Урок. Тема:М.Коцюбинського казка "Про двох цапків"

Про матеріал
Ознайомити учнів з казкою М. Коцюбинського, повторити вивчене про звуки і букви; розвивати й удосконалювати якість читання; розвивати пізнавальні та творчі здібності учнів, їх логічне мислення, виховувати дітей бути добрими, чемними, поступливими, поважати один одного.
Перегляд файлу

 М.Коцюбинського казка "Про двох цапків"

Тема. Казка – вигадка, та в ній щось повчальне розумій.

Мета. Ознайомити учнів з казкою М. Коцюбинського, повторити вивчене про звуки і букви; розвивати й удосконалювати якість читання; розвивати пізнавальні та творчі здібності учнів, їх логічне мислення, виховувати дітей бути добрими, чемними, поступливими, поважати один одного.

Обладнання. Казка М. Коцюбинського "Про двох цапків", портрет Коцюбинського, ілюстрації до казки, маски цапків, грамзапис казки.

  1. Організаційний момент.

Треба дружно привітатись: "Добрий день!"
Дружно, весело сказати: "Добрий день!"
Вправо, вліво повернутись: "Добрий день!"
Один одному всміхнутись: "Добрий день!"
Ручками поплескаємо – хлоп-хлоп,
Ніжками потупаємо – топ-топ!

Девіз уроку:

Думати – швидко,

Відповідати – чітко,

Працювати – дружно,

запам'ятовувати – міцно.

  1. Гра «Маска»

— Візьміть люстерка, і, дивлячись на своє обличчя, відтворіть свій настрій.

— Я бачу ваш настрій. У когось радість на обличчі, хтось чимось

здивований, бачу також спокій та смуток. Для того щоб настрій у всіх

дітей став добрим та радісним...

Усміхніться всім навколо:

 Небу, сонцю, квітам, людям.

 І тоді обов'язково

 День тобі веселим буде.

Роботи у нас дуже багато, тож, щоб усе встигну­ти, ви повинні бути:

   уважними;

   розумними;

   зібраними;

   кмітливими.

  1. Мовна розминка.
  1. Звукова зарядка.

Як гелгоче гусеня: га-га-га

Як кує зозуля в лісі: ку-ку, ку-ку.

А ворона аж до хмар на все небо кричить: кар-кар-кар.

Як бджола в саду бринить: дз-дз-дз.

Як в гаю струмок дзвенить: дж-дж-дж.

 

2. Чистомовка

За-за-за - дідова коза .

Зу-зу-зу - я пасу козу. 

Зі-зі-зі - а потім дам їсти козі.

  1. Гра ,,Який склад загубився?”

До групи складів дібрати один і прочитати слова, які утворилися в даному рядку.

Фа   локо, розиво, ре

Те   ра, рба, ртух

Мо  ля, левізор, лефон.

( фара, фарба, фартух;  теля, телевізор, телефон; молоко, морозиво, море)

  • Скласти речення або словосполучення з цими словами.
  1. Скоромовка.

Цап до цапа в гості йшов,

Цап дороги не знайшов.

   Виразне читання скоромовки вголос.

   Читання повільно, трохи швидше.    .

   Читання у різних варіантах.

   Висловіть радість.

   Вам дуже шкода цього цапка.

   Вимовте скоромовку, насміхаючись над цапком.

   А тепер ви дуже розлючені тим, що цап не знайшов дороги.   Пожалійте бідолашного цапка.

  1. «Читання-блискавка»

Швидко,  прочитати слова. Не спіткнутись на слові, яке відрізняється від інших.

  1. Капуста, капуста, пусто, капуста.
  2. Мишка, мишка, кішка, мишка.
  3. Кіт, кит, кіт, кіт.
  4. Поріг, поріг, пиріг, поріг.
  5. Гілка, гілка, білка, гілка.
  6. Хвіст, хвіст, лист, хвіст.
  7. Листок, листок, місток, листок..
  8. Горішки, шишки, горішки.
  9. Пшениця, паляниця, пшениця, пшениця.
  10. Проміння, проміння, проміння, коріння..

 

 

 

 

  1. Актуалізація навчальної діяльності.

Врятує світ краса —

Завжди так говорили.

Тепер врятує світ лиш доброта,

Бо однієї вже краси занадто мало,

Бо стільки всюди зла — людина вже не та!

Тож, люди на землі!

Спішіть добро творити,

Щоб нам не згинути у морі зла

Щоб кожен міг серед краси прожити

У царстві справедливості й добра.

 

  1. Робота над темою уроку.

     1. - Діти, доберіть до слова "добро" слова, що були б йому друзями, та які характерні для казок. (Чуйність,щирість,милосердя,вірність,взаємодопомога...)

- Молодці, а тепер послухаємо казочку про Добро.

Жило-було Добро на землі. А було у нього багато друзів: Щирість, Вірність, Повага... Вони часто ходили у гості до сонця,бо були його промінчиками. Але одного разу сонце заснуло, а промінчики його не змогли розбудити і тому на землі з'явились: Жорстокість, Злість,Зрада, Байдужість...

- От така казочка, але кінець у неї повинні зробити ми з вами. Нам потрібно розбудити сонечко і повернути промінчики. Для цього ми пограємо у гру "Відгадай". Якщо відгадаємо з якої казки уривок, то чорні хмари щезнуть, а з'являться промінчики.

(Вчитель читає уривки з казок, учні відповідають і самі ж повертають промінчики для сонечка. Все робиться на магнітній дошці.)

2. На городі що за черга ? Дід і баба тут стоять.
Тягнуть щось поперед себе і не витягнуть ніяк.
Казку швидко ви впізнайте, всіх героїв пригадайте.

("Ріпка", = 0 - - 0 )

Я руда, низького зросту, хитра я і довгохвоста,
На курей я вельми ласа – в них таке смачненьке м"ясо.
Вовку-брату я сестриця, а зовуть мене ...

(лисиця, - 0 – 0 = 0 )

Хто кругленький і смачненький із віконця скік та скік,
Втік від баби і від діда до лисички на язик ?
Це не зайчик, і не котик, не бичок, не сірий вовк,
Це веселий й хвалькуватий, невгамовний ...

(Колобок, - 0 – 0 - 0 - ).

Довгі ноги, довгий ніс
По болоту ходить скрізь.

( Журавель, - 0 – 0 – 0 =).

    Де ж усі сховались звірі? 
   У якій такій квартирі?
   Дуже тісна, невеличка
   Це чудова... (рукавичка).

  • Переказати казку за малюнками
  • А які ви ще знаєте казки?
  • Хто є автором цих казок?
  1. Фізкультхвилинка
  • Наш цапок піднявсь на кладку,
    Став, як завше, на зарядку.
    Повернувся вліво, вправо,
    Чітко робить вільні вправи.
    От зробив цапок зарядку,
    Та й у річку – бух із кладки.
    Миє вушка, чистить ріжки.
    Кізка каже:"Так, так, так !"
    Фізкультурник цапик наш.

V Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми познайомимося з казкою, яку написав для вас український письменник Михайло Коцюбинський.

Михайло Коцюбинський народився в м. Вінниці у заможній ро­дині. Батьки були чесними, працьовитими, добрими.

У дитинстві Михайлика всі любили. У школі він вчився добре, багато читав книжок, любив квіти, сонце. За це друзі називали його «соняхом». На що він відповідав: «Дійсно я — “сонях”. Люблю со­нячне повітря і, як сонях, тягнуся до сонця». Коли Михайло виріс, став працювати вчителем. З ним було приємно спілкуватися, завжди він приходив на допомогу друзям.

Частину творів, адресованих малим читачам, він написав для власних дітей.

-А з якою казкою ми познайомимося сьогодні ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку

 Загадка: З бородою народився, та ніколи не голився. (Цап).

Настанова на сприйняття казки. ( Дивитися план « Як працювати з казкою?»)

Послухайте уважно і подумайте, яке враження на вас справлять герої казки.

 

  1. Читання казки вчителем.
  2. Бесіда за первинним сприйняттям.
  • Про кого прослухали казку ?
  • Коли ви хвилювались, слухаючи казку ?
  • Чи сподобались цапки ?
  • Якими ви уявили їх ? (Вперті, невиховані, нерозумні, забіяки...).
    1. Словникова робота.

Хоче цапок на інший берег перебратися, а сам не розуміє, що означає слово "перебратися". (Перейти ).

Цапки ступили на кладку, а що воно таке, не знають. (Невеликий місток ).

Кладка вузька, а цапки не розуміють, яка саме. (Неширока ).

Хочуть цапки розминутися, та не знають, що це значить. (Розійтися ).

Поясніть цапкам, що означає слово "заждати"? (Зачекати ).

Діти,  ще раз повторимо ці слова, щоб наші герої їх запам'ятали.

А тепер прочитаємо важкі слова (спочатку повторюють за вчителем, читають самостійно, потім перечитують швидко на одному диханні):

Перейшов

ступили

Попадали

стрілися

Притиснулась

стежечці

Переступила

розминутись

  1. Перечитування казки пошепки .
  • Хто з героїв вам сподобався більше і чому ?
  • (Вчитель роздає дітям, які вибірково читали, різнокольорові карточки. Вони відповідають тільки на те запитання, біля якого квадратик того ж кольору, що й у них карточка.)

 

                   Що хотіли зробити цапки?

 

                  Чому вони не могли розминутися?

 

                    Що сталося з цапками?

 

  1. Читання казки за частинами
  • Які наміри були у цапків ?
  • Яка була кладочка ?
  • Чим закінчилась зустріч ?
  • Діти, як ви думаєте, чи могли цапки розминутись ?

VI. Удосконалення навичок читання

1. Читання «ланцюжком»

2 .Гра «Дочитай речення»

3. Гра «Розвідники»

— Знайдіть і зачитайте слова з різною кількістю звуків і букв.

— Знайдіть і зачитайте слова, які відповідають на питання що робили?

— Знайдіть і зачитайте речення зі словами вузенька, заждати.

4.Гімнастика для очей

Оченята роблять вправи:

Вліво, вправо, вліво, вправо.

Потім вгору, потім вниз

Оченятами дивись!

Водити очима ліворуч-праворуч, угору-вниз протягом

 

  1. Групова робота.

. Маленькі казки багато розуму додають.

Скласти прислів′я

добром За  платять добро

За добро добром платять

Характеристика героїв Уперті розумні мудрі  ввічливі добрі непоступливі  злі погані доброзичливі  уважні  чемні грубі.

  1. Гра « Редактор» Роз'єднай слова.

Ступилиобидвацапкинакладку

  1.    Гра ” Додай слово”

Діти ходили, діти гуляли,

Дружно у парку казку…(шукали)

Може, під кущиком, чи під місточком,

Може, накрилась кленовим…(листочком),

Хлопці гасали, бешкетували.

Що ви? Це казку вони…(догнали).

Казко, постій, гей, озовися

Та не жартуй з нас, в клас…(повернися)

Казка із сонечком в небо злетіла,

Ні нашу казку кізонька…(з’їла).

Та, слава Богу, казка знайшлася

Будем старатись, щоб гарна…(вдалася)

                                                  В. Сухомлинський

  1. Підсумок уроку.
  • Яку казку читали на уроці ?
  • Хто її автор ?
  • То хто ж вам сподобався більше і чому ?
  • Прочитайте хором тему нашого уроку, записану на дошці. Чого нас навчила ця казка ?

(Бути поступливим, розумним, не гарячкувати).

 

 

«Ставтеся до людей так, як би ви хотіли, щоб люди ставилися до вас».

 

Живи, добро звершай

        Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізни від мавпи і від звіра

І запам′ятайте, за кожен свій вчинок , добрий чи не зовсім, обдуманий чи ні , людина несе відповідальність.

  • Діти, наш урок підходить до кінця. Тепер ви знаєте, як потрапити в казку

По-перше: читати. Під шелест сторінок ви опинитесь у казковому світі. По-друге: малювати. Коли ви малюєте казку, олівець і фарба оживають. А ще  потрапити до казки можна сидячи перед екраном телевізора. Бо там казка живе і дихає.

          Отож, читайте, малюйте і дивіться.

                                 Казку нам пора кінчати,

                                 Що лишається сказати?

                                 Мабуть, всім вам зрозуміло

                                 Що читати треба вміло.

                                 Бо казки-найкраще діло!

                                 В них багато є добра.

                                 Тож читайте, дітвора.

 

Маленькі казки багато розуму додають.

Легко казка кажеться, та нелегко діло робиться.

Казки маленькі, а розуму в них багато.

Казка мовить просто, а розуму в ній багато.

От і казочці кінець, пішла баба у танець,
А за нею горобець викрутасом,
Вихилясом, молодець, горобець!

І ви, дітки, теж молодці!

 

А щоб ви полюбляли читати ще більше, сьогодні ви отримуєте книжечку із Казочкою

 

 

 

 

http://inna.moy.su/2/0812/smile1.PNG

-  працював ефективно, творчо, активно;

http://inna.moy.su/2/0812/smile2.PNG

-  старався

http://inna.moy.su/2/0812/smile3.PNG

- працював нижче своїх можливостей


Гра «Редактор».    
 

    Хто був уважний, читаючи казку, той легко впізнає слова. Слайд№4

В..вк (вовк) з..в..в (завив) гр..б..м (грубим) г..л..с..м (голосом).

docx
Додано
27 грудня 2022
Переглядів
1976
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку