Урок. Тема :Однокореневіслова і слова з однаковими за звучанням і написанням частинами. Однокореневі слова і форми одного слова.

Про матеріал
Урок з української мови на тему: "Однокореневі/споріднені слова і слова з однаковими за звучанням і написанням частинами. Однокореневі/споріднені слова і форми одного слова. Утворення слів за допомогою суфіксів і префіксів. Мова твору." за інтегрованим освітнім проєктом розроблени пвд керівництвом А.Д.Цимбаларцу "Світ чекає крилатих"
Перегляд файлу

Тема. Однокореневі/споріднені слова і слова з однаковими за звучанням і написанням частинами.  Однокореневі/споріднені слова і форми одного слова. Утворення слів за допомогою суфіксів і префіксів. Мова твору.

 Мета. Навчати учнів  розрізняти форми слова та спільнокореневі слова, добирати спільнокореневі слова й утворювати форми слова, виділяти їх із тексту, розкрити учням  багатозначність слова «корінь», сприяти усвідомленню  поняття про спільну частину слів – корінь.

Розвивати культуру зв’язного мовлення учнів, логічне мислення, увагу, пам’ять, спостережливість;  уміння порівнювати, аналізувати й узагальнювати поданий мовний  матеріал.

        Обладнання: журнал «Світ чекає крилатих» №13, картки для групової роботи , презентація проєкту ,кольорові олівці,клей.

 

Хід уроку

I.Організація класу

Сьогодні до нас на урок завітало сонечко . Поверніться до свого товариша і подаруйте йому тепло своєї посмішки,  побажайте успіхів на уроці.  

II.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте, які однокореневі слова дібрали до даних

III Актуалізація опорних знань

1.Гра « Так чи ні»

  1. Основа слова – це частина слова із закінченням ( ні, без закінчення)
  2. Суфікс – значуща частина слова , що стоїть після кореня (так)
  3. За допомогою кореня утворюються нові слова (ні)
  4. Префікс – частина слова, що стоїть після кореня (Ні)

2.Хвилинка каліграфії

Пальчикова гімнастика  перед початком письма.

Сс сн ні іг Сніг

 Дібрати і записати спільнокореневі слова ( хлопчики)

 Записати форми цього слова (дівчатка)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

 Ми знаємо,що головною частиною слова є корінь. Що виникає у вашій уяві, коли ви чуєте це слово? (Корінь дерева, корінь слова, корінь рівняння, корінь зуба)

Тож слово корінь однозначне чи багатозначне?

 «Асоціативний кущ»

Дерево                Зуб

              Корінь            рівняння

Рослина             слово

Тож слово корінь однозначне чи багатозначне?

І саме про корінь слова ми сьогодні будемо говорити на уроці.

Чи всі слова з однаковим коренем будуть спільнокореневими?

(Спільнокореневі слова пов’язані спільним лексичним значенням)

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1.Робота з журналом (вправа 3,ст.13)

Закресліть у кожному ряді «зайве» слово; поясніть свій вибір; доповніть ряди 1-2 словами.

Муза, музика, музикувати, музичний, музей

Інструмент, інструменти, інструментальний

Танго, танець, танцюрист, танцювати

Ритм, такт, ритміка, ритмічний, ритмізує

Римувати, рима, римлянин, римований 

2.Гра «Четвертий зайвий»(усно)

1.Сова, совеня,совок,совиний.

2. Син, синок,синій,синівський,

3.Літо, літак, літечко,літній.

3.Словниковий калейдоскоп (робота по рядах)

 Із групи слів, записаних на картці, виберіть:

1-й ряд — слова з коренем «спів»;

2-й ряд — слова з коренем «вод»;

3-й  ряд — слова з коренем «муз»;

Співати, підводний, музика, водичка, спів, вода, музикант, наспівувати, музей, співак, спав, музичний, водив, співачка, во­дяний.

4.Робота в групах « Утвори слово»

З частин слова (префікс,корінь, суфікс,закінчення) утворити слова

1 група : роз- ,під-, голос, аптек-, дуб, -ок-, -ар-, -ок-,- н-,-ник,-ий, -и.

(голосок,розголос,аптекар,піддубник,дубок голосний)

2 група:пере-, під-, до-, при-, ліс, буд, літ, -ок-, -ов-, -ак-, -ник-, -а.

(перелісок,лісок,будова,перебудова,літак, приліт,підлісок, лісник)

3 група: під-, ви-, при-, пере-,біг, дуб, хід, -ник-, -н-, -а, -ий.

(підбіг, бігла, прибігла,вибігла, піддубник, перехід, вихід,прихід)

5.Самостійна робота.

Записати і розібрати слова за будовою.

Лісок,прибіг, зимовий, кіноактор.

Чи всі слова змогли розібрати? Яке слово викликало сумнів?(кіноактор)

Робота з журналом, вправа 4,ст.15.

Вправа 5,ст. 15

Вправа 6, ст. 15

Дійсно , в нашій мові є багато слів з двома коренями. Наприклад:

Пароплав, паровоз, лісовоз, кашовар, синьоокий, століття, тисячоліття,носоріг,чорнозем, зорепад та інші.

6.Робота в групах « Утвори слово»

Водо - лаз, спад, провід, мірка

Бібліо - тека

Радіо – станція, передача,хвиля

Електро – станція, мотор, пилка, живлення

Авто – станція, мобіль, страда, колона, цмстерна

Вело - сипед, спорт, гонка, трек

Лісо – смуга, руб

Само – кат, вар,

Відео – карта, репортаж, ролик, файл

V. Підсумок уроку.

Рефлексія. «Незакінчене речення».

1. На мій погляд, складним на уроці було... 

 2. Легким для мене сьогодні здалося…

 3. Сьогодні на уроці я навчився…  

4. Я працював(ла) на уроці… 

5. Я отримав (ла) задоволення від… (Мені найбільше сподобалося…)

 

VI. Домашнє завдання

Вправа 7,ст. 15.

прочитайте речення і підкресліть слова з двома коренями; запишіть по 1 слову з кожним з цих коренів.

Подивіться за 4-хвилинний фільм 11-річного Ярослава Багна «Ти чуєш?», який отримав приз глядацьких симпатій на «ЧілдренКіноФесті» та   побудуйте кілька речень за власними враженнями.

docx
Додано
17 січня 2022
Переглядів
4408
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку