Життя поета. Народився Т. Г. Шевченко 9 березня 1814р. В селі Моринці в кріпацькій родині.-У 9 років залишився без матері, а 11р. став круглим сиротою.-У 14 років став козачком пана Енгельгардта, разом із паном 1831 р. Потрапив до Петербурга. Саме в цьому місті він познайомився з людьми, які згодом викупили його з кріпацтва.- 1838р. Вступає до Академії мистецтв.- 1840р. Вийшла перша збірка поезій під назвою «Кобзар».- У 1845р. Повернувся в Україну, а в 1846р. Вступив до Кирило-Мефодіївського братства.- На жаль, у 1846р. Товариство було розпущене, а Т. Шевченко арештований . Жорстокий вирок – позбавлення волі на довгих 10 років.- Перебуваючи в казематі Петропавловської фортеці, написав вірш «Садок вишневий коло хати», на Кос-Аралі поезію «За сонцем хмаронька пливе», ці твори вивчаються у 5 класі.
Номер слайду 3
«За сонцем хмаронька пливе»За сонцем хмаронька пливе,Червоні поли розстилаєІ сонце спатоньки зове. У синє море: покриваєРожевою пеленою,Мов мати дитину. Очам любо. Годиночку,Малую годину. Ніби серце одпочине,З богом заговорить... А туман, неначе ворог,Закриває мореІ хмароньку рожевую,І тьму за собою. Розстилає туман сивий,І тьмою німою. Оповиє тобі душу,Й не знаєш, де дітись,І ждеш ного, того світу,Мов матері діти.
Номер слайду 4
Аналіз поезіїТема вірша : змалювання вечірньої пори та очікування нового дня. Ідея : туга за рідним краєм, його чарівною природою. Основна думка: батьківщина — рідна домівка. Жанр «За сонцем хмаронька пливе»: пейзажна лірика.
«Садок вишневий коло хати…»Садок вишневий коло хати,Хрущі над вишнями гудуть,Плугатарі з плугами йдуть,Співають ідучи дівчата,А матері вечерять ждуть. Сім’я вечеря коло хати,Вечірня зіронька встає. Дочка вечерять подає,А мати хоче научати,Так соловейко не дaє. Поклала мати коло хати. Маленьких діточок своїх;Сама заснула коло їх. Затихло все, тілько дівчата. Та соловейко не затих.
Номер слайду 7
«Садок вишневий коло хати». Аналіз поезії Автор – Тарас Шевченко Рік написання – 19 — 30 травня 1847 року Тема: зображення мальовничої української природи.Ідея: замилування простим, природним ладом трудового життя з чергуванням праці і відпочинку. Основна думка: Т. Шевченко звеличує красу українського народу. Жанр: пейзажна лірика.
Номер слайду 8
Художні засоби Епітети : «садок вишневий», «вечірня зіронька», «маленькі діточки». Метафори : «хрущі гудуть», «зіронька встає», «соловейко не дає». Сюжет: у творі «Садок вишневий коло хати» відтворено картину весняного вечора в українському селі. Прості, зримі, пластичні образи постають із народно-естетичних і морально-естетичних уявлень. Сила емоційного впливу твору — в природності й рельєфності малюнку, у його світлому настрої. У вірші відобразилась мрія поета про щасливе, гармонійне життя. Ця мрія різко контрастувала з дійсністю, у якій поет-в’язень створював свою поезію. Перед нами постає побутова картина українського села: «…Вечір… Закінчився робочий день, повертається з поля плугатарі, ідуть співаючи дівчата, біля хати зібралась на вечерю сім’я. Непомітно надходить ніч. Все завмирає, тільки чути голоси дівчат. Та невтомного соловейка. Затихло все, тільки дівчата, та соловейко не затих».