Автор: Биканова Н.Л.
Вчитель початкових класів Марківської ЗОШ І-ІІ ст. № 1
Літературне читання
УРОК 3 клас
Тема. Загальне поняття про прикметник
Мета. Розширити знання учнів про прикметник і його значення у мовленні; вчити визначати прикметник у реченні; розвивати вміння порівнювати мовні явища; виробляти навички каліграфічного письма; розвивати увагу та спостережливість; збагачувати мовлення учнів. Виховувати любов до рідної мови.
Обладнання. Загадка,малюнок потяга,назви зупинок,картки із завданнями, малюнок “Зимовий ліс”,слова-прикметники.
Урок-подорож
Хід уроку
І.Організаційний момент
1.Привітання. Хвилинка релаксації
2.Девіз уроку
- Девіз нашого уроку буде такий:
Думати швидко
Виконувати чітко
Творчо працювати
Каліграфічно писати
ІІ. АОЗ та мотивація навчання
-
Слово вчителя
-
Діти, у нас сьогодні незвичайний урок. Я запрошую вас у подорож. А ось, щоб дізнатись на чому вирушаємо у мандрівку, вам потрібно відгадати загадку.
Загадка
Срібна стрічечка лежить,
ланцюжок по ній біжить.
І на станціях гудок
подає той ланцюжок.
( Потяг ).
-
Скажіть, будь ласка, а без чого не може відбутися посадка на потяг? Чого не вистачає нам, щоб зайняти свої місця у вагонах?
-
Так,нам не вистачає квитків.
-
А щоб придбати квитки на казковий потяг, нам потрібно повправлятися в каліграфічному записі буквосполучення от.
-
Яке з’єднання? В яких словах зустрічається це буквосполучення?
-
А ще й у слові потяг.
2. Каліграфічна хвилинка
-
Пропишіть буквосполучення от і слово потяг.
-
Квитки ми отримали.
-
А чи знаєте ви до якої частини мови належить слово потяг?
-
А що таке іменник?
-
Наведіть приклади.
-
Складіть і запишіть речення зі словом потяг. ( Розбір речення ).
Потяг прибув на вокзал.
-
Дистанційний диктант
- Діти, контролер має перевірити ваші квитки. В ролі контролера виступає дистанційний диктант.
Дистанційний диктант
Село, весна, веселий, ховається, Мурчик, сказати, зелений, м’ята, зимовий.
-
Прес-конференція.
-
Контролер дозволив зайняти місця у потязі. Всі готові до мандрівки.
-
Лишилося дізнатись до якої країни ми вирушаємо, щоб це з’ясувати проведемо прес-конференцію.
-
Уявіть себе журналістами.
-
Я представляю частину мови, а яку саме ви дізнаєтесь, поставивши мені конкретні запитання.
-
Так, це прикметник.
-
Отже, ми вирушаємо до країни ПРИКМЕТНИК.
-
А що таке прикметник? ( Приклади ).
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
-
Спробуйте спрогнозувати тему сьогоднішнього уроку.
-
Сьогодні на уроці ми поглибимо свої знання про прикметник. З’ясуємо значення прикметника у мовленні та його роль у реченнях.
-
А для чого ми використовуємо у своєму мовленні прикметники?
ІV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
-
Станція “Дослідницька”
-
На цій станції проведемо дослідницьку роботу. Будемо досліджувати правило.
-
То що таке прикметник? ( Приклади ).
-
На які питання відповідає?
-
Проведіть пошукову роботу. Спробуйте знайти в дистанційному диктанті прикметники. Доведіть, що це прикметники.
-
А для чого ми використовуємо прикметник у мовленні?
-
Введіть в речення прикметник.
( Швидкий потяг прибув на вокзал.)
-
Яким членом речення виступає прикметник? ( Другорядним).
-
То що таке прикметник?
-
Станція “Дружби” (робота в парах).
-
Наш потяг прибув на станцію “Дружби”. Я пропоную попрацювати в парах, допомагаючи один одному.
-
Прочитайте речення, записані на картках.
-
Як ви вважаєте, що потрібно зробити, щоб речення стали гарнішими та цікавішими?
-
Вірно. Речення потрібно поширити, використовуючи прикметники.
-
А що таке прикметники?
-
Прошу записати поширені речення в зошит. Визначте граматичну основу і підкресліть прикметники.
-
Яким членом речення виступає прикметник?
РЕЧЕННЯ ДЛЯ ОПРАЦЮВАННЯ (на картці 1 речення)
Прийшла зима.
Сумують дерева.
Випав сніжок.
Світить сонечко.
Виглянуло сонечко.
Співають пташки.
Падає сніг.
Подув вітер.
Земля вкрита килимом.
-
Станція “Фізкультурна”
-
А ось і зупинка “Фізкультурна”, на якій пропоную трішки відпочити і пограти у гру “День і ніч”.
-
А що це за слова?(Антоніми).
-
Які слова називаються антонімами?
-
Чи знаєте ви прикметники-антоніми?
-
Наведіть приклади.
-
Молодці! Вирушаємо далі.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Зупинка “Поетична” (вибіркове списування)
Вправа 85
-
Діти, на зупинці “Поетичній” ми поговоримо про рідну мову?
-
Як ви вважаєте чому?
-
Якою є наша мова?
-
А як потрібно ставитися до рідної мови?
-
Прочитайте вірш про мову.
-
Які почуття у вас виникли?
-
Зачитайте рядки, у яких розкривається головна думка вірша.
-
Випишіть прикметники, які використала поетеса ,щоб передати красу рідної мови. (Ланцюжком).
-
То для чого ми використовуємо прикметники у мовленні?
2. Станція “Художня”
- Наш потяг прибув на станцію “Художню”. Подивіться на малюнок.
- Що зобразив художник? (Зимовий ліс)
- Чим користуються художники?
- Уявіть себе художниками, але малювати спробуйте словами.
- Якими словами ми описуємо предмети, явища?
- Що таке прикметники?
- Використовуючи прикметники, опишіть малюнок, намалюйте його словами.
VІ. Підсумок уроку
-
Зупинка “Підсумкова”
-
Наша подорож закінчується. Ми знаходимось на зупинці “Підсумкова”, де підведемо підсумки нашої роботи.
-
Які слова допомагають описати предмет?
-
На які питання відповідають прикметники?
-
На що вказують прикметники?
-
Наведіть приклади прикметників.
-
То що таке прикметник?
-
Гра “Павутинка”
-
Охарактеризуйте наш урок, використовуючи слова частини мови, яку почали сьогодні вивчати. На дошці висять смужки, на яких написані різні прикметники ( зелений, металевий, цікавий, творчий, сніжний, корисний,прямокутний, пізнавальний, добрий). Учні виходять до дошки і утворюють “ павутинку” з потрібних прикметників.
-
УРОК (який?) цікавий, творчий, корисний, пізнавальний.
-
Пам’ятайте, що слова – це кольорові камінці. Мало їх назбирати – треба ще навчитися з них узори викладати.
-
Отож, діти, вчиться створювати візерунки із слів. Збагачуйте своє мовлення.
VІІ. Домашнє завдання
Вправа 86.(Виписати з тексту прикметники).