Конспект уроку англійської мови для 3 класу
Тема: “The Little Red Hen”. Урок домашнього читання. Формування навичок читання та перекладу.
Мета уроку:
Практична:
Освітня:
Розвиваюча:
Виховна:
Обладнання: текст-казка для домашнього читання “The Little Red Hen ”, тематичні малюнки, картки із завданням, інтерактивна дошка.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Хід уроку
I. Початок уроку
1. Організаційний момент
The pupils are taking their seats at their desks.
Teacher: Good morning, boys and girls!
Pupils: Good morning, good morning to you.
We're all in our places
With sunshiny faces,
Good morning to you,
We’re glad to see you.
2. Фонетична розминка (фонетичне відпрацювання кратких і довгих звуків [Λ] [a:] [i] [i:])
T: Repeat after me the following words. Mind your pronunciation. Let`s start:
[Λ] – cut, cut, bus, club,but, fun.
[a:] – arm, car, dark, farm, far, park.
[i] – ink, pink, sit, pig, big, fish.
[i:] – bee, see, green, eat, seat, clean.
Учні повторюють слова за вчителем.
Puzzle Time
T: Match up the words with the same phyme.
bad ball
hear think
nice sad
main mice
drink grain
tall near
3. Мовленнєва розминка (декламування віршика «I Like»)
Teacher: Repeat after me:
I like to read,
I like to play,
I like to study every day.
I like to jump,
I like to run,
I like to play. It’s fun.
Учні повторюють за вчителем кожен рядок віршика, а потім всі разом його перекладають на українську мову.
4. Повідомлення задач та комунікативної перспективи уроку
Teacher: Сьогодні ми з вами вивчимо декілька нових слів, щоб ви мали змогу прочитати цікаву англійську казку “The Little Red Hen”.Також ми навчимося перекладати її на українську мову.
ІІ. Основна частина уроку
1. Ознайомлення учнів з новими лексичними одиницями (see, plant, make bread, of course, with great pleasure, be hungry, always, what a pity).
1. Постановка задачі, стимулювання потреби та інтересу учнів.
Teacher (тримає у руках лист від англійського друга Біла): у своєму листі Біл пише, він дуже полюбляє читати англійські казки. А ви любити читати казки? Do you like to read fairy-tales? А сьогодні ми будемо читати незвичайну казку. Це англійська казка “The Little Red Hen”.
2. Введення нової лексики. Робота зі словником. Запис нових слів з транскрипцією.
Teacher: Відкрийте свої словнички і запишіть нові слова з транскрипцією та перекладом.
Учні переписують у словнички слова з дошки.
Vocabulary
3. Читання та переклад тексту-казки “The Little Red Hen”.
I
This is little Red Hen. Her name is Jen, or Jen the Hen.
Jen the Hen has got three little children. They are chickens: one son and two daughters. They are little and yellow. Three little children are very, very nice.
Jen the Hen has got three little friends. They are a cat, a dog and a duck.
This is the Cat. His name is Pam, or Pam the Cat. He is a big grey cat.
This is the Dog. Her name is Tug, or Tug the Dog. She is black and white. She is very big.
This is the Duck. Her name is Chuck, Chuck the Duck. She is brown. She is big, too.
II
Jen the Hen has got five seeds. She wants to plant the seeds. “Help me to plant the seeds,” she says to her friends.
Pam the Cat says, “I don’t want to help you. I want to play”.
Tug the Dog says, “I don’t want to help you. I want to run and jump”.
Chuck the Duck says, “I don’t want to help you. I want to swim”. “Can you help me to plant the seeds?” Jen the Hen says to her little chickens.
” Yes, we can”.
Three little chickens love their Mother. They want to help her. And they help to Jen the Hen
to plant the seeds. (They do it very well.)
III
Now Jen the Hen has got many seeds. She wants to make bread.
Jen the Hen says to her friends, “Now I’ve got many seeds. Help me to make bread, please”.
“I don’t want to help you to make bread,” says Pam the Cat, ”I want to run and jump”.
“I don’t want to help you to make bread,” says Tug the Dog, “I want to play”.
“I don’t want to help you to make bread,” Chuck the Duck, “I want to swim”.
“What a pity,” says Jen the Hen.
“Can you help me to make bread?” Jen the Hen says to her three little chickens.
“Of course, we can!” they say. “With great pleasure!”
IV
Now the Hen has got bread.
“Do you want to eat bread?” Jen the Hen says to her friends
“Yes, I do,” says Pam the Cat. “I’m hungry.”
“Of course, I do,” says Tug the Dog. “I’m very, very hungry.”
“Yes, I do,” says Chuck the Duck. “I’m hungry, too.”
“But now I don’t want to give you the bread,” Jen the Hen says to Pam the Cat, Tug the Dog and
Chuck the Duck. “I want to give the bread to my little chickens. They are very, very nice. They always help me.”
4. Динамічна пауза
T: Let`s have a little fun. Repeat after me some exercises. Stand up, please. Are you ready? Let`s go:
I fly like a bird, I swim like a fish,
I leap like a kangaroo.
I trot like a horse, I run like a hare,
I climb like a snake, I skip like a girl,
I hop like a frog and then
I clap my hands high, I clap my hands low
And begin it all over again.
5. Виконання різнорівневих вправ.
I рівень
1) Match the words with the pictures. З’єднай слова з малюнками.
Hen chicken cat duck dog
2) Fill the missing words. Упиши пропущені слова.
II рівень
Chil _ _en, dau _ _ter, fr _ _ nd, chi _ _en.
s |
w |
i |
m |
n |
k |
w |
p |
l |
a |
y |
t |
j |
u |
m |
p |
y |
u |
i |
o |
m |
a |
k |
e |
p |
h |
e |
l |
p |
a |
s |
p |
l |
a |
n |
t |
w |
a |
n |
t |
d |
f |
III рівень
1) Look at the pictures and write the words. Подивіться на картинки і напишіть слова.
2) Make up a story about your pet. Use the following words. Склади розповідь про свого домашнього улюбленця. Використай поданні речення.
3) Read, translate and learn the proverb. Прочитай, переклади і вивчи послів’я.
A friend in need is a friend indeed.
III.ЗАКЛЮЧНИЙ ЕТАП УРОКУ
1. Підведення підсумків уроку. Інерактивна вправа «Микрофон».
T: -Did you like our lesson?
-What did you like best?
-What new things have you learnt at the lesson?
2. Самооцінювання учнями своєї роботи на уроці
T: Tell me how you worked at the lesson? Were you active?
3. Виставлення та коментування оцінок.
4. Домашнє завдання.
I рівень. Write the words in Ukrainian. Напиши слова українською мовою.
friends ___________
little_____________
yellow____________
grey ______________
to play______________
to run ______________
II рівень. Complete the sentences. Доповни речення
1. Jen the Hen has got … children.
2. They are chickens: one … and two … .
3. Three little children are very… .
4. Jen the Hen has got … seeds.
5. Three little chickens love … .
III рівень. Unscramble the wards and write them. Склади з літер слова і напиши їх.
c, k, i, c, n, h, e_________________
d, u, g, t, r, a, h ,e_______________
c, i, l, e, h, d, r, n_______________
r, i, n, f, e, d____________________