Боровицький ліцей
Колківської селищної ради Волинської області
Сучасні українські балади. Богдан Гура «Балада про мальви». Поетичне звернення до матерів, діти яких загинули на війні. Символічний образ мальви, його роль у розкритті ідеї твору
Підготувала вчителька
української мови та літератури
Клиш Валентина Анатоліївна
Тема уроку. Сучасні українські балади. Богдан Гура «Балада про мальви». Поетичне звернення до матерів, діти яких загинули на війні. Символічний образ мальви, його роль у розкритті ідеї твору
Мета уроку: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Богдана Гури; проаналізувати ідейно-художній зміст твору «Балада про мальви»; з’ясувати символіку образу мальв. Розвивати вміння аналізувати поетичний текст, робити висновки, визначати художні засоби; удосконалювати навички слухового та емоційного сприймання твору. Виховувати повагу до материнської любові; формувати шанобливе ставлення до пам’яті загиблих воїнів; розвивати емоційну чутливість і гуманістичні цінності.
Обладнання: презентація
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
Доброго дня, діти. Рада знову вітати вас на уроці української літератури. Сьогодні ми продовжуємо знайомитися з найкращими творами українських літераторів. Дозвольте поцікавитися, з яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок? Чи раді ви нашим гостям? (Діти обирають настроєві смайлики та коментують їх, висловлюються).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Продовжте речення.
ІII. Оголошення теми та мети уроку
Діти, знаючи тему, завдання уроку, скажіть, що очікуєте ви від цього заняття?
ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.
Отже, сьогодні на уроці я беру собі роль теоретика. Разом ми маємо визначити, які ж балади ми можемо вважати сучасними. Як ви думаєте? Справді, кінець ХХ століття і до сьогодні літературознавці вважають періодом сучасної української літератури. Тому і балади, написані у цей проміжок часу, вважаються сучасними. До жанру балади у цей період зверталися Ліна Костенко, Іван Драч, Борис Олійник, Ірина Жиленко, Анатолій Матвійчук, Богдан Гура. Продовжуючи класичні традиції поетів 19 ст., ці митці сміливо експериментували, вводили до структури балади нові образи, ритми, тропи.
Для сучасної української балади властиві такі ознаки: ліризм, драматизм внутрішнього світу героя, оповідні елементи відходять на задній план. У сучасній баладі увага читача зосереджується на внутрішньому світі ліричного героя, на його особистому сприйнятті усього, що відбувається.
Яскравим прикладом сучасної літературної балади , що стала піснею, слова якої написав Богдан Гура, а поклав їх на музику геніальний композитор Володимир Івасюк.
Хто ж такий Богдан Гура та Володимир Івасюк? Запрошую до слова наших біографів, які поділяться своїми судженнями.
Народився 1 грудня 1944 року в с. Шишківці Борщівського району Тернопільської області. Сирітська доля розпорядилася так, що його виховувала тітка. Він - український поет, редактор, член Національної спілки журналістів України. У 1970 р. закінчив філологічний факультет Чернівецького державного університету (нині — Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича), у 1978 р. — факультет журналістики. Почав писати вірші в університеті. Наприкінці 1960-х на його твори звернув увагу юний Володимир Івасюк і запропонував творчу співпрацю. Їхня пісня «Балада про мальви» стала дуже популярною піснею Софії Ротару.
Як поет, публіцист друкувався в обласних, республіканських газетах, журналах, альманахах.
У 1994 р. в Кельменцях вийшла перша збірка поета «Осінні яблука», через десять років — «Мелодія слова: Поезія, проза, пісні».
Автор понад 1000 статей на суспільно-політичну тематику, замальовок, нарисів про орденоносців, відомих людей краю.
Помер 8 листопада 2018 року в селище Кельменці Чернівецької області.
4 березня – день народження Володимира Івасюка, геніального композитора та співака, який зробив українську естраду відомою на весь світ. За фахом медик, а за покликанням – скрипаль, піаніст, віолончеліст, гітарист, автор пісень, які він відмовлявся писати російською мовою.
Пісні Івасюка – це гордість і слава України. Сьогодні вони переживають нову хвилю популярності. Упродовж останніх десятиліть українці перевідкривають його постать для себе, твори композитора вчергове набувають актуальності й стають трендами в соціальних мережах, звучать по-новому в особистих плейлистах і діджей-сетах, якими Україну представляють за кордоном. Особливу популярність Івасюку принесла пісня «Червона рута».
Давно те діялось. Важко жилося людям на нашій славній Україні. Багато ворогів зазіхало на її багаті землі. То кримчаки налітали, то поляки, то турки. Грабували, забирали в рабство, полювали за красунями, котрих згодом продавали. Люди боронилися, чим могли, хто вилами, хто сокирою. А сотник Грицько Кандиба шаблею захищав свою сім’ю. Та сили були нерівні.
Порубали його вороги, накинули аркан на шию дружині і потягли за собою. Тільки доньці Мальві вдалося сховатися. Люди шанували дівчинку за те, що зналася на усякому зіллі і лікувала травами. Ту науку перейняла від матері, а батько її ще змалечку навчив вояцькому ремеслу. Не один бусурман зазнав смерті від дівочої руки. Вродлива, горда Мальва наводила жах на ворогів. П’ять корів обіцяли тому, хто видасть її.
Якось в осінню негоду прийшла обігрітися до козака Нагнибіди. Та запроданець виказав дівчину. Порубали її на шматки та й розкидали на всі боки. І розрослося чудове зілля, яке односельці називали Мальвою. А село, де росла і жила красуня, назвали Мальвині Граблі. Добре пам’ятали люди, як вона граблями вбивала бусурманів.
Біля кожної хати ростуть мальви. Це пам’ять про сміливу і безстрашну дівчину, яка любила свій рідний край, свій народ і віддала за нього своє життя.
Як це часто буває в композиторів, спочатку народилась мелодія, сповнена глибокого драматизму. А вірша не було. Володимир звернувся до поетеси Тамари Севернюк, і вона написала ліричний текст про пісню й про море. Чекала на пісню. Вірш Володі сподобався, але піснею не став. Володимир знайомиться з Богданом Гурою — студентом філфаку, і той пише «Мальви», які Володя навіть надсилає батькові в Ірпінь (Михайло Григорович тоді працював у Будинку творчості над дисертацією). Але чомусь відкладає і цей варіант. Потім знову повертається до вірша Богдана Гури і віддає Софії Ротару вже не просто «Мальви», а «Баладу про мальви».
Ось як говорила про цей твір Тамара Севернюк:
«Одного разу вранці по обласному радіо я почула знайому мені мелодію, але слова виявились не моїми. По закінченні диктор оголосив, що прозвучала «Балада про мальви» Володимира Івасюка на вірші Богдана Гури. Я відчула, що мій ліричний вірш зовсім не підходив до цієї сповненої драматизму музики».
Образ матері Володимир Івасюк створив у піснях «Відлітали журавлі» та «Балада про мальви» — справжній перлині української сучасної музики. Було щось у цій пісні трагічно-пророче. Кожен звук, кожен інтонаційний зворот мав смислове навантаження, розкривав тему незнищенності життя, переходу однієї його форми в іншу, незнищенності материнської любові. І Володимир назвав спочатку «Балада про матір». Як зізнавався згодом у листі до свого співавтора Гури, дуже довго цю пісню тримав, беріг.
«Балада про мальви» й сьогодні залишається однією з найулюбленіших Івасюкових пісень — і серед виконавців, яких приваблють закладені в пісні можливості для самовираження духовного й голосового, і серед шанувальників творчості композитора — ось цим гармонійним поєднанням музики й тексту, музично-поетичним образом, який творить пісня. А ще тим, що в образі матері так відбивається доля матері й сина Івасюків. Софія Іванівна не змирилась зі смертю Володимира й завжди чекала його повернення.
*Як ви думаєте, чому автор вводить у назву твору квіти мальви?
*Які емоції у вас викликала пісня?
*Який настрій домінує?
Учні визначають: сум, туга, біль, ніжність, світлий смуток.
2.Тема:зображення трагедії війни, материнського чекання та вічної пам’яті про загиблих синів.
3. Ідея: пам’ять про полеглих живе в серці матері та в мальвах, що проростають із серця загиблого. Любов матері — вічна.
4. Основна думка: втрата народжує пам’ять, а пам’ять — нове життя в символах природи та людських серцях.
5. Образи твору:
Образ МАТЕРІ — ніжна, сильна, духовна. Живе пам’яттю про сина, не може змиритися зі втратою.
Образ СИНА — герой, який загинув, але повертається у символічній формі — через квіти.
Образ МАЛЬВ — ключовий символ пам’яті, крові, скорботи, материнської любові, трагедій війни.
*Експозиція: мальви заснули біля хати, але мати не спить, бо чекає сина.
*Розвиток дії: син звертається до матері, пояснюючи, що не повернеться.
*Кульмінація: образ квітів, які проросли з крові загиблих.
*Роз’язка: заклик прийняти неминуче і зберегти пам’ять.
7. Проблематика твору:
* трагедія війни;
* самотність матерів;
* цінність людського життя;
* нерозривний зв’язок людини і природи;
* питання пам’яті та роду.
8. Художні засоби. Вправа «кольоровий настрій» (Позначити у тексті вірша художні засоби різними кольорами)
Епітети: любі діти, Самотні квіти, мальви буйних лук.
Метафори: Заснули мальви коло хати, / Їх місяць вийшов колихати; З мойого серця мальва проросла / І кров’ю зацвіла; Багато мальв насіяла війна; Квіти під вікном / Заснули вже давно; Я в мальві знов для тебе буду жить.
Уособлення: Вони (мальви) шепочуть для тебе восени: «Засни, засни, засни, засни…»
Порівняння: Життя – як пісня, що не віддзвенить.
Звертання: мамо рідна.
Повтор: Не плач, не плач; “Засни, засни, засни, засни…”; квіти під вікном, / Квіти під вікном; Прости, прости, прости, прости.
V.Закріплення нових знань, умінь, навичок
Гра «Так—ні»
Сенкан
Мальви.
Яскраві, ніжні.
Ростуть, шепочуть, пам’ятають.
Символ втрати й материнської любові.
Квіти.
VIІ Підсумок уроку
Обговорення:
VIІІ Домашнє завдання
На вибір:
1