Урок у 5 класі з теми "Вживання апострофа. Тренувальні вправи".

Про матеріал
Цей матеріал стане у нагоді учителям української мови під час поглиблення, систематизації та узагальнення знань учнів про апостроф; удосконалення навиків правильної вимови й написання слів з апострофом;
Перегляд файлу

Тема. Правила вживання апострофа. Тренувальні вправи.

 

Мета: поглибити, систематизувати й узагальнити знання учнів про апостроф; удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; розвивати логічне мислення, уяву, пам’ять, мовлення; виховувати повагу до старших, пошану до традицій наших предків.

 

Обладнання: картки – завдання, текстовий роздатковий матеріал, таблиця.

 

Тип уроку: урок повторення та систематизації вивченого.

 

Хід уроку

І.  Організація класу.

День добрий, друзі! Ще один урок

       До нас прийшов за розкладом сьогодні

   Отож озброюймось книгою й пером,

          Щоб знов пірнути в мовну нам безодню.

 

II. Повідомлення теми та мети уроку.

Слово вчителя. Тема нашого уроку схована у загадці. Тож спробуймо її відгадати:

    Я такий же, як знак розділовий,

    І відомий шкільній дітворі.

    Та в словах української мови

    Я пишусь не внизу, а вгорі.

    Спробуй лише написати ім’я –

    Зразу стану потрібен і я. (апостроф)

        (Д. Білоус.)

 Молодці. Отже, сьогодні ми помандруємо у країну Орфографію. Спробуємо з вами пригадати правила вживання апострофа, які ви вивчили у початковій школі, та ознайомимось з новими правилами.

 

III. Актуалізація опорних знань учнів.

Фронтальне опитування.

 

  • Що таке фонетика?
  • Що таке графіка?
  • Що таке орфографія?
  • Що таке орфоепія?
  • Після яких букв пишеться апостроф?
  • Від чого залежить уживання апострофа після р?
  • В яких випадках апостроф не ставиться?
  • Інтелектуальна розминка.  «Запиши слово»

 

  • Синонім до слова родина. ( сім’я);
  • Антонім до слова забувати. (пам’ятати);
  • Іменник, що означає сукупність зірок. ( сузір’я);
  • Антонім до слова твердий. (м’який);
  • День, коли урочисто відзначають якусь подію. (свято);
  • Іменник, що означає зібрання представників певних організацій. (з’їзд)
  • Іменник, що означає частину туші тварини, вживану для їжі. (м’ясо);
  • Синонім до слова хробак. (черв’як);
  • Трав’яниста рослина, що заважає росту культурних рослин. (бур’ян);
  • Синонім, до слова оголошення. (об’ява);
  • Синонім, до слова вогонь. (полум’я);
  • Овоч, який мама дає у борщ. (буряк);
  • Вхід у багатоповерховий будинок. (під’їзд)
  • Маленькі пташки, що чудово співають. (солов’ї);
  • Металевий загострений стержень з головко на тупому кінці, призначений  для  скріплення. (цвях);
  • Чим покрито тіло птахів. (пір’ям);
  •  Когось до чогось намовити. (під’юдити)

 

Учні читають слова-відповіді, перевіряють вірність написаного, пояснюють правопис написання. (метод «Прес»)

 

  1.   Основна частина. Формування вмінь і навичок.

         Проблемне запитання:  Чи завжди перед -я-, -ю-, -є-, -ї- ставимо апостроф?

 1. Опрацювання таблиці «Вживання апострофа». Робота з підручником.

 Учні усно добирають приклади до правил.

 2. Робота біля дошки.

   Запишіть речення. Підкресліть слова з літерами -я-, -ю-, -є-, -ї-, поясніть орфограми.

 Старий Дніпро замигтів у його пам’яті своїм вічним святковим вогнем. Ми сп’яніли від духмяного подиху поля. Застоялись у високім бур’яні густі пахощі прив’ялого полину. Сім’я вечеря коло хати, вечірня зіронька встає. Мар’яні батьки подарували  комп’ютер.

 3. Самостійна робота в зошитах.

 

     Виділені слова записати в фонетичній транскрипції і визначити кількість букв і звуків.

 4. Робота у групах.  Учні об’єднані у 3 групи. Кожна група отримує картку із завданнями.

   1. Утворіть  від поданих іменників прикметники. З утвореними словами складіть словосполучення “прикметник + іменник.” З одним словосполученням складіть речення.

I група: Різдво, дерево, солома, морква, трава.

II група: ластівка, крупа, мед, олово, торф.

III група: тьма, камінь, жаба, язик, мавпа.

5. Закріплення вивченого.

Робота  з «дірявими  словами».

 

 Учитель  показує учням картки з  незвичайними «дірявими» словами, учні записують слова у дві колонки:

I колонка: слова з апострофом;            II колонка: слова без апострофа.

 

 Здоров..я, св..ятковий, торф..яний, черв..як, сузір..я, під..їхати, подвір..я, роз..єднати, Солов..йов, зобов..язання, тьм..ний, присв..ята, верб..я, мавп..ячий,  пів..ящика, під..єднати, різьб..яр, м..ята,  р..яска, моркв..яний, Лук..янов, б..ється, дев..ять, ін..єкція, здоров..я, Прип…ять, інтерв..ю, зв..язати, при..їзд.

 Робота у парах. Учні обмінюються зошитами, перевіряють вірність написаного, пояснюють правопис написання. (метод «Прес»)

 

 6. Узагальнення вивченого.

«Віднови прислів’я».

На дошці написані прислів’я, у яких пропущено слова.

  Літо збирає, а зима …..   . (з’їдає).

 Ранні пташки росу … , а пізні слізки ллють. (п’ють).

 Щастя у повітрі не ….. , а руками дістається. (в’ється).

 Добре слово …. , а зле ще довше. (пам’ятається).

 Пташка красна своїм …. , а людина – своїм знанням. (пір’ям).

 Не вчи орла літати, а ….  співати. (солов’я).

V.  Підсумок уроку.

     Опитування  «Закінчіть  речення».

«На  уроці  я навчив (ла)ся…».

(Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».)

   - Оцінювання.

 

  1. Домашнє  завдання.

   Повторити  правила, виконати вправу 374.

doc
Додано
25 березня 2023
Переглядів
363
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку