Урок. тема " Біорізноманіття нашої планети як наслідок еволюції"

Про матеріал
Розобка уроку до теми " Біорізноманіття" для учнів 10 класу. Рівень стандарту. згідно навчальної програми " Біологія і екологія"
Перегляд файлу

Урок № 56

Тема: « Біорізноманіття нашої планети як наслідок еволюції.»
Мета:
формування ключових компетентностей: соціальна та громадянська
компетентності; спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами;
уміння вчитися впродовж життя; математична компетентність; інформаційноцифрова компетентність;
формування предметних компетентностей: узагальнює й систематизує знання  з теми «Біорізноманіття», вміє називати основні групи організмів,дає характеристику  основним  принципам систематики; вміє аналізувати, порівнювати, виділяти головне, робить обґрунтовані висновки;

Реалізація НЛ: громадянська відповідальність, екологічна безпека і сталий
розвиток (формування в учнів соціальної активності, відповідальності та екологічної
свідомості), підприємливість і фінансова грамотність, здоров'я і безпека.


Тип уроку: формування компетентностей


Форми роботи: фронтальна бесіда, групова робота.

Обладнання: таблиці, дидактичний матеріал, додатковий матеріал.

 Методи:  тестування, фронтальна бесіда, індивідуальна бесіда

  Хід уроку

1.Організація класу.

“Смайлики На смайлику намалюйте свої емоції, відтворивши усмішку, поганий настрій чи щось на власний розсуд.

2.   Мотивація навчальної діяльності

Обговорення вислову

Історія — це свідок часів, світло істини, пам’ять минулого, вчителька життя,  вісник старовини…

Цицерон

 Як пов’язана історія з біологією?

 Чому важливо знати історичні події в органічному світі?

 Що нам відомо про історію розвитку органічного світу?

3. Актуалізація опорних знань


1) Дати відповідь на запитання:
- чим було зумовлено розвиток науки в 15-18 ст.? 
- у чому суть метафізичного світогляду?
- яке значення мав описовий період у розвитку біології?
- яку роль відіграли в науці праці К.Ліннея?
- хто запропонував першу теорію еволюції живих істот?
- які фактори еволюції за Ж.Б.Ламарком?

 

2)   Біологічний диктант.
1. В Архейську еру виникли такі організми……..(бактерії, синьозелені водорості).
2. Риніофіти від своїх предків відрізнялись ……. (диференціацією тіла на провідні, покривні та основні тканини).
3. Першими мешканцями суші серед рослин були……. ……..(Риніофіти).
4. Першими мешканцями суші з безхребетних тварин були …..(малощетинкові черви, багатоніжки, скорпіони).
5. Історія Землі поділяється на такі ери…………….
6. Первинне середовище розвитку життя - ……….(море).
7. Ароморфоз – еволюційне перетворення ………………
8. Ідіоадаптація – це …………………….
9. Первісні еукаріоти виникли від прокаріот і називались ………..(джгутикові одноклітинні).
10. Риніофіти прикріплювались до грунту ……(ризоїдами).

 

3)   Робота зі словником термінів (індивідуальне домашнє завдання попереднього уроку). На екрані відображується (або записується на дошці) певний термін, учні читають його і дають визначення.

- прокаріоти

- віруси

- віріони

- біогеографія

-філогенез

- археї

-автотрофи

- паразити

- вид

- популяція

 

 

4) Робота з німими малюнками . Зробити відповідні підписи та визначити положення даного організму в системі органічного світу.

 


 

 

 

5.            Тест на визначення відповідності між терміном та його визначенням

(самостійна робота)

 

Визначення

 

Термін

А

Період панування плазунів

 

1

2

 

3

4

5

6

7

 

8

9

10

11

12

13

14

15

Ароморфоз

Стаціонарного стану

Рудимент

Девонський

Ідіоадаптація

Силурійський

Мимовільне зародження

Тріасовий

Біохімічна

Панспермія

Атавізм

Юрський

Креаціонізм

Кам’яновугільний

Дегенерація

Б

Гіпотеза, за якої життя виникло завдяки Творцю

 

В

Поява ласт у моржів

 

Г

Період, у якому рослини вийшли на сушу

 

Д

Гіпотеза, згідно з якою життя виникло з неживої речовини

 

Е

Поява плаценти у ссавців

 

Є

Гіпотеза, згідно з якою життя існувало завжди

 

Ж

Апендикс у людини

 

З

Період розквіту папоротеподібних, хвощів та плаунів

 

И

Гіпотеза, згідно з якою життя занесене на Землю з інших планет

 

І

Багатососковість у людини

 

К

Період, у якому виникли перші ссавці

 

 

Відповіді:

А

Б

В

Г

Д

Е

Є

Ж

З

И

І

К

12

13

5

6

7

1

2

3

14

10

11

8

 

6. Складання таблиці «Походження життя» (робота в групах – кожна група презентує свої погляди походження та історичного розвитку життя)

Світоглядні погляди

Наукові погляди

 

 

7.Демонстрування відео Докази еволюції [Цікава наука] - What is the Evidence for Evolution [Stated Clearly] https://www.youtube.com/watch?v=oGKTzHFjo08

 8.Підсумок  уроку.

 Рефлексія
Дерево успіху
Кожен листочок має свій певний колір: зелений – все зробив правильно,
жовтий – зустрілися труднощі, червоний – багато помилок. Кожен учень наряджає дерево відповідними листочками.

9.Домашнє завдання. Повторити основні терміни та поняття.

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
17 жовтня 2023
Переглядів
343
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку