Урок
ТЕМА: Сонце і Місяць: характеристики, дослідження, вплив на
Землю. Сонце і здоров’я людини Проведення спостережень за Сонцем і
Місяцем
Мета уроку:
формування ключових компетентностей: соціальна та громадянська
компетентності; спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами;
уміння вчитися впродовж життя; математична компетентність; інформаційноцифрова компетентність
формування предметних компетентностей: порівнює інформацію про
Землю, Сонце, Місяць, пояснює вплив Сонця на здоров’я людини, значення для
людини вміння
Тип уроку: формування компетентностей
Форми роботи: фронтальна бесіда, групова робота.
Методи та прийоми:
1). Пояснювально-ілюстративні (інформаційно-рецептивні): бесіда,
розповідь, бліц-опитування, презентація.
2). Репродуктивні: робота з підручником, картами, зошитами, складання
пазлів, порівняння, тести.
3). Проблемно-пошукові: дослідження, повідомлення учнів з додаткових
джерел
Внутрішньопредметні і міжпредметні зв’язки: історія, біологія, фізика,
географія
Обладнання: схеми, малюнки, таблиці, м\м дошка, підручник, зошит
Реалізація НЛ: громадянська відповідальність, екологічна безпека і сталий
розвиток (формування в учнів соціальної активності, відповідальності та екологічної
свідомості), підприємливість і фінансова грамотність, здоров'я і безпека.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Букет настрою
Який букет ви візьмете сьогодні з уроку, чому?
ІІ. Актуалізація опорних знань
Прийом «Доповни речення»
Сонячна система — це частина Галактики___________(Чумацький Шлях).
Навколо Сонця____________(обертаються) різні___ (небесні) тіла. Час, протягом якого планети здійснюють оберт навколо _____________(Сонця),
називається____________(рік). Чим далі розташована планета від Сонця, тим
тривалість року на ній ___________(довша). Планета Земля має
форму__________(кулі). Землю перетинає горизонтальна уявна
лінія____________(екватор). Екватор поділяє Землю на_________(дві)
півкулі_______________(Північну та Південну). Через центр Землі
та______(полюси) проходить уявна лінія____________(вісь).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Місяць — природний супутник Землі
На нічному зоряному небі ми звикли бачити Місяць. Тож познайомимось
ближче з цим загадковим небесним тілом.
Місяць — найближче до Землі небесне тіло.
З усіх небесних тіл Місяць досліджений найкраще. Місяць — єдиний природний
супутник Землі. Його називають природним супутником, оскільки він створений
природою і рухається навколо Землі. Природні супутники є і в інших планет,
наприклад, в Юпітера їх 14.
Робота з підручником стор. 134
Відомо, що природний супутник Землі має кулясту форму. Від нашої планети
Місяць перебуває на відстані приблизно у 400 разів меншій, ніж Сонце. Порівняно
із Землею маса Місяця менша приблизно у 81 раз, радіус менший майже у 3,7
раза.
Ніч і день на Місяці тривають приблизно по 15 земних діб. Тобто доба на
Місяці дорівнює 720 годин (порівняй з добою на Землі). Середня відстань від
Місяця до Землі — 384 тис. км. Літак, який має швидкість І 000 км/год, міг би при
безперервному польоті досягти Місяця за 16 діб. Сучасні космічні кораблі
досягають поверхні Місяця за 15 — 18 год. Один оберт навколо Землі Місяць
робить за 29,5 земної доби (708 год). За цей самий час він робить один оберт
навколо своєї осі. Оскільки час обертання Місяця навколо своєї осі й час руху
навколо Землі збігаються, то до Землі він завжди повернутий тільки одним боком,
а інший бік ми спостерігати не можемо.
Дидактична гра «Павучок»
Місяць
Не має атмосфери Освітлюється Сонцем по різному
Єдиний природний супутник Землі Із Землі видно лише одну півкулю
Якщо на нього падає тінь від Землі – це затемнення
На поверхні має кратери
Єдине космічне тіло, на яке висаджувались люди
Найближче до Землі космічне тіло
Через відсутність навколо Місяця повітряної оболонки, подібної до тієї, що
має Земля, вдень його поверхня нагрівається до +130 °С, а вночі охолоджується до -160-170 °С.
Сам Місяць не випромінює світла, але сонячні промені відбиваються від його
поверхні, ніби від поверхні дзеркала. Тому він світить відбитим світлом Сонця. Цікаво те, що Місяць завжди повернений до Землі одним боком.
Як Місяць впливає на Землю?
Під впливом Місяця рівень води в морях і океанах щодоби періодично то
підвищується, то понижується. Цим пояснюються так звані припливи і відпливи.
Помічено, що у період від молодика до повного Місяця людина більш
активна, енергійна. А у період від повного Місяця до останньої фази Місяця
активність зменшується, більше проявляється втома. У дні повного Місяця деякі
люди стають більш знервованими, сварливими. Тому вважається, що Місяць, а
точніше зміни його фаз, впливають і на людину.
Яке ж значення має Сонце для життя на Землі? У нас гарне сонечко, ми будемо називати значення, і малювати йому промінчики.
Отже ,Сонце єдине джерело світла і тепла
Сонце – джерело світла і тепла на Землі. Саме завдяки Сонцю існують
рослинний і тваринний світи, завдяки Сонцю відбувається кругообіг води в
природі. Повітрям без кисню живі істоти дихати не можуть . Виробляти кисень можуть тільки рослини. Але рослини це можуть робити на світлі, лише вдень.
Отже, якби не Сонце, то рослини, прозвані зеленими легенями планети, перестали б збагачувати атмосферу киснем. Зрештою, якби не Сонце, то Землю враз би скував жахливий космічний холод. Багато залежить від цієї денної зірки: і вітри, і погода, й існування морських течій. Завдяки сонячному світлу і теплу людина пізнає навколишній світ, комфортно себе почуває , вирощує рослини, доглядає за рослинами, виконує різну роботу, милується природою і отримує задоволення від життя.
Робота з підручником стор. 133
Давайте підсумуємо свої спостереження.
Сонце-це джерело……( світла і тепла)
А ще Сонце дає …….( життя)
Сонце – це …… ( зірка)
Сонце –це ……… (газова куля)
V. Закріплення вивченого матеріалу
Дидактична гра «Доповни речення»
Місяць — це природний____________(супутник) Землі.
Він має форму__________(кулі).
Місяць світить___________(відбитим) від_____________(Сонця) світлом.
З усіх небесних________(тіл) його______________(досліджено) найкраще.
Він обертається навколо __________(своєї осі), тільки
значно_________(повільніше),
ніж Земля, та навколо_________(Землі).
VІ. Домашнє завдання
VІ. Підбиття підсумків уроку
На кошику пропонується коротко написати все вивчене під час уроку. Через певний час учитель зупиняє гру і просить представників груп зачитати записане.
Переможцем виявиться та група, у якої більше записано термінів