Урок.Тема: ЗАГАЛЬНЕ УЯВЛЕННЯ ПРО ЧИСЛІВНИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ.

Про матеріал

ознайомити учнів з частиною мови — числівником; дати початкове уявлення про числівник, його роль у мовленні; вчити впізнавати серед слів числівники, ставити до них питання скільки? який? котрий? котра? котре? котрі? правильно вживати у мовленні та застосовувати набуті знання про числівник на практиці; розвивати зв'язне мовлення учнів; розвивати творчі вміння використовувати утворенні числівники у власних висловлюваннях; виховувати любов і повагу до українського фольклору.

Перегляд файлу

Урок з української мови

4 клас

Тема: ЗАГАЛЬНЕ УЯВЛЕННЯ ПРО ЧИСЛІВНИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ.

Мета:  ознайомити учнів з частиною мови — числівником; дати початкове уявлення про числівник, його роль у мовленні; вчити впізнавати серед слів числівники, ставити до них питання скільки? який? котрий? котра? котре? котрі? правильно вживати у мовленні та застосовувати набуті знання про числівник на практиці; розвивати зв'язне мовлення учнів; розвивати творчі вміння використовувати утворенні числівники у власних висловлюваннях; виховувати любов і повагу до українського фольклору.

Обладнання : мультимедійний проектор, смайлики для самооцінювання ,

аркуші паперу, куб, картки для парної роботи, картки для

асоціативного куща, орфографічні словники.

 

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Каліграфічна хвилинка.

Бр вч пл ять до ать

Робота над деформованим реченням (розкодування)

За , добром ,добрі, платять ,вчинки .

Назвіть частини мови, якими виступають слова.

Які вчинки можна назвати добрими? Наведіть приклади.

2. «Словничкова скарбничка» Слово футбол.

 Складання речення з словом.

3. Гра «Аукціон»

Демонструю малюнок.

Продається прикметник. Запишіть якомога більше прикметників за

малюнком.(перемагає той, хто склав більше слів)

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.

Створення проблемної ситуації.

На аукціоні я не змогла купити слово перший у Наталки. Чому?

Ось сьогодні ми з вами познайомимося із дуже важливою частиною мови –

числівником. А допоможуть нам в цьому поважні гості: мовознавець,

науковець, історик, етнограф, математик, бібліотекар. Вітаємо їх.

ІV.Вивчення нового матеріалу.

1.Вправа «Асоціативний кущ»

Числівник

2.Виступ мовознавця.

Числівник – найменша за кількістю частина мови , яка нараховує їх всього

кілька десятків. За частиною вживання серед інших слів числівник займає в

нашому мовленні восьме місце. Але воно почесне, бо числівник визначає

число речей та їх порядок при лічбі.

3. Робота з підручником. Виконання вправи.

3.Виступ математика.

Людині часто доводиться щось лічити : дні, роки, години, гроші, речі тобто

встановлювати кількість предметів, позначати їх на письмі цифрами, а в

українській мові словами – числівниками.

4.Творча робота. Робота в парах.

З чисел і слів утворіть словосполучення і зв’яжіть їх за допомогою питань.

 

5.Виступ науковця.

Числівник – частина мови, яка означає кількість предметів або їх порядок

при лічбі і відповідає на питання: Скільки? Який? Котрий? Числівники за

значенням бувають кількісні і порядкові.

6.Опрацювання правила .

V.Фізхвилинка.

7. Виступ історика.

Вперше числівник назвав частиною мови Михайло Ломоносов. Такими вони є

і до сих пір. Наші предки українці рахували один на десять, чотири на

десять, шість на десять. Пізніше три окремих слова злились в одне і ми

отримали – одинадцять, чотирнадцять, шістнадцять,двадцять.

8.Робота зі словником. Гра «Пінг – понг»

Учні в парі по черзі знаходять слова і записують в зошит.

9. Виступ бібліотекаря.

Широко використовують числівники у своїй творчості письменники і поети.

До вашої уваги вірш Грицька Бойка «Де п’ятий»

10. Робота над віршем. Вибірковий диктант.

11. Виступ етнографа.

Мова українського народу багата на прислів’я, приказки, загадки. Часто в них

ми зустрічаємо числівники. Пригадайте, які прислів’я ви знаєте(. Запис у

зошити).

Один за всіх, всі за одного.

Сім раз відмір, раз відріж.

Семеро одного не ждуть.

Пригадайте українські народні казки, в назвах яких є числівники.

VІ.Закріплення набутих знань.

1. Робота в групах.

Завдання 1 групі:

Виписати з групи слів тільки кількісні числівники.

Завдання 2 групі:

Виписати тільки порядкові числівники.

Завдання 3 групі:

Із порядкових числівників утворити кількісні.

Завдання 4 групі:

Ввести подані числівники в речення.

2. Презентація роботи груп.

3.Кубування

Завітав сьогодні в клас

На урок знову до нас

Кубик , діти , не простий,

Кубик , діти , чарівний.

1 грань . Опишіть.

2 грань. Порівняйте.

3 грань. Знайдіть застосування.

4 грань. Проаналізуйте.

5 грань. З чим асоціюється.

6 грань . Наведіть приклади.

VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

1. Відкритий мікрофон.

2. Вправа «Рюкзак»

Кожна дитина на окремому аркуші записує які знання, уміння , що

здобули на уроці візьме з собою для використання на інших уроках та в

житті.

3. Самооцінювання роботи на уроці за допомогою смайликів.

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
6 лютого
Переглядів
58
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку