Урок "Трикутник і його види"

Про матеріал
Трикутник і його види. На уроці учні повинні засвоїти правила трикутників, вміти розрізняти види трикутників за кутами та застосовувати набуті знання при розв’язуванні вправ.
Перегляд файлу

 

Майдан-Липненська гімназія

Колківської селищної ради Волинської області

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель математики: Холод М. О.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Трикутник і його види

Мета уроку: сформувати поняття трикутника, та його елементів; сформувати вміння розрізняти види трикутників за кутами та застосовувати набуті знання при розв’язуванні вправ; розвивати пізнавальну діяльність, увагу, вміння грамотно формулювати власні думки; виховувати активність, працьовитість, дисциплінованість, охайність ведення записів у зошитах, інтерес до математичних знань.

Очікувані результати: учні повинні засвоїти правила трикутників, вміти розрізняти види трикутників за кутами та застосовувати набуті знання при розв’язуванні вправ.

 Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.

 Обладнання: лінійка, олівець, транспортир, підручник, зошит.

 

ХІД УРОКУ

 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 Вправа «Усмішка по колу» (психологічне налаштування учнів)

 - Діти стають у коло беруться за руки. Кожен з них посміхається друзям зліва-справа і промовляє: «Бажаю успіхів на уроці»

 

Девіз уроку (слайд2)

Якщо хочеш досягнути
У житті вершин,
Математику збагнути
Мусиш до глибин!

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Один учень коло дошки записує виконання домашнього завдання, решта учнів перевіряють правильність виконання, виправляють помилки.

 

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

 1. Вправа «Ланцюжок» повторення вивченого матеріалу на попередніх уроках (учням було завдання додому повторити п. 11, 12, 13 та поставити запитання сусідові по парті).

2. Вправа «Знайди помилку» робота з картками

 

<А = 45°

 

<К = 90°

 

 

 

<В = 180°

 

<С = 130°

 

 

  Доповни  речення (слайд 3)

  Прямий кут – це кут...

  Гострий кут – це...

  Більше за 90º, але менше за 180º-це..

  Кут 180º - це… 

IV. ФОРМУЛЮВАННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 Слово вчителя

 Сьогодні на уроці ми переходимо до вивчення нової теми, а якої саме ви дізнаєтесь розташувавши цифри у порядку зростання:

Р  И  У  Т  К  И  Н  К  Т       І      Г  О  Й  О        И  Д  В  И

2    8    5   1    9    3   7     4   6       10      13  12  11  14         18 16  15  17 

 Записуємо сьогоднішнє число, класна робота та тему уроку.

V. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ (слайд 5)

 1. Бесіда з учнями

  • Для чого вивчаються трикутники?
  • Де зустрічаються трикутники в нашому житті?

(Перегляд слайдів 5-16)

Розповідь казки вчителем (слайд 18-22)

(Модель трикутника з картону)

- Жив-був Трикутник. Йому було дуже самотньо, в нього не було друзів. Вирішив трикутник подорожувати. Йшов він йшов і зустрів на галявині багато трикутників. Трикутнику  захотілося з ними потоваришувати, і він почав знайомитися. (вчитель чіпляє на дошці трикутники по черзі)

- Я трикутник прямокутний, бо в мене є прямий кут.

- Я трикутник гострокутний, бо в мене всі кути гострі.

- Я трикутник тупокутний, бо в мене є тупий кут.

Так, у нашого трикутника з’явилися друзі, і йому стало жити весело і цікаво.

Питання дітям

  • Діти, а ви встигли познайомитися з трикутниками?  Зараз перевіримо.

 

2. Розповідь учителя з елементами демонстрації.

 З усіх многокутників трикутники мають найменшу кількість сторін.

 Трикутники можна розрізняти за видом їх кутів. Отже,

- якщо всі кути трикутника гострі, то його називають гострокутним трикутником;

- Якщо один із кутів трикутника прямий, то його називають прямокутним трикутником;

- Якщо один із кутів трикутника тупий, то його називають тупокутним трикутником.

 

 

 

 Гострокутний                         Прямокутний                              Тупокутний

 Трикутники можна класифікувати не тільки за видом кутів, а й за кількістю рівних сторін. Отже:

- Якщо дві сторони трикутника рівні, то його називають рівнобедреним трикутником;

На рисунку зображено рівнобедрений трикутник АВС, у якого АВ = ВС.

Рівні сторони АВ і ВС називають бічними сторонами, а сторону АС – основою рівнобедреного трикутника АВС.

- Якщо три сторони трикутника рівні, то його називають рівностороннім трикутником.

    Рівносторонній трикутник : MN = NK = KM

 

 

 

– Якщо  три сторони трикутника мають різні довжини, то його називають різностороннім трикутником.

У різностороннього трикутника сторони різні, а отже: CD = DE = EC

 

 

 

 Якщо сторона рівностороннього трикутника дорівнює а, то його периметр обчислюють за формулою Р = 3а.

VІ. ЗАСТОСУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

1. Робота з підручником: прочитати § 2 п. 14 с. 108-110.

2. Виконання усних вправ:

Вправа № 342

 3. Виконання письмових вправ:

Вправа № 343

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Вправа № 345

Розв’язання

Р = а + в + с = 16 см + 22 см + 28 см = 66 см.

Відповідь. 66 см.

 Вправа № 348

Розв’язання

     АВ = 24 см;

     ВС = 24 см + 18 см = 42 см;

     АС = 42 см : 2 = 21 см;

Р = АВ + ВС + АС = 24 см + 42 см + 21 см = 87 см.

 Відповідь. 87 см.

VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

  1. Вправа «Доміно» (знайди відповідність, колективна робота)  (додаток __)

2. Вправи: «Який трикутник зайвий»

                   «Встав пропущене число» робота в парах на картках

 (додаток __)

3. Гра на уважність «Яким кольором» (слайд 28-30)

4. Колективна робота в групі «Побудуй з трикутників веселого чоловічка»

(дітям даються вирізані різної форми і кольором трикутники,  діти фантазують будуючи веселих чоловічків, а в цей час музикальне відео для кращого настрою) (слайд 31)

 

VІІІ. РЕФЛЕКСІЯ

 Вправа «Квіточка» (продовжити речення)

 

ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати § 2 п. 14 с. 108-110 – у підручнику.

Виконати вправи:

І група - № 344, № 346;

ІІ група - № 349, № 351.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Самікова Ірина Олександрівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
12 жовтня 2021
Переглядів
791
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку