вивчення нового матеріалу з теми: начення опорно – рухової системи, її будова та функції. Кістки та хрящі."
Біологія 8 клас
Тема. Значення опорно – рухової системи, її будова та функції.
Кістки та хрящі.
Цілі уроку: з’ясувати значення опорно – рухової системи людини; установити схожість та поріняти будову скелета людини і ссавців , як наслідок походження людини від тварин; розширити поняття про будову кісткової та хрящової тканин.
виходячи з порівняння, розвивати вміння узагальнювати і робити висновки ; продовжувати розвиток вмінь працювати з таблицями, схемами, моделями, малюнками підручника, аналізувати пройдений матеріал; виховання стійкої мотивації до навчання.
Обладнання й матеріали: таблиці «Скелет людини», «Мікроскопічна будова кісткової та хрящової тканини», «Скелет ссавців», мікроскопи, мікропрепарати тканин, мультимедійна презентація.
Базові поняття й терміни: нерухомі, напіврухомі й рухомі сполучення кісток, шов, суглоб, одноосьові, двохосьові й трьохосьові суглоби, скелет голови, атлант, епістрофей.скелет тулуба, пояс верхніх кінцівок, скелет вільної верхньої кінцівки, пояс нижніх кінцівок, скелет вільної нижньої кінцівки.
Тип уроку:вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний етап
Створення позитивної психологічної атмосфери:
Я бажаю вам сьогодні відчути успіх перемог.
Радість пізнання
Сподіваюсь ви покажете всю свою
Обдарованість і Кмітливість
Девізом нашого уроку будуть такі слова:
Розкажи мені - і я почую,
Покажи мені – і я побачу,
Дай мені зробити – і я зрозумію.
Конфуцій
IІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів.
а)яка ознака найбільш характерна для тваринних організмів у порівнянні з організмами інших царств?
б) як пересуваються найпростіші, черви, молюски, членистоногі, хребетні тварини?
г) як пересувається людина?
д)які органи організму людини відіграють головну роль при пересуванні?
Повідомлення теми і мети уроку
• Скільки у людини кісток? Лікарі Тибету налічували їх 360. Давньоіндийський хірург Сунугута вважав, що їх 300-306. Вікінги налічували 219 кісток. Сучасні підручники анатомії не вказують точну кількість кісток у людини. Говориться, що кісток близько 200, точніше, 208-210. Чого же вчені до цих пір не можуть визначитися?
• Стегно витримує вертикально вантаж 1500 кг. Велика гомілкова кістка – 1650 кг, плечова – 850 кг, колінна чашечка – 600 кг, межа міцності ребер на злам у молодих коливається від 85 до 110 кг, кістка твердіше граніту в 2,5 рази, -в 30 разів. Вона міцніше дуба і майже також міцна, як чавун. Чим пояснити високу міцність скелета при відносній його легкості?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Опорно – рухова система – комплекс кісток, хрящів, суглобів, зв'язок і мязів, який забезпечує опору тіла і пересування в просторі, а також рух окремих частин тіла відносно одна одної.
Компоненти опорно – рухової системи
Скелет М’язи
(кістки та їхні
з’єднання)
пасивна частина активна частина
2. Функції опорно – рухової системи.(Розповідь з елементами бесіди, складання схеми і заповнення таблиці)
Функції опорно – рухової системи.
опорна рухова кровотворна захисна депонуюча
Заповнити таблицю «Захисна функція опорно – рухової системи».
Частини скелета |
Які органи захищають |
1. |
1. Головний мозок |
2. |
2. Серце |
3. |
3. Легені |
4. |
4. Нирки |
5. |
5. Печінка |
6. |
6. Спинний мозок |
7. |
7. Сечовий міхур |
8. |
8. Аорта |
Виконання лабораторного дослідження «Мікроскопічна будова кісткової, хрящової танин»
Склад і властивості кісток
Склад |
Властивості |
Органічні речовини(30%) – колаген, полісахариди, жири |
Гнучкість, пружність |
Неорганічні речовини (60%):Са, Р,Мg, мікроелементи |
Твердість |
ІV.Закріплення знань учнів.
На дошці написані слова, у яких переплутані букви. Учні мають відгадати зашифровані терміни та дати їм визначення.
РЕЧЕП ЦІКАНКІВКА КРИКУП ДИРУГНА БРОЕР
Учні мають визначити у кожному рядку зайвий термін і пояснити чому він зайвий.
Розставте на малюнку (скелет людини) номери згідно наведеного переліку:
1. Кістки хребта і нижніх кінцівок |
А) Кровотворна |
2. Плескаті і головки трубчастих кісток містять червоний кістковий мозок |
Б) Захисна |
3.Кістки черепа, грудна клітка |
В) Опорна |
V. Домашнє завдання: