Українська література. 8 клас
Тема . Василь Голобородько – самобутня постать в українській літературі. Патріотизм, філософічність, фольклорна основа, народознавчі аспекти в поезіях «Наша мова», «Теплі слова».
Мета: ознайомити учнів з видатним митцем поетичного слова та його творами; визначити поняття вільного вірша;
розвивати навички виразного і вдумливого читання віршів, вміння пояснити розуміння їхнього образного змісту; висловлювати власні роздуми, навіяні прочитаним та почутим; коментувати художні засоби;
виховувати в дітей життєстверджуючі, оптимістичні настрої; шанобливе ставлення до рідної мови .
Цілі.
Учні знатимуть: відомості про автора; зміст творів, поняття «вільний вірш».
Учні вмітимуть: виразно, вдумливо читати твір коментувати художні засоби; висловлювати власні думки з приводу прочитаного та почутого; робити висновки; визначати основний пафос поезій, ідею.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет письменника, підручник, відеоролик, критерії оцінювання.
Методи, прийоми, форми роботи: відеоролик,«Передбачення», кольоровий портрет вірша, робота з текстом, робота в парах, прийом «Листок», словесне малювання, «Гронування», «Вузлик сподівань», самооцінювання.
Оформлення дошки: портрет митця, тема уроку, мета уроку, цілі уроку «Передбачення», епіграф.
Епіграф: Справжній талант носить у собі таку ж загадковість, як і народження дитини.
Олексій Неживий
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку
- Доброго дня! Сідайте. Одним словом охарактеризуйте свій настрій.
2.Актуалізація суб'єктивного досвіду та окремих знань учнів.
Відео з піснею «Мова єднання»
Передбачення: «Я думаю, що на уроці ми…,
урок буде цікавим, тому що…»
ІІ. Цілевизначення і планування.
1. Повідомлення теми і мети.
- Сьогодні на уроці ми ознайомимось з біографією Василь Голобородька та
поезіями «Наша мова», «Теплі слова»
(Розкриваю дошку).
Запис до зошитів числа, теми уроку.
2. Формулювання цілей уроку.
- Подумайте, яких же цілей ви хочете досягти на сьогоднішньому уроці. І свої цілі запишіть до зошитів.
(Учні ставлять цілі за бажанням озвучують). 2-3уч.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
Слово вчителя.
-Ім’я самобутнього і талановитого поета Василя Голобородька вже більше п’ятдесяти років відоме в українській поезії. Він лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка 1994 року, його літературні твори вивчаються у вищих і загальноосвітніх навчальних закладах, друкуються в багатьма мовами світу, а в українському літературознавстві з’являються все нові дослідження на рівні докторських і кандидатських дисертацій.
Народився Василь Іванович Голобородько 7 квітня 1945 року в селі Адріанопіль Перевальського району Луганської області.
Більше ви дізнаєтесь, якщо попрацюєте з підручником. Пропоную виконати будь-яке завдання
Робота в парах
Кожна пара самостійно обирає завдання
1.Перевтілення «Я – Василь Голобородько»
2.Есе
3.5-8 запитань
Відповіді
Слово вчителя.
- Про письменника ми довідуємося не лише з біографічних матеріалів, а й з його творів.
Робота зі змістом поезії
Виразне читання вірша «Наша мова» вчителем
Бесіда
-Які ключові фрази чи слова ви почули в цій поезії?
-Як ви їх розумієте?
-Що незвичне у цьому вірші?
Довідка
Верлібр або вільний вірш – вірш, у рядках якого може бути довільна кількість наголошених і ненаголошених складів. Частіше без рими, але вірш має свій власний ритм.
Виразне читання тексту учнями
-Яка тема поезії?
Основна думка.
Жанр.
Художні особливості.
Робота зі змістом поезії
- Продовженням теми про мову є поезія «Теплі слова»
Виразне читання вірша вчителем
Бесіда
— Які роздуми викликали у вас поезія?
Прийом «Листок»
Учні витягують різнобарвні листки, на яких записані запитання та завдання
— Що ви «бачили», слухаючи вірш?
— Що ви «чули», слухаючи вірш?
– Які образи твору можна назвати асоціативними? Чому?
- Із чим асоціюється слово «Дунай»у вірші? А з чим у вас?
- Із чим асоціюється слово «Коровай»у вірші? А з чим у вас?
-Із чим асоціюється слово «Змій»у вірші? А з чим у вас?
- Який жанр жанр твору ?
Підсумкова бесіда:
– Отже, яка тема вірша?
–Яка ідея?
– Основна думка
— Які ще відомі вам художні засоби використав автор?
— Поясніть зміст рядків:
… наповнюймо
цей холодний всесвіт
теплими словами нашої мови,
які народжуються разом із диханням.
Кольоровий портрет вірша.
- Якого кольору вірш?
Гронування
Наша мова
Коментування епіграфа уроку
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
Рефлексія.
«Вузлик сподівань»:
- Висловіть одним реченням те повчальне, що взяли ви у життя з цього заняття?
- Чи збулися ваші сподівання щодо сьогоднішнього уроку?
- Чи досягли ви поставлених цілей? Якщо ні, то чому?
- Що вам найбільше вдалося сьогодні, а що – ні? Чому?
Самооцінювання
- Як оцінюєте власну роботу?
V. Домашнє завдання.
Обов’язкове: 1.Опрацювати теоретичний матеріал.
2..Виразно читати поезії
За бажанням : 1.Написати етюд ( вірш, прозу) на тему : «Добре дивитися на дощ, стоячи під дахом»