Мета: формувати уявлення учнів про особливості росту й розвитку людей; учити пояснювати ці особливості; закріпити навички вимірювання свого зросту і маси тіла та порівняти їх з минулорічними показниками (за допомогою дорослих); виховувати бажання піклуватися про своє здоров'я.
04.09.2014р.
Урок 1 Індивідуальні особливості росту й розвитку учнів
Тема. Індивідуальні особливості росту й розвитку учнів. Практична робота. Вимірювання зросту і маси тіла (за допомогою дорослих)
Мета: формувати уявлення учнів про особливості росту й розвитку людей; учити пояснювати ці особливості; закріпити навички вимірювання свого зросту і маси тіла та порівняти їх з минулорічними показниками (за допомогою дорослих); виховувати бажання піклуватися про своє здоров’я.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
— Ви зростаєте, і ваше тіло змінюється. Це особливо помітно, якщо переглянути фотознімки. Зміни, що відбуваються з вами за літо, помічають однокласники і вчитель, коли ви приходите 1 вересня до школи.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ви дізнаєтеся про особливості росту й розвитку людей.
IV. Вивчення нового матеріалу
1) Робота за фотографіями
— Що сприяє фізичному росту й розвитку?
— Чи можна за зовнішнім виглядом визначити, хто полюбляє спорт, а хто — телевізор і комп’ютер?
— Чи можна за зовнішністю визначити, якого віку дитина?
— Розгляньте фотографії.
— Що роблять діти на уроці фізкультури? Складіть речення. (Відповіді учнів.)
— І дівчатка, і хлопчики весело граються в рухливі ігри, ретельно виконують завдання вчителя на уроках фізкультури. Та серед фізичних вправ є такі, що більше подобаються хлопчикам або, навпаки, — дівчаткам.
2) Робота за малюнками «Спортивний інвентар»
— Розгляньте малюнки.
Картка 1
— Назвіть спортивний інвентар. Поміркуйте, які предмети виберуть дівчатка, а які — хлопчики. У які ігри вони гратимуть?
Висновок: розвиток сповільнюється, коли дитина мало буває на свіжому повітрі, погано харчується, не дотримує режиму дня, часто хворіє. Причинами відставання розвитку дитини виступають шкідливі звички та відсутність фізичного навантаження.
3) Фізкультхвилинка
ТУПОТІЛКА
Туп-туп-туп! Там і тут, Вже до школи діти йдуть. |
(Потупотіти ногами в такт вірша.) |
Не біжать і не кричать, Лиш ніжками тупотять. Хто тихесенько іде, Той ніколи не впаде. |
(«Потупотіти» вказівними пальчиками по столу.) |
А хто дуже побіжить, Може носика побить. |
(Тупотять ніжками швидше.) |
4) Практична робота (домашнє завдання)
Учитель. Фізичний розвиток можна оцінити за масою тіла та зростом.
(Учням пропонується визначити вдома за допомогою батьків зріст і масу свого тіла і порівняти результати вимірювань із табличними.)
Зріст хлопчиків від 7 до 11 років (см)
Вік |
Дуже низький |
Низький |
Нижче серед-нього |
Середній |
Вище сере-днього |
Високий |
Дуже високий |
7 років
|
< 111,0
|
111,0–113,6 |
113,6–116,8
|
116,8 –125,0 |
125,0–128,0 |
128,0–130,6 |
> 130,6 |
8 років
|
< 116,3
|
116,3–119,0 |
119,0–122,1 |
122,1–130,8 |
130,8–134,5 |
134,5–137,0 |
> 137,0 |
9 років
|
< 121,5 |
121,5–124,7 |
124,7–125,6 |
125,6–136,3 |
136,3–140,3 |
140,3–143,0 |
> 143,0 |
10 років
|
< 126,3 |
126,3–129,4 |
129,4–133,0 |
133,0 –142,0 |
142,0–146,7 |
146,7–149,2 |
