Урок "Тваринництво України. Сільське господарство у своєму регіоні."

Про матеріал
Пропонована розробка "Тваринництво України. Сільське господарство у своєму регіоні." містить в собі детальний конспект уроку. На даному уроці передбачені різні форми роботи учнів, що розвивають навички аналізувати інформацію, робити висновки, працювати з картами, підручниками, додатковими джерелами географічної інформації та уміння працювати в групі.
Перегляд файлу

 

9 клас      географія

 

Тема: Тваринництво України. Сільське господарство у своєму регіоні.

 

Мета: допомогти дати  характеристику особливостей розміщення галузей    тваринництва в Україні, зрозуміти необхідність охорони і збереження с/г угідь,

           усвідомити роль с/г (тваринництва) для економіки України,

           визначити напрями  фермерської діяльності в Україні та своїй

           місцевості, формувати вміння виділяти головне, аналізувати,

           порівнювати, розвивати логічне мислення, пояснити значення якісної

           с/г продукції для здоровя людини.   

     

Обладнання:  підручник, карти, атласи, дидактичні картки, презентація.

 

Тип уроку: розвиток компетентностей.

 

Предметні компетентності: мовленнєва, картографічна, економічна,

                                                комунікативна, продуктивної творчої праці,

                                                здоровязбережувальна.

Наскрізні змістові лінії:

 екологічна безпека та сталий розвиток (збереження с/г угідь);   здоровя і безпека (ГМО); громадянська відповідальність (підтримка власного виробника); підприємливість та фінансова грамотність (визначає напрями фермерської діяльності в Україні та своїй місцевості).

 

Очікувані результати:

називає:  напрямки тваринництва;

пояснює: значення знань про географію сільського господарства для розвитку економіки;

аналізує: карти тваринництва; особливості розміщення тваринництва в Україні;

висловлює судження про: значення якісної с/г продукції для здоров’я людини.

 

 

 

                                                       «Пізнай свій край, …свій рід, свій народ, свою

                                                        землю-і побачиш свій шлях у життя»

                                                                                                Г. Сковорода

 

Хід уроку

 І. Етап орієнтації, мотивації діяльності

Привітання з учнями, підготовка учнів до уроку.

З яким настроєм прийшли на урок?

Створення сприятливої атмосфери, налаштування на позитивну співпрацю (епіграф).

 

 

1.Актуалізація знань.

Контроль знань.

Зразок дидактичної картки

 

Завдання. Виберіть правильні відповіді до запитання

№ питання

Відповіді

1

Ефірноолійні

2

Озима пшениця

3

Херсонська

4

Поліська

5

Лісостепова

6

Полтавська

7

Льон-довгунець

8

Олія

9

Мед

10

Вінницька

 

1. Технічна волокниста культура, яку вирощують на Поліссі. (льон-довгунець)

2. Важливий експортний продукт тваринництва.(мед)

3. До якої групи технічних культур відносять вирощування коріандру, шавлії, мяти (ефірноолійні)

4. Головна зернова культура в Україні.(озима пшениця)

5. «Цукрова» область.(Вінницька)

6. Сільськогосподарська зона, у якій найбільше вирощують жита, гречки, картоплі.(Поліська)

7. Важливий експортний продукт, який виробляють з найпо­ширенішої технічної культури.(олія)

8. «Кукурудзяна» область.(Полтавська)

9. Сільськогосподарська зона, яка спеціалізується на вирощуванні цукрових буряків та сої. (Лісостепова)

10. «Кавунова» область (Херсонська)

 

 

2. Мотивація (випереджувальне  завдання учнів)

Історія розвитку тваринництва починається ще до нашої ери. Кочові племена скіфів і сарматів-одні з перших представників напрямку тваринництва на теренах України. Тваринництво забезпечувало людей їжею, одягом, житлом. І в наш час залишається невідємною частиною національного господарства України.

 

 

 

 

 

ІІ. Етап цілевизначення і планування

 

Мета уроку:

  • охарактеризувати особливості розміщення галузей тваринництва в Україні;
  • з’ясувати зональну спеціалізацію сільського господарства;
  • скласти схему міжгалузевих звязків тваринництва;
  • зясувати причини занепаду тваринництва в Україні.
  • проаналізувати напрями фермерської діяльності у своєму регіоні.

 

Очікувані результати:

знаннєві:  напрямки тваринництва; значення знань про географію сільського господарства для розвитку економіки;

діяльнісні: особливості розміщення тваринництва в Україні; особливості розміщення с/г в Рівненській області;

ціннісні: значення якісної с/г продукції для здоров’я людини.

 

План роботи

1.Тваринництво, галузева структура та географія.

2.Зональна спеціалізація сільського господарства.

3.Сільське господарство у своєму регіоні.

 

Визначення особистісних цілей учнів.

 

ІІІ. Етап цілереалізації

 

Прийом Асоціативний кущ.

Які асоціації у вас виникають з поняттям тваринництво?

 

Тваринництво

 

     Тваринництво-це галузь с/г, що забезпечує населення продуктами харчування, галузі промисловості-сировиною, рослинництво органічними добривами.    (памятники архітектури).

 

Чому вивчення галузі тваринництва є актуальним на сьогоднішній час?

(стратегічно важлива галузь-продовольча безпека країни, експортний потенціал, продовольча незалежність, показник споживання тваринницької продукції-один з основних при характеристиці рівня життя населення).

 

                         Галузева структура сільського господарства

                                           Сільське господарство

 

 

 

 

 рослинництво тваринництво

Висновок: Сільське господарство – галузь економіки, що призначена для забезпечення населення продовольством і отримання сировини для промисловості. До структури сільського господарства відноситься   рослинництво і    тваринництво.

Тваринництво:

-Скотарство

-свинарство

-птахівництво

-вівчарство

-інші галузі (бджільництво, шовківництво, кролівництво, конярство, звірівництво, рибництво).

 Чинники, які впливають на розвиток с/г: природі (земельні ресурси, агрокліматичні).

Розвиток тваринництва залежить від:

-природних умов;

-кормової бази (рослинні, тваринні, мінеральні корми);

-розвитку економіки держави;

-купівельної спроможності населення;

-вподобань населення;

-релігійних вірувань

Робота учнів з підручником ( стор.80, мал.44 –зміна поголівя свійських тварин)

 

Робота учнів в групах  «Творча лабораторія» (підручник параг.-13, стор.-81-82, дод. матеріал)-заповнити дидак. картку.

 

І група-скотарство

Заповнити таблицю:

Продукція

Молоко, мясо, шкіра

Кормова база

Сіножаті, пасовища, відходи харчової промисловості

Основний напрям

Молочно-мясний

Територіальна структура

По всій території України

Найбільше поголівя

(область)

 

Чи перспективно розвивати?

 

Вінницька, Полтавська, Хмельницька

 

ІІ група-свинарство

Заповнити таблицю:

Продукція

 мясо, шкіра, сало, жир

Кормова база

Концентровані корми, відходи харчової промисловості

Основний напрям

мясо-сальний

Територіальна структура

По всій території України

Найбільше поголівя

(область)

 

Чи перспективно розвивати?

 

Київська, Львівська області

 

ІІІ група-птахівництво

Заповнити таблицю:

Продукція

Яйця, мясо, піря

Кормова база

Комбікорм,  відходи харчової промисловості

Основний напрям

мясний, яйценосний

Територіальна структура

По всій території України

Найбільше поголівя

(область)

 

Чи перспективно розвивати?

 

Вінницька, Київська області

 

 

 

Фізкультхвилинка (музичний супровід)

 

Схема міжгалузевих звязків тваринництва (робота біля дошки).

 

Тваринництво

 

 

 

Прийом «Проблемне запитання»

Причини занепаду тваринництва України:

-перехід до ринкової економіки (виробляємо стільки, скільки купують);

-недостатня кормова база (висока розораність земель)

-трудомістка, матеріаломістка і енергомістка галузь;

-низька генетична якість тварин;

-недостатнє фінансування (низька привабливість інвесторів-окупність через 5 років-свинарство і птахівництво, 7-8 років-ВРХ, в рослинництві-2-3 роки);

-висока ціна продукції.

 

Зональна спеціалізація сільського господарства

(тісно повязана з грунтово-кліматичними ресурсами)

 

Сільськогосподарські зони

Тваринництво

Лісова (Поліська)

Молочно-мясне скотарство, свинарство

Лісостепова

Молочно-мясне скотарство, свинарство, ставкове рибництво. Шовківництво. Бджільництво.

Степова

Скотарство, свинарство, вівчарство.

Карпати, Крим

Вівчарство, скотарство.

Приміські райони

Молочне скотарство, свинарство, птахівництво.

 

Сільське господарство  Рівненської області.

 (питома вага в економіці України складає 2,8 %)

Умови розвитку с/г виробництва:

-низька природна родючість грунтів;

-заболоченість, надмірна зволоженість;

-радіоактивне забруднення.

Рослинництво- зернове в-во, буряківництво, овочівництво, вирощування кукурудзи.

Тваринництво-скотарство, свинарство, вівчарство, птахівництво (Крупецька птахофабрика, Радивилівський район).

 

1.Агрокорпорація «Крупець»  (Радивилівський р-н)

 

2.Птахофабрика «Журавушка» (с. Немовичі, Сарненський р-н)

 

3.Птахоферма ТОВ «Хайчікен» (племінне господарство-35 тис. курей в рік, Гощанський р-н)

 

Хвилинка-цікавинка

1.Гелікокультура

Вирощування і розведення равликів-фермерське господарство (Львівська область). Інвестиції (1 га -4 чол.)-80-100 тис. євро, окупність-1-2 роки.

Виноградний равлик-4-5 років, інші види-1 сезон.

За рік-25-30 тонн. Опт в Європі-8-12 євро за кг (Україна-3-4 євро/кг)

 

2.Страусині ферми (Львівська, Київська, Миколаївська, Закарпатська, Івано-Франківська області).

Безвідходне виробництво- мясо, яйця, шкіра, жир,

                                            -маточне поголівя;

                                            -туризм.

1 страус-8000 гривень, 1 яйце—1-2 кг (200-250 гривень).

За день один страус зїдає 2,5 кг корму (перемелене сіно, зерно, морква, яблука).

Перспективи розвитку тваринництва:

-створення великих агропромислових обєднань із замкнутим циклом виробництва;

-державні дотації;

-стимулювання експорту продукції виробництва;

-податкові пільги;

-селекційно-племінна робота та її державна підтримка (інвестиції).

 

 

ІV. Етап рефлексивно-оцінювальний

1.Узагальнення знань і вмінь (сам. робота, тестові завдання)

1.Провідна галузь тваринництва України:

 А)свинарство   б)скотарство   в)вівчарство

2.Основний напрям скотарства України:

  А)молочний   б)мясний   в)молочно-мясний

3.Найбільше поголівя птахівництва:

 А)Київська обл.     б)Рівненська обл.   в)Вінницька обл.

4.Основні принципи орієнтації галузей тваринництва:

 А)споживач   б)сировина   в)сировина і споживач

5.Найбільш прибуткова та динамічна галузь тваринництва:

 А)свинарство   б)птахівництво   в)бджільництво

6.В Україні головну роль відіграють:

 А)рослинні корми   б)тваринні     в)мінеральні

 

2.Підсумок

Тваринництво –важлива галузь с/г України і нашого регіону. Використовує кормові культури польового та лучно-пасовищного виробництва, відходи харчової промисловості та комбікорми. Потребує заходів інтенсифікації (сучасних форм організації виробництва, техніки, продуктивності поголівя). Основна частина продукції виробляється в приватному секторі (приватна власність).

Вивчення галузі тваринництва є актуальним, тому що:

-тваринництво забезпечує продовольчу безпеку країни;

-експортний потенціал;

-продовольча незалежність країни;

-один з показників рівня життя населення.

 

3.Рефлексія   (саморефлексія)

«Мікрофон»

 

-чи досягнуті цілі….

-чи задоволені результатом діяльності…

-я зрозумів…

-тепер я можу…

-було складно…

-у мене вийшло…

- я змогла…

-я вже знаю…

-я змінив своє ставлення…

 

V. Етап повідомлення домашнього завдання

 (інструктаж щодо виконання)

Проч. параграф 13,

Скл. різнорівневі завдання (тести)

Повідомлення «ГМО-тварини: користь чи шкода?»

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Подрушняк Любов
    Дякую за чудову роботу!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Брич Марія
    Світлана, щиро вдячна за Твою творчість. Їз задоволенням скористалася. Надіюся, що ти мене пам\ятаєш. З повагою із Закарпаття, Марина Стадник. P/S/ Маю велику надію, що не помилилася.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Географія 9 клас (Кобернік С. Г.,Коваленко Р. Р.)
Додано
1 листопада 2020
Переглядів
7607
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку