Тема: Оцтова кислота(етанова),її молекулярна, структурна формули. Фізичні та хімічні властивості. Функціональна карбоксильна група.
Мета уроку:
Тип уроку: засвоєння знань.
Основні поняття і терміни: етанова(оцтова) кислота, карбоксильна група.
Методи та техніки: робота в групах, інструктаж, лабораторні досліди, byod, демонстрація, складання схеми.
Наочність: таблиця - правила техніки безпеки, саморобні картки для схеми, збірник задач з органічної хімії М. М. Савчин, інтерактивна дошка.
Обладнання та матеріали: оцтова кислота, вода, фенолфталеїн, лакмус, метиловий оранжевий, магнієва стружка, гідрогенкарбонат натрію( харчова сода), пробіркотримач, штатив з пробірками, скляний кристалізатор, шпатель, скляна палочка для перемішування.
1. Організація класу(2 хв.).
За ред. М. М. Савчин,- Львів: 2004.-192с.
Ви вже вивчали різні речовини з розділу органічна хімія. А чи зустрічалися ви з якимись з них у побуті, прошу мені пригадати. Допомогти школярам пригадати про застосування метану для опалювання приміщень, використання поліетиленових матеріалів, використання етилового спирту і гліцеролу.
Сьогодні ми розпочинаємо вивчення цікавої сполуки - оцтової (етанової) кислоти. Цю речовину можна і похвалити і засудити, адже без неї не обходиться майже ніяке консервування вдома та випікання смачних тортів та тістечок. І разом з тим, ця речовина, як і будь-яка кислота, шкідливо діє на шлунок та кишечник. Отже, як сказав Пауло Коельйо, видатний бразильський письменник, - візьміть на озброєння увагу та терпіння, і розпочнемо нашу дослідницьку роботу.
Оцтова або етанова кислота належить до оксигеновмісних органічних сполук і є представником насичених одноосновних карбонових кислот. Загальною формулою карбонових кислот є R - СООН в якій R - це радикал насиченого вуглеводню, а СООН - карбоксильна група, яка є функціональною групою органічних кислот. Молекула оцтової кислоти, складається з радикалу СН3 та карбоксильної групи. Молекулярна формула етанової кислоти СН3СООН. А структурна:
Н О
| ||
Н - С – С – О - Н
|
Н
Запропонувати учням скласти електронну формулу етанової кислоти.
В молекулі оцтової кислоти між атомами Карбону наявний одинарний зв'язок, а назва підкреслює що молекула кислоти має 2 атоми Карбону - один міститься в радикалі, а другий входить до складу карбоксильної групи. Назва карбонових кислот утворюється від назви відповідного насиченого вуглеводню з додаванням суфікса -ова- та слова «кислота».
Давайте перевіримо вашу кмітливість і увагу: я буду перечислювати назви кислот, а ви скажете, скільки атомів Карбону є в складі названої мною кислоти. Наприклад: бутанова, пропанова, гексанова, етанова, пентанова, гептанова, метанова, октанова.
За професійними уподобаннями поділяю школярів на 4 групи:
Даю кожній групі завдання і проводжу інструктаж з техніки безпеки при роботі з кислотами, з скляним посудом.
Група - «Кулінари» - на основі особистого досвіду, матеріалу підручника(ст.174) та інтернет – пошуку у телефонах підготувати усне повідомлення про застосування оцтової кислоти. Провести дослід: дія оцтової кислоти на харчову соду(NaНСО3). Записати рівняння реакції, вказати назву газу, що виділяється.
Група - «Медики» провести дослід №2: дія оцтової кислоти на білок курячого яйця. Наголосити, що білок курячого яйця за будовою схожий на будову білка одношарового епітелію, що вистилає порожнину травного тракту. Група спостерігає згортання білка і робить висновок про негативну дію гострих, заправлених оцтом, консервацій на травну систему людини.
Група - «Математики» - Задача: обчислити масові частки елементів в етановій кислоті. Обчисліть скільки грамів 100%-вої оцтової кислоти потрібно прилити до 180-ти мл води, щоб отримати розчин з масовою часткою кислоти - 10%.
Група - «Хіміки» - Описати фізичні властивості етанової кислоти та провести дослід - дія оцтової кислоти на Mg і індикатори. Проаналізувати результати досліду і зробити висновок, що етанова кислота має деякі властивості, подібні до мінеральних кислот.
5. Виконання поставлених завдань.
1.Група - «Кулінари» . Дослід 1. У пробірку насипати приблизно 0,5 г харчової соди (NaНСО3) і долити поступово 0,5 – 1 мл етанової кислоти: спостерігаємо виділення газу (СО2).
NaНСО3 + СН3СООН = CH3COONa + СО2↑ + Н2О
Нагадати, що кислоти взаємодіють з солями слабших від себе кислот. Отже, етанова кислота сильніша від карбонатної.
З .Група«Математики» СН3СООН
Аг (Е)*n
W(E) = ----------------- * 100%
Мг(сполук) Мг (СН3СООН)= 12+3+12+16+16+1=60
Аг (O)*2
W(O) = ----------------- * 100%
М( CH3COOH)
W (О)=54% ; W(H)= 6%.
m(речовини)
W = --------------------- * 100%
m(розчину)
W=10%
m(р-ну)=180+х
m(реч.)= х
Підставивши дані у формулу, здійснюємо математичні перетворення і отримуємо відповідь: маса потрібної оцтової кислоти складає - 20грам.
4. Група «Хіміки»
Описати фізичні властивості оцтової кислоти :
Дослід 3. Дія оцтової кислоти на магній. На дно пробірки насипаємо кілька магнієвих ошурків і доливаємо до них 1 — 2 мл етанової кислоти. Спостерігаємо взаємодію з виділенням газу.
Mg + 2CH3COOH = (CH3COO)2 Mg + H2
Порівняємо етанову та хлоридну кислоти. З хлоридною магній взаємодіє активніше. Дія на індикатори аналогічна
Узагальнення і систематизація знань.
Складання схеми:
На дошці кольоровими крейдами школярі записують формулу етанової кислоти. Від формули відходять стрілки в різні сторони дошки, де записують ключові слова які характеризують фізичні властивості оцтової кислоти, її дію на організм людини, деякі галузі застосування. Додаткову інформацію учні шукають в інтернеті на власних телефонах чи планшетах.
Різкий запах, рідина,прозора
↑
Консервація,випічка ← СН3СООН →добре розчинна у воді
↓
Порушує будову і роботу ШКТ
Повідомлення домашнього завдання: §27, ст.179, питання 1- 3, задача 5 -
письмово.
б