Урок фізики у 7 класі
Сполучені посудини
Тема уроку. Сполучені посудини.
Мета уроку:
освітня –створити умови для сприйняття наукових знань про сполучені посудини, їх принцип дії та практичне застосування в техніці;
розвиваюча – сприяти розвитку творчої (уміння аналізувати і зіставляти об’єкти, що вивчаються), інформаційної (уміння створювати міні-проекти), самоосвітньої (уміння самостійно вибудовувати логічні ланцюжки з фізичних понять), комунікативної (розвиток монологічного мовлення) компетенцій;
виховна – сприяти вихованню полікультурної (розуміння ролі науки в житті людини) та соціальної (виконувати правила роботи в групі) компетенцій.
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.
Форми: фронтальна, індивідуальна, групова.
Методи навчання: інтерактивні, наочно-ілюстративні, проблемне викладання, метод проектів.
Урок з використанням ППЗ «Фізика 8» ПП «Контур плюс».
. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА УРОКУ (1 хв)
Вітання, фіксація відсутніх, готовність до уроку, план роботи на уроці.
. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ (4 хв)
Вчитель: Ми продовжуємо вивчення теми «Тиск рідин»
1)Хто і з якою метою провів даний дослід?
2) Який тиск діє на водолазів?
На слайді представлений малюнок з дослідом Б.Паскаля
Продовж речення:
. МОТИВАЦІЯ (2 хв)
З уроків географії вам відомо, що гідросфера займає 71% поверхні Землі.
Сьогодні ми повинні знайти відповідь на питання:
Проблемне питання. Чому однаковий рівень морів і океанів?
Вчитель: Сьогодні на уроці ми вивчаємо нову тему.
Оголошується тема уроку, мета.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ (14 хв)
Пояснення нового матеріалу:
Наукове відкриття властивостей сполучених посудин датується 1586 р., описані голландським ученим-інженером Сімоном Стевіном. Але ці властивості були відомі ще в стародавній Греції та в античному Римі, де велося будівництво водопроводів, водоочисних споруд, фонтанів, купалень, спеціальних акваріумів для розведення морських і річкових риб, а також будівництво каналів водовідведень.
Сполучені посудини ми зустрічаємо щодня.
Питання: Що спільного у цих предметах?
На слайді фонтан, водонапірна башта, шлюз, чайник, лійка.
Отже, що таке сполучені посудини?
Висновок: Сполученими посудинами називають посудини, в нижній частині з’єднані між собою.
Анімація «Тиск рідин».
Із сполученими посудинами можна виконати простий дослід. Візьмемо дві скляні посудини, сполучені гумовою трубкою. Анімація «Сполучені посудини».
Питання: Що відбудеться, якщо одну з трубок підняти?
Що відбудеться, якщо одну з трубок опустити?
Що відбудеться, якщо одну з трубок нахилити?
Висновок: Однорідна рідина в сполучених посудинах встановлюється на одному рівні.
Питання: Як поведеться рідина в сполучених посудинах різної форми?
Анімація «Сполучені посудини різної форми».
Висновок : в посудинах різної форми поверхні однорідної рідини встановлюються на одному рівні.
Тиски в лівому та правому колінах рівні де
Тоді
Питання: Що відбуватиметься в сполучених посудинах якщо рідини в колінах будуть різнорідними?
Висновок: У посудинах з різнорідними рідинами, які не змішуються, висота стовпів, нижче в тому коліні, у якого густина рідини більша.
Застосування властивостей сполучених посудин в побуті та техніці.
Анімація «Артезіанський колодязь»
Анімація «Гідравлічний прес»
Анімація «Шлюз»
V. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ (5 хв)
Питання 1. Що відбудеться, якщо відкрити кран?
Рідина однорідна, температура різна.
Питання 2. Як, використовуючи сполучені посудини, намітити на стіні
горизонтальну лінію?
Питання 3. Чому відвідні труби раковини мають колінчату форму?
V. ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ (5 хв)
Задача: До лівого коліна U-образної трубки, в яку заздалегідь налита вода, доливають машинне масло. Висоти рідин встановилися з різницею 2 см. Яка висота стовпчика масла?
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ (10 хв)
Робота в групах та індивідуальне тестування з теми уроку.
Перед початком уроком учені отримали кольорові фішки з номерами:
План:
Відповідь на проблемне питання: Чому однаковий рівень морів і океанів?
V. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ (2 хв)
На уроці:
я дізнався...
я зрозумів...
мені сподобалося...
Х. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (2 хв)
Опрацювати § 32-33, відповісти на питання, вправа 18 (1, 2, 3*)
Додаткове: накреслити схему фонтана для парку або вашого двору, пояснити його дію; сконструювати келих Піфагора.