Урок. " The most popular sweet in the world is chocolate" Брейн-рінг 7 клас

Про матеріал

Мета: Навчальна: розширити уявлення учнів про один з найвідоміших продуктів людства, ознайомити зі складом шоколаду, виявити позитивний і негативний вплив шоколаду на організм людини,дослідити склад шоколаду.

Виховна:виховувати працелюбність, відповідальність, толерантне ставлення один до одного,виховувати вміння учнів працювати в команді, повагу до прав і свобод інших.

Тип уроку: брейн рінг

Обладнання: вироби з шоколаду, комп'ютер,підручник

Перегляд файлу

      

 

 

 

 

 Розробка  уроку з  англійської мови для 7 класу

   The most popular sweet in the world is chocolate

                                   Брейн-рінг

 

 

         

 

 

 

 

                               Підготувала вчитель Дмитрян Н.М.

                The most popular sweet in the world is chocolate

Мета: Навчальна: розширити уявлення учнів про один з найвідоміших продуктів людства, ознайомити зі  складом шоколаду, виявити позитивний і негативний вплив шоколаду на організм людини,дослідити склад шоколаду.

Виховна:виховувати працелюбність, відповідальність, толерантне ставлення один до одного,виховувати вміння учнів працювати в команді, повагу  до прав і свобод інших.

Тип уроку: брейн рінг

Обладнання:  вироби з шоколаду, комп’ютер,підручник

                                           Хід  уроку

1.Організаційний момент (привітання учнів, повідомлення цілей уроку) .Greetings

I welcome everyone 

Who is in a  good  mood

Who wants  to work?

Who would  like  to  learn  about  something  new about chocolate

Who wants  to compete  in

4 teams - Dark Milk  White  Dessert  -in  our  Brain  ring

Our motto today:Keep calm and happy chocolate day.

2 Основна частина. Game Brain Ring

Game 1. What associations  do  you  have  when  you hear  the word "chocolate"  Write  1 word  next the letter 1 min 

Great job!

BREAK –solve the riddle -Be brave and strong, ready to win, release your wild nature by eating a candy bar( Lion)

Game 2. What names  of chocolate  bars  and  sweets  do  you  know?-1 min

Excellent!

Break-What kind of chocolate should you eat before exams in Japan? KiIT KAT(the name is similar to kitto katsu, which is translated from the Japanese word for sure to win –неодмінно перемогти)

Game 3. Interesting  facts  about chocolate -4 min

Video- 3 min

Wordwall quiz-3 min

Break-

2  minutes  for  yourself  Svitlana  Rojz-2 min

Game 4. Read  the  text and completre  the  sentenses  5 min

Open book at page 64

Break-exercises for eyes

Game 5. Is it Good or Bad?-5 min

give examples of the benefits of chocolate

Joy, Love, Health, Beauty

give examples of the disadvantages of chocolate

High levels of processed sugar can contribute to health problems such as weight gain, tooth decay and an increased risk of chronic disease

We have proven today that this sweetness can have a positive effect on heart activity, normalize blood pressure, and stimulate the activity of the circulatory system. We can say: chocolate in a small amount is not harmful, but even useful

Break- How many grams and what kind of chocolate will save you from feeling hungry?( 10 grams of dark chocolate)

Game 6 Chocolate is in front of you. Pay attention to the composition of the chocolate samples we studied.

Sample No. 1 is black  No. 2 milk no .3wite no.4 dessert

Squirrels , carbohydrates,of which sugars , Fats, Food fibers, Energy value, Product composition (according to the label), Grate coco,Cocoa – butter,Sugar

We believe that black bitter chocolate, the percentage of cocoa beans in which is at least 58%, is a useful  product. Milk chocolate can be classified as a dessert, and white chocolate does not have any benefits, except for extra calories

3.Заключна частина:підбиття підсумків уроку• повідомлення домашнього завдання

Game 7. Write a Cinquain - which is a composition of a poem consisting of 5 lines.

A brief summary, summing up of the studied educational material

The first line is one key word defining the content of the cinquain. The second line is two adjectives characterizing the given concept. The third line is two to three verbs showing the action of the concept. The fourth line is a short sentence in which the author expresses his attitude. 5 LINE-SUMMARY 1 WORD-NOUN

Teacher: Summary of the lesson.

Each group completed the tasks very well. I hope that you will use the knowledge you received in today's lesson only for the benefit of your health. (Children distribute sweet coins.)

Your homework is to write a dessert recipe.

A recipe for my favorite truffle candies

Bon appetit!

And don't forget to add an apple

English Proverb One apple a day keeps  the doctor away

A good mood and cheerfulness will be supported by the song and dance Chocolate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 


 

 


 


    

                                          

docx
Додано
30 січня 2025
Переглядів
183
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку