Матеріал містить країнознавчу інформацію про найвищі будівлі світу, граматичний матеріал (ступені порівняння прикметників)
Тема: Places
Підтема: The Empire State Building
Мета:
Тип уроку: урок застосування знань, навичок і умінь.
Форми роботи: індивідуальна, колективна, письмова, фронтальна.
Обладнання уроку: підручник “Solutions elementary 3rd edition”, робочий зошит, ноутбук, телевізор, відео “The Empire State Building”, “Evolution of world’s tallest buildings”
Хід уроку
I. Introduction.
1. Greeting. Організаційний момент та привітання
Teacher: good afternoon, dear students. Glad to see you again. I hope you’re fine and ready to work.
2. Aim. Орієнтація, мотивація діяльності.
Teacher: Today, we’re going to talk about one the tallest building and most beautiful building in the world. But first let’s revise some grammar.
II. Main part .
1. Закріплення вивченого матеріалу в мовних вправах.
Teacher: Last lesson we compared life in the city and in the country. Look at the table and make sentences to describe a country life and f city life. Use comparative form of adjectives.
Teacher: Great job! Where would you like to live? Why? So, now watch a short video about the tallest buildings , pay attention on their location and how high they are.
Video “Evolution of world’s tallest buildings” https://www.youtube.com/watch?v=PuTqWxuAazI
Teacher: Impressive? One of them is Empire State building. Where is it? How high is it?
Open your SB p.150. Let’s know more about it.
2. Watching
a) Pre-watching ex.1, p.150(answer the questions)
b) While-watching
Teacher: Before watching a video look through the tasks 2 and 3. Watch a video and make notes, answer the questions.
Video “The Empire State Building”
https://www.youtube.com/watch?v=U_zHtPQ2Y84
Teacher: Watch again. Are the sentences in ex.4 true or false?
c) After-watching
Teacher: Where would you most like to go in NewYork?
III. Summarizing. Підведення підсумків уроку.
Teacher: Well, that’s all for now. Thank you for your work. Your home assignment is ex.7, p.151(crossword)