Тема: Новела Григора Тютюнника «Три зозулі з поклоном»: інтерпретація «вічної» теми «любовного трикутника»
Мета:Допомогти учням усвідомити ідейно-художнє багатство й естетичну цінність твору; продовжувати навчати працювати над текстом, вміти визначати головне, тлумачити образи та символи. Розвивати навички аналізу творів малих форм, логічне мислення; вміння висловлювати власні роздуми про поведінку героїв і проблеми, порушені у творі. Виховувати прагнення до щирості, моральну чистоту, толерантність, повагу до почуттів оточуючих.
Тип уроку: комбінований урок-дослідження
ХІД УРОКУ.
І. Організаційний момент. Вітаємо наших гостей. Вам бажаю робочого настрою і сподіваюсь на плідну співпрацю.
2. Мотивація навчальної діяльності учнів.
У Квітку закохався вітер. Поки він ніжно пестив її пелюстки, та відповідала йому ще більшим коханням, вираженим в кольорі та ароматі. Проте Вітру здалося мало цього, і він вирішив: «Якщо я дам Квітці всю свою силу, то вона обдарує мене чимось ще більшим». І він дмухнув на неї потужним диханням свого кохання. Але Квітка не винесла таких бурхливих почуттів і зламалася. Вітер спробував підняти її, оживити, але не зміг. Тоді він почав дихати на Квітку ніжно, проте кохана в’янула на очах. Закричав Вітер:
— Я віддав тобі всю силу свого кохання, а твоя милість зламалася! Видно, не було в тобі любові до мене!
Але Квітка нічого не відповіла. Вона померла.
!!!! ПРИТЧА УЧИТЬ НАС.....( доповніть речення)
Той, хто любить, повинен пам’ятати, що Любов вимірюють ніжністю і трепетним відношенням один до одного.
Тему кохання не оминув жоден митець. І кожен намагався по-своєму розкрити оту «вічну загадку любові», що й вам колись життя загадає. І від того, як ви її вирішите, який вибір зробите, буде залежати не тільки ваша доля, а й доля інших людей.
3. Перевірка домашнього завдання.
Виконання тестових завдань (завдання додаються). Взаємоперевірка.
1. б) 2. в) 3. г) 4. б) 5. г) 6. а) 7. б) 8. б) 9.в) 10. г) 11. в) 12. г)
4. Оголошення теми і мети уроку.
Запишіть тему уроку. Зверніть увагу на епіграф:
Якщо тебе ніколи не охоплювало
бажання обійняти всю землю,
прилащити бродячого собаку,
підняти із землі зірваний листок і
цілувати його – значить,
ти ще не любив.
Григір Тютюнник
Слова Г. Тютюнника розкривають нам авторське розуміння поняття любові. Отже, на уроці ми будемо говорити про героїв, що кохають і не зрікаються свого кохання; спробуємо розкрити ідейно-художній зміст новели, визначити її особливості та символіку, а ще - подумаємо над тими проблемами, що порушені у творі.
5. Актуалізація опорних знань учнів.
Слово викладача.Згадаймо приклади : І Франко, Леся Українка, Л Костенко і багато інших
Вірші.картини, пісні...(викладка літератури,картин..)
- Почуття кохання стосується двох людей. Автор пісні «Ой летіли білі гуси
сл. Ю. Рибчинського муз. І. Поклада у виконанні Ніни Матвієнко застерігає від втручання в любовні стосунки третьої особи.
Учитель: Михайло, повернувшись з армії, зустрівся з коханою дівчиною Анною, яка обдурена братами, (ніби Михайло загинув), вже вийшла заміж за доброго немолодого Миколу. Михайло думає лише про себе, не дбаючи про Анну (пішов поговір по селу) та про Миколу, який тяжко переживає їх зустрічі. Микола не витримує цього і вкорочує віку своєму кривднику. Життя трьох людей загублене.(Назвіть автора твору)
Ви помітили, що у літературі традиційно любовний трикутник зображено трагічно.
(Тому, що їх герої постають егоїстами, вони хочуть забрати, а значить знещасливити когось.)
У новітній інтерпретації зображує любовний трикутник Г. Тютюнник у новелі «Три зозулі з поклоном». Прослідкуємо, як це йому вдалося.
Словникова робота Розмежуймо різницю у значенні слів кохання та любов. Утворіть словосполучення із цими словами
А що означає для вас кохання? Відобразіть їх в «Асоціативному кущі» (на дошці намальоване серце і промені-асоціації)
2.Заповнення «Асоціативного куща».
Можливі відповіді: щастя, насолода, страждання, родина, діти,
Ми ще повернемося до нашого куща - можливо, у вас будуть доповнення.
6. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
Слово вчителя. Отже, кохання... Для когось це - велике щастя, а для когось – страждання та мука. Герої новели Г.Тютюнника теж любили, але чи були щасливі?
Уявіть, ви закохалися так, аж дух перехоплює. Але він чи вона не може відповісти на ваші почуття, бо кохає іншого. Як тут вчинити...
Учні висловлюють свої думки.
А Г. Тютюнник радить поважати почуття інших
Слово викладача. Історія створення новели:(зачитує заздалегідь підготований учень)
Григір Тютюнник згадував : “Я виношую образ жінки, котра дуже любила мого батька. Коли у нас сталося нещастя, мама в горі кинулася саме до неї… Марія пекла коржики, збирала все необхідне, бо мама ридала та побивалась. Удвох вони й поїхали розшукувати батька, не знаючи, що слід його загубився вже навіки… Яке благородство й краса обох жінок… І якщо доля дасть мені таланту – воздам хвалу жінці та її красі”.
Отже, в основі новели “Три зозулі з поклоном” відчутні автобіографічні моменти. Образ оповідача, хлопця-студента, нагадує самого автора. Образ Михайла асоціюється з батьком письменника, свого часу також репресованого.
Що таке автобіографічний твір?( учні дають визначення поняття)
Дійсно, героя новели звуть Михайло, як і батька Тютюнника. Восени 1937 року його заарештували і відправили до Сибіру, де він і загинув. У житті батька письменника була жінка, яка його кохала, але Михайло не зрадив сімейне щастя.
Учитель. Поштовхом до написання твору послужила незначна подія: у 1976 році до Ірпінського будинку творчості завітав сліпий бандурист (перегляд відеосюжету). Серед пісень, які він виконував, була «Летіла зозуля через мою хату…», де йшлося не просто про нещасливе кохання, а про вічне, непереборне страждання людини.
Я СПІВАЮ НАРОДНУ ПІСНЮ
Робота з текстом твору. Обговорення новели. Обмін враженнями щодо прочитаного.
Учитель. Новела складається з трьох маленьких новел і обрамлення. Лист зміщує часові площини, наближає батька до сина-студента, що відкриває для себе батька заново, глибше, знайомиться з коханням Марфи до нього і розуміє, що сім’я для батька стоїть на першому місті.
Учні виконують роль учителя і озвучують питання до класу (випереджувальне завдання: підготувати кросворд або питання до класу по тексту твору).
Евристична бесіда. Підсумуємо.
- Від чийого імені ведеться оповідь? Хто оповідач? ( Оповідь у творі ведеться від імені сина-студента, що приїхав на канікули додому до матері )
- Хто герої? Що з ними сталося? (Михайло - батько, Софія - мати, сусідка Марфа, що кохала Михайла; Карпо - чоловік Марфи, але про нього мало)
- Що сталося з батьком хлопця? Звідки приходять листи? (Листи приходять із Сибіру, тому можна здогадатись, що батько знаходиться в сталінських таборах).
Робота над образами твору.
Слово викладача. Звернімося до значення імен наших героїв.
Лінгвістична хвилинка.
Михайло –(давньоєвр.) рівний Богові
Софія –(грецьк.) мудрість
Марфа – (арамійськ.) пані, господиня, володарка
( Не випадково. Імена допомагають розкрити образи персонажів)
Завдання «Я -дослідник».
Робота в групах. Заповніть таблицю «Характеристика головних героїв».
Орієнтовні відповіді:
Михайло → правильний, урівноважений, чуйний, з ним легко спілкуватися, душа компанії, вірний чоловік, що кохає свою дружину, делікатно ставиться до почуттів Марфи
Софія → мудра жінка, ніжна, делікатна, добра, готова прийти на допомогу, сильна, чесна, співчуває суперниці
Марфа → однолюбка, емоційна, відчайдушна у своєму коханні, безнадійно закохана, але не претендує на чуже щастя, страждає через нероздільне кохання
Кожен із персонажів сповнений коханням, але вони не переступають Божих законів, моральності і водночас залишаються вірними своєму коханню.
Учитель: А чи є спільні риси характеру Марфи, Софії, Михайла.
- Здатність на велике кохання
- Душевна чистота
- Любов до прекрасного, всі люблять співати,
- Порядність,
- Вірність,
-Взаємоповага
- Тонке розуміння одне одного,
- Здатність відчувати чужий біль,
- Внутрішня та зовнішня краса,
Робота над проблематикою твору.
Завдання № 1 : Із перерахованих проблем виписати ті, що стосуються новели.
Зайві проблеми: соціальна несправедливість, бідність селян, правова безграмотність.Оцініть себе!
Робота над визначенням символіки твору.
Новела є символічною. Найперше, є символічним заголовок.
Зозуля в українських піснях – символ вісниці печалі і розлуки. Це птах одинокий, що не має родини. Кування зозулі – заклинання, що означає : покинь, забудь, відпусти…Хіба не про це просить Михайло в своєму останньому листі?Зачитайте (Він просить дружину піти до Марфи і передати їй «три зозулі з поклоном». Таким чином, він просить вибачення і у Софії, і у Марфи). Сосна-наскрізна деталь
Завдання № 2. Пояснити значення символів твору.
( Сосни – спогади про безвинно загублену людину (батька), символ рідної домівки, трепетна надія; ромашка – символ кохання; чорна хустина – горе, страждання ; листи - зв’язок з родиною, з рідною домівкою)
7. Закріплення знань, умінь і навичок. Проблемні запитання.
- Чи є епіграф у творі? Як ви думаєте, яку функцію він виконує?
( Є епіграф - Любові Всевишній присвячується. До кого звертаються, вживаючи слово “Всевишній”. Так, до Бога. Цей епіграф спрямовує читача на те, що буде йти мова про якісь неземні почуття)
-Про що ж цей твір (Це твір про почуття любові; про людські долі, що були скалічені тоталітарною системою; про людей, що вміли кохати; про нелегке життя людей у довоєнні і повоєнні часи)
- Чого вчить новела Г.Тютюнника? (Благородства і відповідальності в коханні; здатності зрозуміти й пробачити іншого, прагнення поважати чужі почуття й не зашкодити іншому)
-Що ж радить нам Г Тютюнник родити, якщо хтось опиниться у центрі трикутника, (бути толерантним,не переступати Божих законів, законів моральності і,водночас, залишатись вірними своєму коханню. Його герої не егоїсти, не влаштовують своє особисте щастя, тут кожен залишається чесним перед самим собою та іншими)
-У чому ж полягає новітня інтерпритація новели (герої є людьми світлими, вірними, їх любов не егоїстична і не призводить до трагедії)
-Як ви вважаєте, що у новелі Григора Тютюнника важливіше – зображення подій чи почуттів?(Запис у “Щоденнику”: “Ніколи не працюю над темою. Завжди над почуттями,що живуть навколо і в мені.”)
-Озвучимо ПАСПОРТ ТВОРУ
Літературний рід: епос.
Жанр: новела.
Тема: складність людських стосунків, виражена через історію нещасливого кохання.
Головна ідея твору: возвеличення любові як високої християнської цінності, яка вивищує людину над буденністю, очищає її душу.
Проблематика : 1 Проблема кохання як найвищого вияву духовної краси.
2.Зв'язок поколінь.
3. Родинне життя
4 .Вірність. 5
5.Репресії. Життя людини, відірваної від дому, від сім’ї у засланні
6.Збереження загальнолюдських цінностей
- Повернемося до «Асоціативного куща». Якими характеристиками ще можна його доповнити? ( Толерантність, відповідальність)
2. «Сенкан» «Любов» (Завдання № 3)
1. (2 прикметники)загадкова,вічна,безмежна, всевишня
2. (3дієслова)незасне,окрилює, тримає,світить,гріє, живить,надихає
3. (4 слова, що виражають ставлення чи почуття) любов”ю, треба дорожити
4. синонім кохання
Учитель. Доведіть, що даний текст є новелою
Новела – різновид оповідання. Це невеликий розповідний твір про якусь незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом.
VIІІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія. Оцінювання.
Слово викладача. Думаю, ви погодитесь зі мною, що Г Тютюнника можна назвати справжнім майстром психологічної новели, адже його твори не залишають байдужими нікого, змушують замислитися над багатьма речами і вчать жити.
2. Оголошення оцінок учнів.
ХI. Домашнє завдання. Інструктаж до д/з
Обов’язкове: Підготувати уривок для виразного читання(монолог, діалог, сценка) з новели
На вибір:
1. Скористайтесь порадою батьків.(Що б вони вам порадили у ситуації “любовного трикутника”
2. Написати творчу роботу на одну із тем:
« Лист письменнику чи героєві твору.»
«Уроки, дані нам письменником».
«Милосердя і добро – основа всього?»
Додатки до уроку
Епіграф до уроку
Якщо тебе ніколи не охоплювало
бажання обійняти всю землю,
прилащити бродячого собаку,
підняти із землі зірваний листок
і цілувати його – значить,
ти ще не любив.
Григір Тютюнник
Українська народна пісня «Летіла зозуля»
Летіла зозуля через мою хату,
Сіла на камені та й стала кувати.
- Ой ти, зозуленько, чого рано куєш,
Чи ти, зозуленько, моє горе чуєш?
- Якби не чувала, то я б не кувала,
Тобі, молоденькій, правди б не казала.
- Ой Боже мій, Боже, що я наробила,
Єсть у нього жінка, а я полюбила.
Єсть у нього жінка, ще й діточок двоє,
Ще й діточок двоє – чорняві обоє.
Ще й діточок двоє – чорняві обоє,
Розривають серце на четверо моє.
ТЕСТИ
1. Григір Тютюнник народився на
а) Харківщині; б) Полтавщині; в) Київщині; г) Вінниччині;
2. Батько Григора Тютюнника був:
а) письменником; б) ученим; в) репресований; г) військовим.
3. Яке з тверджень хибне? Григір Тютюнник:
а) мав старшого брата — відомого письменника; б) вчинив самогубство;
в) автор збірок оповідань «Зав'язь», «Деревій»; г) автор роману «Вир»;
4. Письменник отримав професію:
а) кухаря; б) слюсаря з ремонту автомобілів; в) муляра; г) токаря;
5. Перше оповідання письменника було написане:
а) німецькою мовою; б) польською мовою; в) українською мовою; г) російською мовою;
6. Перша книжка оповідань Григора Тютюнника називається:
а) «Зав'язь»; б) «Деревій»; в) «Вир»; г) «Климко»;
7. Розповідь про перше кохання лежить в основі новели:
а) «Климко»; б) ««Зав'язь»; в) «Три зозулі з поклоном»; г) «Оддавали Катрю»;
8. Знайдіть зайве. Ознаки новели:
а) лаконізм; б) ускладненість сюжету; в) психологізм; г) несподівана розв’язка;
9. Яка з названих нижче ознак не притаманна індивідуальному стилю Григора Тютюнника?
а) своїх героїв автор не ідеалізує; б) мовний стиль відзначається багатством лексики, синонімів; в) автор байдужий до зображуваного; г) автор намагається не робити висновків, не вирішувати проблем;
10. Який мотив звучить у багатьох новелах Григора Тютюнника?
а) зради собі; б) страждання; в) батьків і дітей; г) самотності;
11. Розповідь про так званий «любовний трикутник» лежить в основі твору:
а) «Зав'язь»; б) «Оддавали Катрю»; в) «Три зозулі з поклоном»; г) «У Кравчини обідають»;
12. Марфа Яркова, Софія, Михайло, Карпо — герої новели:
а) «Оддавали Катрю»; б) «Зав'язь»; в) «Вогник далеко в степу»; г) «Три зозулі з поклоном».
Лінгвістична хвилинка
Михайло – (давньоєвр.) рівний Богові
Софія – (грецьк.) мудрість
Марфа – (арамійськ.) пані, господиня, володарка
Робота в групах.
Заповніть таблицю «Характеристика головних героїв».
|
Михайло |
Софія |
Марфа |
|
Правильний |
Мудра жінка |
Однолюбка |
|
… |
… |
… |
|
… |
… |
… |
|
… |
… |
… |
|
… |
… |
… |
|
… |
… |
… |
|
… |
… |
… |
Завдання № 1.
Із перерахованих нижче проблем виписати ті, що стосуються новели «Три зозулі з поклоном».
Нещасливе кохання загальнолюдські цінності
соціальна несправедливість правова безграмотність
невмирущість кохання зв’язок поколінь
вірність родинне життя
бідність селян репресії на селі
Завдання № 2.
Пояснити символи твору:
|
Символи |
Що означають |
|
зозуля |
смуток,тужлива звістка, туга за життям, минулим; три зозулі - три людські долі |
|
сосни |
|
|
ромашка |
|
|
чорна хустина |
|
|
листи |
|


Творче завдання № 3
Скласти сенкан на тему: «Любов».