Тема уроку: Тригонометричні функції числового аргументу.
Мета уроку: повторити, систематизувати й узагальнити знання учнів з теми; розвивати логічне мислення, пізнавальну діяльність, вміння застосовувати властивості тригонометричних функцій до побудови графіків;
виховувати наполегливість, самостійність, увагу, охайність у виконанні малюнків.
Тип уроку: Урок узагальнення і систематизації знань.
Обладнання: комп’ютери, таблиця властивостей, картки-завдання,
ХІД УРОКУ
І.Перевірка знань учнів
Розв’язання:
Спростимо функцію у = sin4x – cos4x = (sin2x – cos2x) (sin2x + cos2x) = sin2x – cos2x = – (cos2x – sin2x) = – cos2x. Визначаємо період функції за формулою Т = , де k – коефіцієнт при х. Отже Т =
. Графік функції зображено на рис.1.
Розв’язання:
Для спрощення функції будемо використовувати формули зведення.
=
=
. Отже період функції Т =
Варіант 1. Варіант 2.
1.Знайти область визначення функції 1.Знайти область визначення функції
у = sin3x y = cos2x
a) (-3; 3); б) (-3; +); a) (-3; 3); б) (-3; +);
в) (-; 1); г)(- ; + ). в) (-; 1); г)(- ; + ).
2.Знайти область значень функції 2.Знайти область значень функції
y = 3cosx у = 2sinx
a) (-1; 1); б) (-2; 2); a) (-1; 1); б) (-2; 2);
в) (-3; 3); г)(- ; + ). в) (-3; 3); г)(- ; + ).
3. Визначити парна чи непарна 3. Визначити парна чи непарна
функція y = 2tgx функція y = 3ctgx
a) парна; б) непарна. a) парна; б) непарна.
4. Знайти період функції 4. Знайти період функції
a) Т = 2; б) Т = ; a) Т = 2; б) Т = ;
в) Т = 4; г) Т = . в) Т = 4; г) Т =
.
5. Чому дорівнює найбільше 5. Чому дорівнює найбільше
значення функції значення функції y = 4sin3x
a) y = 4; б) y = ; a) y = 4; б) y =
;
в) y = 3; г) y = 1. в) y = 3; г) y = 1.
6. Чому дорівнює найменше 6. Чому дорівнює найменше
значення функції значення функції
a) y = ; б) y = -1; a) y =
; б) y = -1;
в) y = -2; г) y = . в) y = -2; г) y =
.
Відповіді на тести.
Варіант 1 Варіант 2
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
г |
в |
б |
в |
б |
в |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
г |
б |
б |
г |
а |
а |
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Презентація «Перетворення графіків функцій виду
ІІІ. Розв’язування вправ. Робота в групах:
І група – синуси;
ІІ група – косинуси;
ІІІ група – тангенси;
ІV група – котангенси.
Завдання групам:
а) створити рекламу для графіка своєї функції
б) побудувати графік функції, вказати її властивості:
І група – ; (рис.2)
ІІ група – ; (рис.3)
ІІІ група – ; (рис.5)
ІV група – (рис.4)
Розв’язання записуються в таблицю:
Властивість |
Функції |
|||
|
|
|
|
|
1.Область визначення |
(- ; + ) |
(- ; + ) |
х(- ; + ) x n, nZ |
х(- ; + )
x |
2.Множина значень |
(-4; 0) |
( |
y(- ; + ) |
y(- ; + ) |
3.Період функції |
Т = 2 |
Т = 2 |
Т = |
Т = |
4.Проміжки зростання |
х2n; + 2n nZ |
х nZ |
х(- ; + ) |
- |
5.Проміжки спадання |
х-+2n;2n, nZ |
х nZ |
- |
х(- ; + ) |
6.Набуває додатних значень |
- |
х(- ; + ) |
показують на малюнку |
показують на малюнку |
7.Набуває від’ємних значень |
х(- ; + ) |
- |
показують на малюнку |
показують на малюнку |
8.Набуває нульових значень |
х = +2n, nZ |
- |
показують на малюнку |
показують на малюнку |
9.Набуває найбільше значення |
у = 0 при х = +2n, nZ |
у =
х = |
- |
- |
10.Набуває найменше значення |
у = - 4 при х = 2n, nZ |
у =
х = |
- |
- |
ІV. Підсумок уроку.( метод мікрофон)
V.Домашнє завдання:
Повторити п.27-30 с.171-184, виконати №28 с.196