Урок. Тема:"Фразеологізми"

Про матеріал
Мета: закріпити та поглибити знання учнів про фразеологізми, формувати вміння і навички працювати із словником, добирати фразеологічне порівняння, синонімічний ряд, розуміти їх лексичне значення; розвивати пам'ять, увагу, уяву, логічне мислення, зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас, виправляти мовленнєві помилки; виховувати стійке бажання вчитися.
Перегляд файлу

Тема: Фразеологізми. Фразеологічний словник

Мета: закріпити та поглибити знання учнів про фразеологізми, формувати вміння і навички працювати із словником, добирати фразеологічне порівняння, синонімічний ряд, розуміти їх лексичне значення;                                                                                                                 розвивати пам'ять, увагу, уяву, логічне мислення, зв'язне мовлення;                                                 збагачувати словниковий запас, виправляти мовленнєві помилки;                                                        виховувати стійке бажання вчитися.

Обладнання: таблиця, набірне полотно, сигнальні картки, зошит орфограм,  ІКТ, картки із завданням, словники  орфографічний та фразеологізмів

Хід уроку

І. Організаційний момент                                                                                                           Психологічне налаштування                                                                                                                   Девіз: Сидимо рівно                                                                                                                             Слухаємо уважно                                                                                                                           Працюємо старанно

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Завдання  " Знайди орфографічну помилку" :   ательє, чіпси,  ванна, пано, колектив, фізіка, хімія, шасі, Генадій.                                                                                          (Слова записані на дошці, учень читає слово, пояснює орфограму і лексичне значення слова. Решта учнів за допомогою сигнальних карток  показують правильність чи неправильність відповіді. При необхідності діти користуються зошитом орфограм чи словником)                                                                                                                                                        2. "Мозковий штурм"

ІІІ. Перевірка д\з: діти розказують правило, вибіркове опитування вправи

ІV. Повідомлення теми та мети уроку

V. Закріплення вивченого матеріалу:

1. Робота за таблицею

2. Перегляд відео про фразеологізми з наступним обговоренням

3. Завдання  "Дібрати відповідник одним словом"  (усно)                                                              Зарубати на носі -                                                                                                                                                          накивав п'ятами -                                                                                                                                                  як кіт наплакав -                                                                                                                                                 кури не клюють -                                                                                                                                                          як нова копійка -                                                                                                                                  на сьомому небі -                                                                                                                                               набрати в рот води -                                                                                                                                                            робити з мухи слона -                                                                                                     Вавилонське стовпотворіння -                                                                                                                   Ахіллесова п'ята -

4. Завдання " Дібрати фразеологічне порівняння"                                                                             (виконуємо в зошитах і біля дошки)

 Бити як

Упав як

Жити як

 Гризе як

Зник як

Це буде тоді як

 

5. Завдання "Розкрити значення фразеологізмів" (письмово, користуємося підручником   стор. 286-288 "Зі словника фразеологізмів")

 Росте як на дріжджах -

обценьками слова не витягнеш -

схрестити мечі -                                                                                                                                        його мати моїй матері двоюрідна Параска -

вискочив, як Пилип з конопель -

мало каші з’їв -

не наламати дров -

сім п’ятниць на тижні -

 

6. Завдання " Пояснити значення фразеологізмів, дібрати синонімічний ряд з довідки"

( самостійно на картках)

Кинутися навтікача, точити ляси, верзти дурниці

Довідка: накивати п’ятами, теревені правити, дати ходу, язик свербить, молоти дурниці, дати тягу, дати ногам знати, чесати язика, наговорити сім мішків гречаної вовни, плести нісенітниці, взяти ноги на плечі.

 

7. Завдання "До поданих слів дібрати фразеологізми-синоніми" (на дошці)

 Мало —                                                                                                                                                 Мовчати —

Дуже давно —

Тісно —

Багато —

Близько —

8. Виконання вправи 91 стор.39                                                                                                 Словникова робота:  вогонь Прометея - незгасне прагнення до досягнення високої  та благородної мети.

VІ. Підсумок  "Незакінчене речення"                                                                                                                Тема уроку ...                                                                                                                                                           Я дізнався (лася) про ...                                                                                                                                   Мені було цікаво ...                                                                                                                                       VІІ. Домашнє завдання                                                                                                                                     Вправа 93  стор.40

docx
Додав(-ла)
Komar Nadia
Додано
7 грудня 2025
Переглядів
101
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку