Матеріал сприяє не лише визначенню прислівників в тексті, а й добору до них антонімів, використанню в мові фразеологізмів, знайомству з професіями тележурналістів, телеведучих та режисерів.
Урок – телепередача.
Тема. Розкриття виражальних можливостей прислівників-антонімів у тексті.
Мета:ознайомити учнів з прислівниками-антонімами; учити спостерігати за роллю прислівників-антонімів в тексті, добирати прислівники протилежні за значенням й використовувати їх у реченнях та текстах; розвивати мислення, мовлення, увагу, пам’ять, орфографічну пильність; виховувати любов до рідного слова.
Обладнання.Словники антонімів, картки для індивідуальних завдань.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
- Доброго ранку! Доброго дня!
В студії з вами сьогодні і я.
Нехай буде мир і злагода в нас,
Бо телеканал наш в ефірі в цей час.
ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.
- Я рада вітати всіх присутніх на нашому каналі!
- Наша передача монтуватиметься з різних студій.
Сьогодні у програмі:
1. Студія «Розумники і розумниці» дасть змогу повторити вивчене.
2.Станція Гідрометцентру повідомить «Українські прикмети».
3.Новини з інформаційної студії «Вікна».
4.Хвилинка реклами дасть змогу зрозуміти важливість сьогоднішньої теми уроку.
5. Фізкультхвилинка дасть можливість уникнути перевтоми.
6. Режисерська студія розвиватиме творчі здібності.
7. Студія «Цікаві нотатки» перевірить навички самостійної роботи..
8. Студія «Служба розшуку» допоможе знайти правильні відповіді.
9. Студія «Що? Де? Коли?» перевірить вміння працювати в групах.
10. Студія «Ти - мені, я - тобі» підіб’є підсумок уроку.
11. Студія «По секрету всьому світу» дасть завдання для вивчення вдома.
ІІІ.Актуалізація опорних знань.
1.Перевірка домашнього завдання.
Студія «Розумники і розумниці» проводить гру «Аукціон».
Біля дошки 2 учні змагаються в умінні замінювати фразеологізми прислівниками-синонімами.
2.Індивідуальні завдання.
Картка №1.
З’єднати вислови з синонімами
Як сніг на голову мало
Рукою подати несподівано
Як кіт наплакав повільно
На віки вічні ніяково
Почуватися не в своїй тарілці близько
Рухатися, як черепаха назавжди
Картка №2.
Утворіть синонімічні ряди.
Безсердечно,чарівно швидко, весело, несміливо, радісно, жваво, безжалісно, прудко, невпевнено, бездушно,чудово. боязко, бадьоро, казково.
Картка №3
З поданих у дужках прислівників вибрати ті, що відповідають змісту.
Петрик випустив щиглика з клітки. Пташка сіла на бузку і ( голосно, дзівнко, лунко, гучно) заспівала.
Щиглик оселився (недалеко, близько, поруч, поблизу) дому. Він (часто, неодноразово, нерідко) прилітав у Петриків садок. Сяде на бузку і (утішно, весело, радісно) виспівує.
ІV. Робота над вивченням нового матеріалу.
Повідомлення Гідрометцентру.
Творча вправа з елементами дослідження .(За вправою177)
1.Читання вірша Д.Білоуса «Українські прикмети»
2.Бесіда за прочитаним.
-Яка тема вірша?
-З якою метою автор написав цей вірш?
- Які ще прикмети ви знаєте?
-З’ясуйте значення невідомих слів.
В ефірі програма «Вікна»
- Знайдіть у вірші прислівники.
- З якою метою їх ужито?
- Які з них є словами протилежними за значенням?
-Як називають такі прислівники?
- Яка роль прислівників-антонімів у тексті?
- Чи є в цьому вірші прислівники-синоніми?
- Як пишуться вони з не?
Реклама на каналі. Робота в парах. Каліграфічна хвилинка.
1. Слово вчителя.
- Прорекламуйте необхідність вивчення сьогоднішньої теми. Для цього визначте до якої частини мови відносяться слова ясний, гострий та рівний, утворіть від них прислівники. До прислівників доберіть антоніми. Виконайтеце письмово. Причому напишіть каліграфічно, пригадайте, як пишеться кожен елемент букв та з’єднань. Робота повинна бути виконана чисто, охайно, щоб кожна з них пройшла кастинг в рекламній агенції. Подумайте в яких жанрах літератури найчастіше зустрічаються прислівники – антоніми і з якою метою їх там використано.
2.Презентація робіт.
V.Фізкультхвилинка
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Нумо дружно присідати Сонечко розвеселяти.
Встали – сіли! Встали – сіли!
Бачте як розвеселили!
Стало й сонце танцювати,
Нас до кола припрошати .
Ну-мо разом! Ну-мо - всі1
Потанцюймо по росі.
Режисерська студія. Робота в парах.
1.Виконання вправи178.
Відновити прислів’я, підкреслити прислівники-антоніми.
Студія «Цікаві нотатки».
- Поміняйтеся зошитами з сусідніми парами і перевірте правильність виконаних робіт.
Студія «Служба розшуку»
Творча робота з текстом. Виконання вправи 179.
- Спишіть речення, використовуючи слова з довідки.
Студія «Що? Де? Коли?». Робота в групах.
Розгадування кросворду (Вправа180).Конкурс на краще придумане речення з прислівниками – антонімами.
Презентація у вигляді «Галереї».(Діти знаком «+» вибирають краще речення. Група- переможець оцінюється високим балом.)
VІ. Підсумок уроку.
Студія «Ти – мені, я –тобі»
- Наша передача добігла кінця. Задайте, будь-ласка, питання до теми «Прислівники- антоніми» своїм товаришам.
Метод «Мікрофон»
VІІ.Домашнє завдання.
- У нашій передачі істує студія «По секрету всьому світу» , яка дає завдання – виконати вправу 181 (Достатній рівень).
Підготувати завдання для товариша за темою «Прислівник» у вигляді картки.
Інструкція щодо видів завдань:
- Дякую за увагу, добру роботу на уроці.
До зустрічі на нашому каналі.