Урок "Типи хімічних реакцій"

Про матеріал
Учень самостійно визначає тип реакції за рівнянням, вміє наводити приклади кожного типу з побуту та розуміє умови, за яких ці реакції стають можливими.
Перегляд файлу

Мета уроку:

Навчальна: узагальнити та поглибити знання про класифікацію хімічних реакцій за кількістю та складністю реагентів і продуктів (сполучення, розкладу, заміщення, обміну); ознайомити з реакціями за тепловим ефектом та зміною ступенів окиснення.

Розвивальна: розвивати логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати та робити висновки на основі експерименту.

Виховна: виховувати культуру безпечної поведінки з хімічними речовинами та інтерес до пізнання природи.

Тип уроку: комбінований урок-дослідження.

Обладнання: періодична система, таблиця розчинності, пробірки, набір реактивів (магнієва стрічка, порошок сірки, купрум(II) сульфат, залізний цвях, хлоридна кислота, натрій гідроксид), мультимедійна презентація.

Хід уроку

1. Привітання та мотивація (3 хв)

Вчитель: Вітаю, юні хіміки! Навколо нас щосекунди відбуваються мільярди перетворень: від іржавіння цвяха до складних процесів у нашому організмі. Хімія — це мова змін. Сьогодні ми навчимося класифікувати ці зміни, щоб розуміти «характер» кожної реакції.

2. Актуалізація знань: Гра «Хімічний конструктор» (5 хв)

Згадаємо базові поняття. Я називаю ознаку, ви — приклад (усно):

-Що таке реагенти? А продукти?

-Як ми розуміємо, що реакція відбулася? (зміна кольору, осад, газ, тепло).

3. Вивчення нового матеріалу (20 хв)

Для зручності ми розділимо реакції на 4 основні типи за складом речовин.

А. Реакція сполучення

З двох або більше речовин утворюється одна складна.

A + B = AB

Приклад: Горіння магнію.

2Mg + O2 = 2MgO

Б. Реакція розкладу

З однієї складної речовини утворюється декілька нових (простих або складних).

AB = A + B

Приклад: Розклад купрум(II) гідроксиду при нагріванні.

Cu(OH)2 = CuO + H2O

В. Реакція заміщення

Атоми простої речовини заміщують атоми одного з елементів у складній речовині.

A + BC = AC + B

Приклад: Демонстрація залізного цвяха у розчині мідного купоросу.

Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu

Г. Реакція обміну

Дві складні речовини обмінюються своїми складовими частинами.

AB + CD = AD + CB

Приклад: Нейтралізація кислоти лугом.

NaOH + HCl = NaCl + H2O

4. Лабораторний практикум (віртуальний або реальний) (10 хв)

Завдання: Визначити тип реакції за описом або відеофрагментом.

-Взаємодія цинку з кислотою.

-Утворення води кальцій гідроксиду з кальцій оксиду та води.

-Взаємодія солей з лугами.

5. Закріплення: Інтерактивний тест «Хімічний детектив» (5 хв)

Учням пропонується знайти «зайве» рівняння у групі та пояснити чому.

Група А

S + O2 = SO2

4Al + 3O2 = 2Al2O3

2H2O = 2H2 + O2

Група В

Cu + 2AgNO3 = Cu(NO3)2 + 2Ag

Fe + H2SO4 = FeSO4 + H2

NaOH + HCl = NaCl + H2O

6. Підбиття підсумків та Рефлексія (2 хв)

Що нового ви дізналися про «соціальне життя» молекул?

Який тип реакції здався вам найпростішим?

7. Домашнє завдання (1 хв)

Опрацювати параграф підручника (напр. §15).

Творче завдання: Наведіть приклади хімічних реакцій, які відбуваються на кухні під час приготування їжі, та спробуйте визначити їхній тип.

Виконати вправу: Урівняти схему Al + O2 = Al2O3 та вказати тип реакції.

docx
Пов’язані теми
Хімія, 9 клас, Розробки уроків
Додано
17 січня
Переглядів
38
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку