Урок з біології 9 клас
Тема: Спадковість і мінливість.
Мета: Узагальнити знання про спадковість і мінливість організмів.
Тип уроку : тренінг
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учні розміщуються на стільцях по колу, вчитель також.
Називає вчитель прізвище учня , який добре засвоїв матеріал по темі , він буде вести облік успішності під час тренінгу.
( учні називають : бути активним, не перебивати інших, вислуховувати кожну думку, поважати один одного і т. д.)
Вчитель : Для того щоб почати працювати нам потрібно згадати основні поняття даної теми:
( учні відповідають по бажанню)
Інформація. В 1914 році в Англії ремонтували собор. Роботами керував нащадок першого герцога Шрюсбері Джона Табольт Джона Табольта , похованого в цьому соборі у 1453 році.
Джон Табольт був історичною особою . Він воював проти Жанни д’Арк і загинув від ран. Чотирнадцять поколінь відділяли рицаря ХV століття від його нащадків , початку ХХ століття. Нащадок розкрив гробницю. Те що в ній лежав Табольт, не викликало сумнівів, На кістках були ушкодження, що свідчать про рани, згадуванні літописцями Столітньої війни. Про встановлення портретної схожості не могло бути й мови. І тут з’явився
Неспростований доказ спорідненості, більш надійний, аніж засвідчені нотаріусом генеалогічні документи: на одному з пальців скелета дві фаланги зрослися в одну. Нащадок порубаними французами герцога радісно простягнув свідкам, що були присутні під час розкриття гробниці , свою руку з розчепіреними пальцями. На тій самій руці, що й у скелету, ті самі дві фаланги виглядали як одна.
Вчитель: Що ви можете на це сказати?
(учні говорять по колу, виражаючи свою думку)
Вчитель: Мендель проводив дослідження і в результаті отримав особини у кількісному співвідношенні 3 : 1.
(учні на всі запитання відповідають)
Слухаємо по колу.
Інформація. Одного разу Мендель висіяв горошини , які зібрав із рослин ,які штучно запилював.
Горох виріс, дозрів і горошини були всі жовті. Вчений був шокований, бо думав , що створив щось нове....
-Як би ви пояснили ці результати?
Вправа-гра: Розрахуємося на Саші, Маші та Наташі. Кожній групі я даю завдання в конвертику. Уважно до нього віднесіться , від правильності його виконання буде залежати подальша наша робота. Робота в групах (5 хв.)
Завдання 1-ї групи «Саші»
1 .Уважно розгляньте малюнок.
2.Визначте генотипи всіх тварин
3.З якими генотипами сріблясті вівці гинуть?
4.Як називаються гени, які визначають загибель організму?
5.Яке схрещування можна рекомендувати для того, щоб уникнути загибелі овець?
Продовжуємо розвивати цю тему, запитання до всіх ( по колу відповідаємо).
- В якій формі найчастіше бувають летальні гени?
- Які особини гинуть: гомозиготні чи гетерозиготні?
Завдання 2-ї групи «Маші».
Розгляньте малюнок «Успадкування форм плоду у гарбуза»
1 .Яку генетичну закономірність він ілюструє?
2.Вкажіть генотип видовженої форми плода гарбуза.
З. Які алелі (домінантні чи рецесивні) зумовили появу диско видної
та видовженої форми плоду у гарбуза?
4.В якому відношенні відбудеться розщеплення по даній ознакі у F2?
Питання до всіх:
-Що ми можемо чекати у F2 від схрещування гібридів між собою?
Завдання 3-ї групи «Наташі».
Відомо , що у роздільностатевих організмів відношення статей відповідає 1:1.
1.Закінчити схему визначення статі у людини .
2. На основі даних схеми вкажіть відношення статей у людини.
3. Яке значення для виду має відношення статей рівне 1:1?
Питання до всіх:
- Чим же відрізняються хромосомні набори самок і самців одного виду?
- А чи у всіх організмів гомозиготна самка?
- Чому у дітей з'являються нові ознаки , не характерні батькам?
- Чи впливає середовище на формування і прояв ознак організму?
- Чи можливо щоб людина керувала спадковістю?
Інформація. Де Фріз звернув увагу на появу нових форм у енотери. Він описав одну із форм мутації - рослину велетень. З'ясувалося , що вона мала 28 хромосом замість 14.У людей хворих на хворобу Дауна , яка характеризується ідіотизмом і іншими аномаліями (маленька голова, плоске лице, вузький розріз очей , маленький ніс , напіввідкритий рот) в клітині 47 хромосом.
Питання до всіх:
- Чому з'являються такі форми?
- Які є типи мутацій? Які причини їх?
- Чому мутації шкідливі для людини?
Вправа - фізкультхвилинки
1.Як на вашу думку , чи зміниться кімнатна рослина, якщо її
переставити на деякий час з одного місця на інше?
Якщо так- підніміть одну руку.
2.Ті хто вважає , що не спадкова мінливість називається
модифікаційною, підніміть 2 руки.
3.Поплескайте в долоні ті, хто вважає , що модифікації пов'язані із
зміною генотипу.
4. Сіли ті, хто вважає що мутації не виникають під впливом умов
навколишнього середовища.
5.Ті хто вважає ,що ген 1-й і 3-й (на малюнку вчителя)
успадковуються разом - потупали ніжками.
6. А тепер посміхніться ті, хто вважає що засвоїв тему.
На цьому наш урок підходить до завершення. Залишилося тільки оголосити оцінки за активність , знання теми, використання своїх знань на практиці, вміння оперувати поняттями. Секретар (учениця) зачитує оцінки які вона поставила.