> 149,2 |
11 років
|
< 131,3 |
131,3–134,5 |
134,5–138,5 |
138,5–148,3 |
148,3–152,9 |
152,9–156,2 |
> 156,2 |
Маса тіла хлопчиків від 7 до 11 років (кг)
Вік |
Дуже низька |
Низька |
Нижче середнього |
Середня |
Вище середнього |
Висока |
Дуже висока |
7 років |
< 18,0 |
18,0 – 19,5 |
19,5 – 21,0 |
21,0 – 25,4 |
25,4 – 28,0 |
28,0 – 30,8 |
> 30,8 |
8 років |
< 20,0 |
20,0 – 21,5 |
21,5 – 23,3 |
23,3 – 28,3 |
28,3 – 31,4 |
31,4 – 35,5 |
> 35,5 |
9 років |
< 21,9 |
21,9 – 23,5 |
23,5 – 25,6 |
25,6 – 31,5 |
31,5 – 35,1 |
35,1 – 39,1 |
> 39,1 |
10 років |
< 23,9 |
23,9 – 25,6 |
25,6 – 28,2 |
28,2 – 35,1 |
35,1 – 39,7 |
39,7 – 44,7 |
> 44,7 |
11 років |
< 26,0 |
26,0 – 28,0 |
28,0 – 31,0 |
31,0 – 39,9 |
39,9 – 44,9 |
44,9 – 51,5 |
> 51,5 |
Зріст дівчаток від 7 до 11 років (см)
Вік
|
Дуже низький |
Низький |
Нижче серед-нього |
Середній |
Вище сере-днього |
Високий |
Дуже високий |
7 років |
< 111,1 |
111,1–113,6 |
113,6–116,9 |
116,9–124,8 |
124,8–128,0 |
128,0–131,3 |
> 131,3 |
8 років |
< 116,5 |
116,5–119,3 |
119,3–123,0 |
123,0–131,0 |
131,0–134,3 |
134,3–137,7 |
> 137,7 |
9 років |
< 122,0 |
122,0–124,8 |
124,8–128,4 |
128,4–137,0 |
137,0–140,5 |
140,5–144,8 |
> 144,8 |
10 років |
< 127,0 |
127,0–130,5 |
130,5–134,3 |
134,3–142,9 |
142,9–146,7 |
146,7–151,0 |
> 151,0 |
11 років |
< 131,8 |
131,8–136,2 |
136,2–140,2 |
140,2–148,8 |
148,8–153,2 |
153,2–157,7 |
> 157,7 |
Маса тіла дівчаток від 7 до 11 років (кг)
Вік
|
Дуже низька |
Низька |
Нижче сере-днього |
Середня |
Вище сере-днього |
Висока |
Дуже висока |
7 років |
< 17,9 |
17,9 – 19,4 |
19,4 – 20,6 |
20,6 – 25,3 |
25,3 – 28,3 |
28,3 – 31,6 |
> 31,6 |
8 років |
< 20,0 |
20,0 – 21,4 |
21,4 – 23,0 |
23,0 – 28,5 |
28,5 – 32,1 |
32,1 – 36,3 |
> 36,3 |
9 років |
< 21,9 |
21,9 – 23,4 |
23,4 – 25,5 |
25,5 – 32,0 |
32,0 – 36,3 |
36,3 – 41,0 |
> 41,0 |
10 років |
< 22,7 |
22,7 – 25,0 |
25,0 – 27,7 |
27,7 – 34,9 |
34,9 – 39,8 |
39,8 – 47,4 |
> 47,4 |
11 років |
< 24,9 |
24,9 – 27,8 |
27,8 – 30,7 |
30,7 – 38,9 |
38,9 – 44,6 |
44,6 – 55,2 |
> 55,2 |
Висновок: зріст і маса відображають фізичний розвиток людини та діагностують рівень її здоров’я. Потрібно знати свій зріст і вагу. Це допоможе визначити позитивні чи негативні зміни, що відбулися у фізичному розвитку.
V. Узагальнення та систематизація отриманих знань
Робота з дидактичним матеріалом
1) Розгляньте малюнки. Розкажіть, що сприяє росту й розвитку людини.
Картка 2
Активний руховий режим
Нормовані фізичні навантаження
Загартовування
Висновок: фізичний розвиток людини залежить насамперед від способу її життя, також спадковості, умов навколишнього середовища і рівня медичного обслуговування. З віком дитини маса і зріст зростають, змінюються пропорції тіла.
2) Розгляньте малюнки. Яких помилок припускаються герої мультфільмів? Надайте їм необхідні поради.
Картка 3
3) Тест «Так чи ні».
Після приходу додому потрібно:
4) Запишіть, чим необхідно займатися, щоб бути здоровим, швидко зростати.
VI. Підсумок уроку
— Як змінюється тіло людини протягом життя?
— Від чого залежать особливості вашого росту і розвитку?
— Які умови сприяють фізичному розвитку дитини?
— Що ви робите, щоб ваш зріст і маса тіла відповідали нормі?
— Які спортивні ігри і заняття полюбляєте?