарву їх досхочу.
Завтра мамі їх вручу.
Підсніжник. Ні, не рви нас, ми живі
Хоч і квіточки малі.
Квіти разом: Хочем жити! Не губи!
Кульбабка. Краще ось що ти зроби
Фарби й олівці дістань
І навпроти нас ти стань
Будеш ти нас малювати,
А ми будем позувати.
Підсніжник. Ти, будь-ласка, не дивуйся
І повір: твоя матуся
Буде рада іще більше
Твій малюнок їй – цінніше.
Хлопчик. Але в мене фарб нема!
Кульбабка. Допоможе тут Весна!
(З’являється Весна)
Весна. Ось бери дарунки ці.
Тут і фарби, й олівці.
Намалюй ти в подарунок
Своїй мамі цей малюнок
А квітки нехай живуть
Ну, пора мені у путь.
Хлопчик. От спасибі за пораду!
Намалюю квітки радо.
Весна. Разом з подарунком мамі
Наші передай вітання.
(Хлопчик малює)
Підсніжник. Буде гарний подарунок.
Хлопчик. Підпис я зроблю:
«Дуже маму я люблю!» (Пише)
До побачення! Побіг.
Буду ще пекти пиріг. (Вибіг)
VII. Підсумок уроку.
Передача закінчилась.
Мабуть ви уже стомились.
То ж великі ростіть, здорові будьте,
Себе не хваліть, а інших – не гудьте.