Українська література. 8 клас
Тема. В.Сосюра. «Любіть Україну» - патріотичний пафос вірша. Пейзажні мотиви поезії «Осінь» Образотворчі засоби поезій.
Мета: ознайомити учнів з поняттями патріотична та пейзажна лірика; опрацювати ідейно-художній зміст поезі «Любіть Україну», «Осінь»; розвивати пам'ять, логічне та образне мислення, уяву, спостережливість, вміння виразно і вдумливо читати твір, висловлювати власні думки, робити висновки; виховувати повагу до щирого почуття –патріотизм.
Цілі.
Учні знатимуть: зміст творів; провідні риси характеру ліричного героя; визначення понять «патріотична лірика», «пейзажна лірика».
Учні вмітимуть: виразно, вдумливо читати твір; робити ідейно-художній аналіз поезії; висловлювати власні думки з приводу прочитаного; робити висновки; визначити своє ставлення до почуття – патріотизм
Тип уроку. Урок формування і засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет В.М.Сосюри, підручник,
Методи, форми і прийоми роботи: «Передбачення», «Випереджувальне завдання», ,«Запитайлик – Відповідайлик», енциклопедична хвилинка, евристична бесіда, «Проблемне питання», робота в групах, робота з текстом, робота в парах, «Мікрофон», словесне малювання, «Незакінчене речення».
Оформлення дошки: портрет В. Сосюри, вислів П. Твердослава, таблиця самооцінки, цілі, «Передбачення»
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку
- Доброго дня! Сідайте. Чи всі готові до уроку і мають піднесений настрій? (Відповіді)
- Хто має не дуже гарний настрій, подивіться у вікно. Там вирує життя: світить сонечко, співають птахи. Хай у вашому настрої теж відбудуться зміни, хай запанує радість.
2. Актуалізація суб’єктивного досвіду і опорних знань.
- Яким чином природа впливає на внутрішній світ людини?
- А на ваш?
Чи можна сказати, що однією з рис патріота є любов до рідної природи?
Відповіді
Передбачення: «Я думаю, що на уроці ми…,
урок буде цікавим, тому що…»
ІІ. Цілевизначення і планування.
1. Повідомлення теми і мети.
- Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати творчість В.Сосюри і ознайомимось із його поезією «Любіть Україну», «Осінь» (Розкриваю дошку).
Запис до зошитів числа, теми уроку.
2. Формулювання цілей уроку.
- Подумайте, яких же результатів ви хочете досягти на сьогоднішньому уроці. І свої цілі запишіть до зошитів.
(Учні ставлять цілі за бажанням озвучують). 2-3уч.
Мої цілі на дошці: (Озвучую)
Перевірка виконання домашнього завдання
- Хто нагадає домашнє завдання?
- Чи всі виконали завдання? Перевіримо.
«Запитайлик – Відповідайлик»
Одні учні зачитують запитання, а інші відповідають.
Зачитують лист-подяку автору вивченої поезії.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
- Ми продовжимо працювати над поезіями В.Сосюри
1. Робота зі змістом поезії «Любіть Україну»
«Передбачення»: « Про що може йти мова у вірші з такою назвою?»
Виразне читання вірша вчителем.
З’ясування емоційного враження від твору.
- А що ви відчули, почувши поезію?
- А які питання у вас виникли?
- Які почуття виявив автор?
- Чи справдилось передбачення?
Поет часто потерпав за свої вірші. Вірш «Любіть Україну» у 1951р. став причиною найгостріших звинувачень поета в націоналізмі. Сосюру перестають друкувати, він живе під прямою загрозою арешту, яка зникає тільки після смерті Сталіна 1953р.
Учні читають поезію самі (мовчки, потім за бажання 1 -2 - вголос).
- Яке значення має Батьківщина для кожної людини?
Евристична бесіда.
-З якою метою написана поезія?
-Чому любити Україну потрібно як у щасливу мить, так і в «годину негоди»?
--Чому письменник називає Україну вишневою?
-Що приваблює автора вірша в Батьківщині?
-Чим необхідно довести свою любов до рідного краю?
-З якою метою Україна порівнюється з купиною?
-Від чого застерігає автор поезії юнака і дівчину в своєму зверненні до них?
- Над чим змушує задуматись читача?
Паспорт поезії.
Тема.
Ідея.
Основна думка.
Жанр. Патріотична лірика.
Зачитують інформацію у підручнику і роблять записи в зошити.
Робота в парах.
Знайти художні засоби:
1 ряд – епітети.
2 ряд – порівняння.
3 ряд – метафора .
( Озвучують результати).
Мікрофон
Які риси притаманні людині – патріоту?
Патріотизм виявляється також в любові до природи рідного краю.
- Хто з вас любить осінь?
2. Робота зі змістом поезії «Осінь»
Виразне читання учителем та учнями.
Робота в парах
1 ряд – запитання до тексту.
2 ряд – художні засоби.
3 ряд – тема та основна думка, жанр.
Словесне малювання
- Якого кольору вірш? Чому?
- Який настрій вірша? Чому?
- Як би ти розказав про осінь?
Художня галерея
Перегляд малюнків
Незакінчене речення
«Патріотизм –це…».
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1. Рефлексія.
«Вузлик сподівань»:
- висловіть одним реченням те повчальне, що взяли ви у життя з цього заняття?
- чи збулися ваші сподівання щодо сьогоднішнього уроку?
- чи досягли ви поставлених цілей? Якщо ні, то чому?
- що вам (групі)найбільше вдалося сьогодні, а що – ні? Чому?
- як оцінюєте власну роботу і роботу групи?
2. Самооцінювання.
Прізвище
|
Само оцінка |
Критерії |
|
працював найкраще |
|
добре |
|
посередньо |
|
не працював |
|
V. Домашнє завдання.
Обов'язкове : 1. Вивчити поезію «Любіть Україну» напам'ять.
2. Дібрати матеріали про життя і творчість В. Підпалого.
За бажанням: Створити асоціативний малюнок «Внутрішній світ мій і автора» («кольоровий портрет» характеру).