Урок у 6 класі з української літератури.
Тема. В. Нестайко. «Теодори з Васюківки».
Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, зацікавити їх твором; розвивати навички виразного читання, переказу прозового твору, коментування його, аналізу поведінки героїв, їхніх вчинків; виховувати оптимізм, активну життєву позицію. Розвивати почуття гумору.
Обладнання: портрет письменника, збірки його творів.
Хід уроку.
І. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
НІ. Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
Заслуховування усних творів «Чи схожий я чимось на яянина?»
IV. Сприйняття нового матеріалу
1.Слово вчителя:
Відомий у світі український дитячий письменник Всеволод Зіновійович Нестайко народився 1930 року в місті Бердичеві, що на Житомирщині, в сім’ї службовців. Дитинство його перекреслила війна. Пізніше письменник згадував про це так: «саме тому, що дитинство моє перервала війна і довелося зазнати чимало гірких недитячих переживань, рано подорослішати, мені й захотілося писати для дітей — повернутися в дитинство і догратися, досміятися, пофантазувати разом з юними читачами».
Взагалі-то письменник не любить згадувати про страшне воєнне лихоліття: «Я не люблю ні писати про війну, ні згадувати. Багатьох дітей війна зламала, є навіть поняття «діти війни», стражденні діти. Але мене врятувала моя весела вдача, яку дали мені мама, тато і мої далекі предки.
Коли я був маленьким хлопчиком, страшенно хотів якнайшвидше вирости і стати великим, дорослим. Може, тому, що я був справді маленький, чи не найменший в класі. Маленький, худенький, ще й рудий. Як вогонь червоний. Мене дражнили «Море горить», «Пожежна команда». А ще в класі мене називали «Рудий африканський їжачок». Чому, спитаєте, їжачок? А тому, що руде волосся на моїй голові стирчало, як голки в їжака».
Герої В. Нестайка— дотепні, жваві, веселі, розумні^ кмітливі, сміливі діти, які потрапляють у різні життєві ситуації, інколи навіть драматичні, і з честю виходять із них. І все це освітлено любов’ю, добротою, легким авторським гумором, так що жоден читач не залишається байдужим. Мабуть, саме завдяки цим особливостям твори В. Нестайка набули світової популярності.
За повість-казку «Незвичайні пригоди у лісовій школі» письменник удостоєний премії імені Лесі Українки. Фільм за твором «Тореадори з Васюківки» одержав
гран-прі на Міжнародному фестивалі в Мюнхені і Головну премію на Міжнародному фестивалі в Австралії; кінофільм за твором «Одиниця з обманом» — спеціальний приз на Міжнародному фестивалі в Габрово, столиці сміху в Болгарії.
Книжку «Тореадори з Васюківки», з якою ми сьогодні ознайомимося, включено до особливого списку Г.-К. Андерсена.
Словами Астрід Ліндгрен промовляє до нас класик української дитячої літератури Всеволод Нестайко: «Я сподіваюсь, що, можливо, книжки мої навівають маленьким читачам більшу людяність, краще розуміння людей».
Твір В. Нестайка «Тореадори з Васюківки» — повість-трилогія (трилогія складається з трьох книг).
Повість — це великий за обсягом епічний твір, у якому детально розповідається
про багато подій із життя дійових осіб. (Учні роблять запис до літературознавчого словничка.)
Особливості повісті: зображення значної кількості подій життя одного або кількох головних героїв; тривалий час дії; докладність описів і розповідний спосіб викладу; тривалий час дії; докладність описів і розповіді про події та персонажів; прозова форма; середній обсяг.
Повість буває: соціальною, соціально-побутовою, історичною, біографічною, автобіографічною, пригодницькою, науково- фантастичною, міфологічною (химерною).
Повість «Тореадори з Васюківки» — пригодницька. Пригодницький твір має складний, заплутаний сюжет, із його героями трапляються цікаві, часом неймовірні пригоди, вони опиняються у складних життєвих ситуаціях, з яких, звичайно, виходять переможцями. Пригоди можуть бути значні, як у творі «П'ятнадцятирічний капітан» Ж. Берна, або звичайні, які часто трапляються з дітьми у повсякденному житті, як-от у «Тореадорах з Васюківки».
Потребує пояснення й сама назва твору.
Хто ж такі тореадори?
Тореадори — це учасники кориди (бою з биками). Корида популярна в Іспанії та в деяких інших краї
Учні виразно читають уривки з твору В. Нестайка «Тореадорі з Васюківки» (розділ І) — «Метро під свинарником. Тореадори з Васюківки. Собакевич».
Закріплення умінь та навичок Гра «Визнач риси характеру героїв».
Марійка Допитлива пропонує учням поміркувати й визначити,
які риси характеру Яви та Павлуші виявилися у першому розділі повісті?
ІV. Домашнє завдання: навчитися виразно читати перший
розділ повісті, аналізувати поведінку героїв, їхні вчинки. Зробити ілюстрації до твору.