Українська література. 8 клас
Тема . Володимир Підпалий. Щирість почуттів поета. Ідея гуманізму, людяності,бережливого ставлення до природи у творах «…Бачиш: між трав зелених…», «Зимовий етюд».
Мета: ознайомити учнів з видатним митцем поетичного слова та його твором;
розвивати навички виразного і усвідомленого читання віршів, вміння аналізувати їх, висловлювати власні роздуми, навіяні прочитаним та почутим;
виховувати в дітей бережливе ставлення до природи,людей; патріотичні почуття.
Цілі.
Учні знатимуть: відомості про автора, зміст поезій, ідеї та мотиви творів.
Учні вмітимуть: виразно, вдумливо читати твори; робити ідейно-художній аналіз поезій; висловлювати власні думки з приводу прочитаного та почутого; визначати своє ставлення шляхом дискусії.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет письменника, аудіозапис,
Методи, прийоми, форми роботи: «Передбачення», «Випереджувальне завдання», «Гронування»,« Сенкан», «Проблемне питання», робота з текстом, робота в парах, словникова робота, прийом «Листок», словесне малювання, диспут, коментування епіграфа, взаємооцінювання
Оформлення дошки: портрет митця, тема уроку, мета уроку, цілі уроку «Передбачення», епіграф
Епіграф: Життя письменника — у його творах. Душа поета — у його віршах
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку за допомогою обміну побажаннями
- Доброго дня! Сідайте. Побажайте один одному вдалого уроку та подаруйте свою щиру посмішку . /Обмін побажаннями./
2. Актуалізація суб'єктивного досвіду та окремих знань учнів.
Прослуховування музики
Що ви відчували?
Що ви чули?
Що ви бачили?
ІІ. Цілевизначення і планування.
1. Повідомлення теми і мети.
- Сьогодні на уроці ми ознайомимось з біографією В.Підпалого та з його поезіями «…Бачиш: між трав золотих…», «Зимовий етюд». (Розкриваю дошку).
Запис до зошитів числа, теми уроку.
2. Формулювання цілей уроку.
- Подумайте, яких же цілей ви хочете досягти на сьогоднішньому уроці. І свої цілі запишіть до зошитів.
(Учні ставлять цілі за бажанням озвучують). 2-3уч.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
Перевірка домашнього завдання( 2-3 учні, за бажанням)
Випереджувальні завдання
Заслуховування учнівських повідомлень про В.Підпалого
Робота в парах
Кожна пара самостійно обирає завдання
В.Підпалий як особистість ― це...
(Володимир Підпалий
Чесний, світлий, мудрий
Любить,пише,радіє ,
Художник лицарських чеснот
Світлоносець )
Слово вчителя.
-Таори письменника – це частинка його душі, щоб глибше зрозуміти митця, треба ознайомитися з його творінням
Ідейно – художній аналіз поезії «…Бачиш: між трав зелених…»
Виразне читання вірша учителем
З’ясування емоційного враження від твору.
- А що ви відчули, почувши поезію?
- А які питання у вас виникли?
- Які почуття передав автор?
Робота в парах
Прийом «Листок»
Кожна пара обирає собі завдання
1.Виразно прочитайте поезію.
2.Спробуйте передати відчуття , що пережив поет у мить написання поезії.
3.Визначне тему та провідну ідею твору.
4.Мовні засоби художньої виразності (епітети, метафори, порівняння, повтори, анафора, персоніфікація, гіпербола). Їх роль у художньому творі.
4.У якій формі написаний твір?
5.Враження від поезії.
Ідейно – художній аналіз поезії «Зимовий етюд».
Виразне читання вірша учителем
Словникова робота
Етюд – невеликий літературний твір, присвячений окремому аспекту.
Евристична бесіда
-Про що ця поезія?
-Як ви розумієте слова; «неба льодинку холодну — на шлях…»?
-Від чого « синьо в очах»ліричному герою?
-З чим порівнюється вечір і чому?
-Поясніть значення фрази: «де місто тікає на ніч в степи»
-Чому Україна не спить?
-Яка основна думка твору?
-Які художні засоби ви побачили?
Диспут
Чи щирий автор поезій у висловлені своїх почуттів? Доведіть.
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1.Коментування епіграфа
Рефлексія
Що нового я дізнався?
Як я працював?
Що найбільше зацікавило мене, здивувало?
Які форми роботи, на мою думку, були найефективнішими?
Які хотілося б застосувати на наступних уроках?
Взаємооцінювання
Учні виставляють оцінки своїм товаришам, а учитель вносить корективи
V. Домашнє завдання
Обов'язкове : 1. Опрацювати матеріал за підручником
2. Виразне читання та аналіз поезій
За бажанням: Створити асоціативний малюнок «Внутрішній світ мій і автора» («кольоровий портрет» характеру).