Поглибити знання учнів про неповні речення, опрацювати правила вживання
тире, вчити конструювати неповні речення та правильно використовувати їх у
власному мовленні, розвивати вміння ставити тире в неповному реченні, на
прикладах творів В.О.Сухомлинського виховувати в учнів повагу до природи,
вчити цінувати дружбу.
Тема. Тире в неповних реченнях.
Мета: поглибити знання учнів про неповні речення, опрацювати правила вживання
тире, вчити конструювати неповні речення та правильно використовувати їх у
власному мовленні, розвивати вміння ставити тире в неповному реченні, на
прикладах творів В.О.Сухомлинського виховувати в учнів повагу до природи,
вчити цінувати дружбу.
Тип уроку. Урок формування та вдосконалення вмінь та навичок.
Педтехнологія: ІКТ, ейдотехнологія.
Методи і прийоми: Бесіда, робота з підручником, тести, метод незакінченого речення, творча робота , метод узгодження фантазії та уяви з умінням чітко висловлювати власні думки, вправи за заданим зв’язком, ТЗН.
Міжпредметні зв’язки. Українська література.
Обладнання. Комп’ютери, підручники, додатковий матеріал, портрет В.О.Сухомлинського, виставка творів педагога, ілюстрації до творів.
Знайти своє покликання – це джерело щастя
В.О.Сухомлинський
План та хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель.
Я був на далекій чужині, -
Там небо ж таке голубе,
Та тільки нема Батьківщини,
Нема там, Вітчизно , тебе.
Бо в ріднім краю над землею
Чистіша і глибша блакить.
І сонце Вітчизни моєї
Яскравіше в небі горить.
Я слухав пісні на чужині -
Хороші думки в тих словах,
Але то не крила орлині,
Що є наших рідних місцях.
В.О.Сухомлинський
- Ці рядки належать перу талановитого педагога Василя Олександровича Сухомлинського.
1.Пригадайте, які твори Василя Олександровича ви читали? («Сьома дочка», «Мишків велосипед», «Як Павлик списав у Зіни задачу», «Найкраща лінійка»).
- Сьогодні на уроці ми знову звернемося до них.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та їх коригування.
Повним є речення
А.Трохи вище від ставка – млин.
Б.Навколо тільки дрімучий тютюн і мак.
В.Совість – це емоційний страж переконань.
Г. У долині – луки, трави по пояс.
Д.У полях – озера талої води
Неповним є речення
А.Дитина – дзеркало родини.
Б.У нього очі – наче волошки в житі.
В.Дружба – це насамперед віра в людину.
Г.У городі тиша й мовчазний передзвін сердець.
Д.Напевно, в кожному із нас дрімає щось від Піфагора.
Неповним є речення
А.Виховуючи свою дитину, ти виховуєш себе.
Б.В осінній млі така прозора мить минулих днів, розстріляних шрапнеллю.
В.Дружба дає людині зіркість на добро і зло.
Г.Людина – господар свого покликання.
Д.Кохання – найважливіший екзамен людяності.
Установіть відповідність
1 односкладне А Свята наївність – фразеологізм.
2 непоширене Б На сході троянди світання в хитанні гілочок золотих.
3 ускладнене В І вірші, і щастя усе суєта, окрім золотистої чашечки кави.
4 неповне Г Ночвами море не перепливеш
Д Наступає ніжно на траву скромна по – жіночому бджола.
Установіть відповідність
1 односкладне А Вже почалось, мабуть, майбутнє.
2 непоширене Б Моя любов чолом сягала неба.
3 ускладнене В З безділля – смуток.
4 неповне Г Відлітають журавлі.
Д Нестерпний біль пекучого прозріння.
ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Завдання:
- виявити особливості неповних речень,
- навчитися виділяти з-поміж інших видів речень,
- оцінити їх роль у текстах різних стилів,
- навчитися ставити правильно тире в неповному реченні.
V. Мотивація навчальної діяльності.
Пропуск членів у неповних реченнях — надзвичайно важливий чинник економії в мові, він дозволяє стисло й динамічно викласти інформацію.
VІ. Вступні вправи (ознайомлення з алгоритмом виконання певних дій)
ЗРАЗОК. У небі голос солов’я. ─∙─∙─ ──── (═════) ᴖᴗᴖᴗᴖ .
Голос (лунає, дзвенить, лине)
Федько, не вірячи своїм вухам, взявся за руль, сів на велосипед та й покотив по шкільному стадіону. Катався аж до дзвінка на урок.
На першій перерві катався Іван, на другій – Степан, на третій – Сергій, на четвертій – Оля.
Залишилися кататися й після уроків. Велосипед переходив із рук в руки. До четвертої години накаталися всі.
(«Мишків велосипед», В.Сухомлинський)
VІІ. Тренувальні вправи (використання вивченого в стандартних умовах)
Картка 1.
Лагідні слова роблять приятелів, а гострі слова роблять завзятих ворогів.
Один гість - радість, два гостя - вага, три гостя- тягар.
Раді люди літу, а бджоли раді цвіту (Нар. Творчість).
Картка2.
Бог дав свято, а чорт дав гості.
Роботі як не сядеш на шию, то вона тобі на шию сяде.
Береженого Бог береже, а козака береже шабля (Нар. Творчість).
Картка 3.
Не місце красить чоловіка, а чоловік красить місце.
Без хазяїна двір плаче, а без хазяйки плаче хата.
Чистим зерном сійте поле, то вродить хліб, як море, а нечистим посієте поле, то собі шкоди надієте! (Нар. Творчість).
Картка 4.
На дерево дивись, як родить, а на чоловіка дивись, як робить.
Ранні пташки росу п'ють, а пізні пташки слізки ллють.
Око бачить далеко, а розум бачить ще далі (Нар. Творчість).
VІІІ. Творчі вправи.
Сніг, дах, Юрко, бурулька, сонце, подих, райдуга, горобці.
Райдуга в бурульці
Удень почав танути сніг, капали краплі з дахів. А вночі знову підмерзло.
Вийшов із хати Юрко і побачив велику крижану бурульку. Вона звисала з даху. Зійшло сонце, і бурулька заблищала різнобарвними вогниками – синім, рожевим, червоним, блакитним, жовтим…
Юрко стоїть, затамувавши подих здивування. Красива бурулька, мов райдуга.
На даху біля бурульки сіли горобці та й цвірінькають. Вони теж милуються бурулькою – райдугою.
ІХ. Підсумки уроку.
Х. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.
На вибір учнів.