Урок Тема: «Панчатантра» – перша у світі фольклорна збірка, книга про основи житейської мудрості.

Про матеріал
Урок для 6 класу. Тема: «Панчатантра» – перша у світі фольклорна збірка, книга про основи житейської мудрості.
Перегляд файлу

Урок №4. Жанрова специфіка фольклорної та літературної казки. Різновиди казок (про тварин, чарівні, соціально-побутові), їх характерні ознаки

 

Мета:

      ознайомити і допомогти учням усвідомити жанрову специфіку народної  та літературної казки, навчити розрізняти види казок, їх характерні ознаки;

      розвивати образне та логічне мислення, навички роботи з підручником,

      на основі гуманістичного змісту казок сприяти вихованню кращих людських якостей, любові до книги.

 

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, урок-подорож

Обладнання: підручник, збірки казок, ілюстрації до них, «чарівна скринька», лист від феї, «маршрутний лист», веселий кросворд, конверти із домашнім завданням.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку

Слово учителя

 Мабуть, не секрет, коли я скажу, що у більшості дітей і, навіть, дорослих, улюбленим жанром фольклору є казка. Їх створювали у сиву давнину талановиті оповідачі з народу й передавали з покоління в покоління, а потім цю естафету підхопили письменники й продовжували дивувати світ захопливими літературними казками. Люблять казки і наші сучасники. Адже кого не приваблює те, що добрі, працьовиті, справедливі герої отримують нагороду, а злі, бездушні, несправедливі – покарання? Хто не прагне помріяти про дива, які створюють люди, зазирнути в далеке майбутнє!

 Адже багато з того, що нафантазували в казках, здійснилося, хоча, можливо, і не в такій формі. Згадаймо про чоботи-скороходи, килим-літак – тепер це різні види транспорту; дзеркальце, в якому видно все, що робиться у світі, - телевізори й комп’ютери. Сьогодні ми й поговоримо про казки, їх види, спробуємо визначити характерні ознаки та особливості, а допоможе нам ось цей лист.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

-          Бесіда

-          Які казки ви читали? Про що чи про кого розповідається в казках? Яка ваша улюблена казка, улюблений герой? Чому? Чого навчає казка?

 

  1. «Навчаючи – учуся»

Учні об’єднуються у пари і опрацьовують теоретичний матеріал підручника. Пари самостійно опрацьовують статті, а потім знайомлять своїх однокласників із їх змістом.

 

  1. Практична робота

Колективно створюється схема «Народна казка та її різновиди»

 

І пара – «Народна казка»,

ІІ пара – «Казки про тварин», «Курочка Ряба»

ІІІ пара – «Чарівні казки», «Василина Премудра»

ІV – «Соціально-побутові казки». «Язиката Хвеська»

 

Словникова робота

Казка (народна) —nрозповідний народно-поетичний твір про вигадані події, вигаданих осіб, іноді за участю фантастичних сил. Їх особливістю є відсутність особи автора. Народні казки — це витвір усього суспільства.

 

Літературна казка – це казка, написана письменником.

 

Алегорія – це художній засіб, коли ознаки одного образу передаються за допомогою іншого.

Казки про тварин вважаються найдавнішими, адже раніше люди жили серед природи і їхнє існування часто залежало від вдалого чи невдалого полювання на диких звірів. Тварин навіть обожнювали, складали про них легенди й казки. Звірі в казках уособлювали людські риси характеру.

Лисиця – (хитра),

Вовк – (жорстокий),

Заєць – (боягузливий),

Осел – (упертий).

 

 

Антитеза - це протиставлення понять, якостей, явищ у художньому стилі. У казках часто відбувається протиставлення: добро – зло, бідність – багатство, вірність – зрада і т.п. Це є спеціальним художнім прийомом.

У казках часто відбувається протиставлення: добро – зло, бідність – багатство, вірність – зрада і т.п. Це є спеціальним художнім прийомом.

 

 

Характерні ознаки казки:
• походження та поширення в усній формі;
• розповідна форма;
• вигаданість;
• умовність зображуваних подій і героїв;
• боротьба добра і зла з обов’язковою перемогою добра;
• чітка побудова;
• послідовність розвитку подій;
• утілення народних уявлень та ідеалів;
• традиційні художні засоби;

  1. Слово вчителя

-          Як ви знаєте, казки складалися в народі не лише для розваги слухачів, а й для їхнього виховання. Фантастичні розповіді передавалися з покоління в покоління, переінакшувалися, доповнювалися. З часом вони могли загубитися, забутися.

-          Хто допоміг донести до наших часів цей неоціненний скарб? (Фольклорости, збирачі фольклору)

-          Потім казками зацікавилися й інші письменники, стали писати свої власні казкові твори.

 

ІV. - V. Закріплення знань, умінь і навичок

     1. Веселий кросворд

По вертикалі

  1. Скільки місяців було в казці, в якій дівчинка пішла за велінням мачухи до зимового лісу за підсніжниками і дійсно принесла їх. (Дванадцять)
  2. Хитрий і спритний герой утік від усіх, тільки не від Лисиці. (Колобок)
  3. Місто, в якому звірі створили музичну групу і перемогли ворогів. (Бремен)
  4.  Яким земноводним ставала царівна, коли вдягала зелену шкірку? (Жаба)
  5.  Овоч виріс дуже великим, і, щоб його вирвати, довелося скликати всю родину. (Ріпка)
  6. Дівчинка, що загубила на королівському балу черевичок, за яким потім її і знайшли. (Попелюшка)

По горизонталі

  1. Хлопчик, який мав довгий дерев’яний ніс. (Буратіно)
  2. Курочка, яка знесла золоте яєчко. (Ряба)
  3. Птах із довгим дзьобом, який ходив до Лисиці на обід, але так і залишився голодним. (Журавель)
  4. Чоловічок середніх літ, що мав моторчик і пропелер. (Карлсон)
  5. Царівна, яка весь час плакала, і ніхто не міг її втішити. (Несміяна)

 

 

 

 

 

 

 

 

Д

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

в

 

 

 

К

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Б

у

р

а

т

і

н

о

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

р

 

 

н

 

 

 

л

 

 

П

 

 

 

 

 

 

 

е

 

 

а

 

 

 

о

 

 

о

 

 

 

 

 

 

 

м

 

 

д

 

Р

я

б

а

 

п

 

 

 

 

 

 

 

е

 

 

ц

 

і

 

о

 

 

е

 

 

 

 

 

 

 

н

 

 

я

 

п

 

К

а

р

л

с

о

н

 

 

 

 

 

 

 

т

 

к

 

 

 

 

ю

 

 

 

Ж

у

р

а

в

е

л

ь

 

а

 

 

 

 

ш

 

 

 

а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

к

 

 

 

б

 

 

 

 

 

 

Н

е

с

м

і

я

н

а

 

 

 

а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Оцінювання

 

VІ. Домашнє завдання

- Наша подорож добігла кінцевої зупинки. Всі старанно працювали і тому фея виявила бажання приготувати для вас сюрприз. Зараз усі уважно подивіться під свої парти – там ви і знайдете конверт із…  домашнім завданням.

 

Домашнє завдання

 

 Написати 3-5 речень про свою улюблену казку  ( чим сподобалася і запам’яталася), вивчити конспект із зошита.


doc
Додано
21 січня
Переглядів
34
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку