Урок у 5 класі "Префікс"

Про матеріал
Тема: Префікс (повторення та поглиблення). Префікси, які надають словам емоційного забарвлення та виразності) Мета: (формувати компетентності) Предметні:  повторити й поглибити знання учнів про префікс як зна-чущу частину слова;  сприяти зміцненню навичок його виділення у словах;  формувати загальнопізнавальні вміння знаходити префікси у словах, визначати їх роль; розвивати творчі вміння використання префіксів під час створення нових слів. Ключові:  спілкування державною мовою – використовувати українську мову як державну для духовного, культурного й національного самовияву; володіти всіма видами мовленнєвої діяльності;  компетентності в природничих науках і технологіях – словесно оформлювати результати досліджень;  уміння вчитися впродовж життя – постійно поповнювати власний словниковий запас; здійснювати рефлексію;  соціальні та громадянські компетентності – співпрацювати з іншими на результат  комунікативні компетентності :  інформаційна компетентність - здійснювати аналіз мовних явищ;
Перегляд файлу

Дата:

Тема: Префікс (повторення та поглиблення). Префікси, які надають словам емоційного забарвлення та виразності)

Мета: (формувати компетентності) 

Предметні:

             повторити    й    поглибити    знання    учнів    про    префікс як зна-чущу частину слова;

             сприяти зміцненню навичок його виділення у словах;

             формувати загальнопізнавальні вміння знаходити префікси у словах, визначати їх роль;

розвивати творчі вміння використання префіксів під час створення нових слів.

 Ключові:

  •        спілкування державною мовою – використовувати українську мову як державну
    для духовного, культурного й національного самовияву; володіти всіма видами мовленнєвої діяльності;
  •   компетентності в природничих науках і технологіях – словесно оформлювати
    результати досліджень;
  •   уміння вчитися впродовж життя – постійно поповнювати власний словниковий
    запас; здійснювати рефлексію;
  •   соціальні та громадянські компетентності – співпрацювати з іншими на результат
  •   комунікативні компетентності :
  •   інформаційна компетентність - здійснювати аналіз мовних явищ; 

НЛ – 1(екологічна безпека і сталий розвиток);

          2(громадянська відповідальність);

          3 (здоров’я і безпека)

          4 (підприємливість і фінансова грамотність)         

Цілі уроку (очікувані результати): 

учень знає стилістичні можливості префіксів і суфіксів;

учні мають навички стилістично доцільно використовувати значущі частини слова;

учні розвивають гнучкість у використанні мовних одиниць;

учні виявляють дбайливе ставлення до слова.

Обладнання: підручник, презентація

 

Хід уроку

І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою

Заглядає сонечко

У наше віконечко,

Ніжно посміхається,

На вас сподівається,

Щоб розумними зросли

Й людям користь принесли!

ІІ. Актуалізація опорних знань

Яку тему ми вивчаємо?

1. «Асоціативний кущ» (2 слайд)

-          Які асоціації у вас виникають із словосполученням «будова слова»

2.  «Закінчи речення» (3 слайд)

- Повторимо вивчене за допомогою вправи «Закінчи речення»

  • Будова слова – це основний розділ науки про мову, що вивчає … (значущі частини слова).
  • Значущі частини слова – це закінчення … (корінь, префікс, суфікс)
  • Закінчення -  це змінна … (частина слова)
  • Основа – це все слово без… (закінчення)
  • Корінь – це спільна… (частина споріднених слів)
  • Префікс – це значуща частина слова, яка стоїть… (перед коренем)
  • Суфікс – це значуща … (частина слова, яка стоїть після кореня).

 Оголошення теми уроку. Учні визначають мету. Запис у зошитах.

- Сьогодні ми з вами розширимо свої знання про префікс як значущу частину слова. Запишіть в зошити тему уроку.

ІІІ. Основний зміст уроку

  1. Робота в парах. «Бортовий журнал»

-          Заповніть першу колонку «бортового журналу»

Що мені відомо з даної теми?

Що нового я дізнався з тексту?

1.Префікс – це значуща часина слова

1. За допомогою префікса творяться слова з новим лексичним значенням

2.Префікс стоїть перед коренем

2.У слові може бути декілька префіксів

3.Умовне позначення префікса

 


Перевірка. Зачитування учнями записів з першої колонки.

Читання тексту і заповнення другої колонки (5 слайд)

     Префікс – це значуща частина слова, яка стоїть перед коренем. За допомогою префікса творяться слова з новим лексичним значенням (косити – докосити, обкосити). У слові може бути один або декілька префіксів (надхмарний, понавипускати).

           Перевірка другої частини «бортового журналу».

  1. Творче конструювання. (5 слайд)

Утворити нові слова за допомогою префіксів

  1. Опрацювання таблиці «Стилістичне забарвлення префіксів» (6 слайд)
  2. Вибірковий диктант. Виписати слова з префіксом. Префікси виділити.

Краплі зорі 

Чи бачили ви крапельки зорі

на білій білизні м’якого снігу?

То пір’я розгубили снігурі,

шукаючи зерняток до обіду.

                        Прокинувся я вранці – і до них,

                        легкі пір’їнки на вітрах злітали.

                        Та вмить побачив снігурів живих,

                        напевне, вони з пір’я виростали.

                                                                М. Сингаївський

Самоперевірка за дошкою. (Розгубили, прокинувся, вранці, злітали,  вмить, побачив, напевне, виростали).

-          Бачу, що ви гарно потрудились та достатньо вже втомились.

Треба трішки відпочити,тіло й розум збадьорити.

Ф і з к у л ь т  х в и л и н к а

Слухати ми перестали

I тепер вci дружно встали.

Будемо відпочивати,

Нумо вправу починати.

Руки вгору, руки вниз,

I легесенько прогнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий — встали.

  1. «Діаграма Ейлера-Венна»

-          Давайте за діаграмою Венна з’ясуємо спільне і відмінне між коренем і префіксом.

             Корінь                                                        Префікс

Значуща частина слова

1.Умовне позначення                                                           1.Умовне позначення                                       

2.Містить лексичне значення слова                                 2.Змінює лексичне значення слова

3.Є обов’язково в кожному слові                                       3.В слові може і не бути

  1. Розподільний диктант (ланцюжком біля дошки).

-          Розподілити в два стовпчики: в перший – з префіксом, в другий – без префікса. Префікси виділити.

Берег – прибережний, читати – дочитати, швидко – найшвидше, дорога – придорожній, довгий – предовгий.

  1. Творчий диктант (можна усно/за часом). (7 слайд)

За допомогою префіксів утворити слова-антоніми.

Відсунути. Ввести, закрити, розплющити, закопати, розв’язати

ІV. Рефлексія

  1. Тест на перевірку засвоєння матеріалу.

-          Знайти рядок, у якому всі слова мають префікси.

А) Праліс, невисокий, негода.

Б) Швидко, предовгий, дочитати.

В) Надхмарний, прегарний, зрадіти.

«Закінчи речення»

- Сьогодні на уроці я дізнався чи дізналася…

 

V. Домашнє завдання

Повторити вивчений матеріал (с. 62)

Виписати із казки І.Франка «Фарбований Лис" 10 слів з префіксами. Префікси виділити. За бажанням: з двома із виписаних слів скласти речення.

 

Використані джерела

1. Конспект уроку з української мови. Електронний ресурс. – Режим доступу :

https://vseosvita.ua/library/prezentatsiia-prefiks-povtorennia-i-pohlyblennia-prefiksy-iaki-nadaiut-slovam-emotsiynoho-zabarvlennia-ta-vyraznosti-599966.html

2.   Презентація. Префікси.  Електронний ресурс.  - Режим доступу :

https://vseosvita.ua/library/prezentatsiia-nush-5-klas-napysannia-prefiksiv-prefiksy-iaki-nadaiut-slovam-emotsiinoho-zabarvlennia-ta-vyraznosti-600503.html

3. Префікси. Електронний ресурс. – Режим доступу :

https://vseosvita.ua/library/konspekt-uroku-z-ukrainskoi-movi-u-5-klasi-za-temou-prefiks-ak-znacusa-castina-slova-285404.html

4. Фізкультхвилинки. Електронний ресурс. – Режим доступу :  

 https://vseosvita.ua/library/movni-fizkulthvilinki-dla-ucniv-5-6-klasiv-192268.html?fbclid=IwAR0N1GBStsphlzQi187FWNVw0tffaWKQYMzh9MzmKAIAi757J0nPfve_uxY

 

 

docx
Додав(-ла)
Царук Наталія
Додано
1 листопада 2023
Переглядів
1106
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку